Черкаси – одне з найкращих міст за якістю життя (рейтинг)

09 червня 2015, 22:50

ff269de7a7f1c4f3b94cb70ed4836f0e

Соціологічна група Рейтинг спільно з International Republican Institute вперше провела муніципальне дослідження, як жителі українських міст оцінюють якість послуг, роботу місцевої влади та інші показники, що визначають якість життя. Черкаси у рейтингу українських міст за якістю життя посіли шосту сходинку, інформує biz.liga.net.

Якщо Вінниця вже кілька років є муніципальною “зіркою” і прикладом для наслідування, то Харків, принаймні в столиці, не сприймався як успішний і комфортне місто.Харків’яни вважають інакше: за їхніми оцінками, перша столиця УРСР нарівні з Вінницею – беззаперечні лідери рейтингу українських міст.

Вінниця входить в трійку лідерів по 13 показникам з 18 критеріїв, Харків лідирує в 14 номінаціях.

Ці населені пункти практично еталони (порівняно з іншими українськими полісами) за рівнем розвитку транспортної інфраструктури – 57% вінничан і 56% жителів Харкова вважають, що вона розвинена добре і добре.Вуличним освітленням задоволені 59% жителів Вінниці та 64% харків’ян. Задоволені харків’яни і вінничани рівнем розвитку та організацією торгівлі – ці міста також на чолі рейтингу.Що стосується задоволеності розвитком публічних зелених зон у місті, то першість знову-таки за Харковом і Вінницею.

Опитування проводилося з 2 по 20 березня у всіх обласних центрах України, крім Донецька та Луганська. У кожному місті експерти опитали по 800 чоловік у віці старше 18 років. Статистична похибка дослідження становить не більше 3,5%. Дослідження проводилося вперше. Результати дослідження опубліковані в кінці минулого тижня.

Засновник соціологічної групи Рейтинг Ігор Тищенко пояснює, що першість Вінниці та Харкова обумовлено лояльністю населення до мерів міст.

“Те, що зроблено у Вінниці ще при Володимиром Гройсманом (був мером з 2006 по 2014 рік. -Ред.), Абсолютно влаштовує городян. Високі оцінки Харкова, незважаючи на негативний політичний шлейф за мером Геннадієм Кернесом, я можу пояснити так: харків’яни задоволені тим, що він зробив для міста в частині облаштування та розвитку інфраструктури “, – говорить соціолог.

За словами Тищенка, у Кернеса в Харкові є статус “свого чиновника”, і оскільки харків’янам притаманний місцевий патріотизм, дії Кернеса позитивно оцінюють більшість жителів. Дослідник зазначив, що, незважаючи на те, що настрої харків’ян практично порівну розділені на проукраїнський і антиукраїнський табору, рівень комфорту і дії влади вони оцінюють однаково.

Третє місце в рейтингу міст за рівнем комфорту розділили Тернопіль та Львів.Прорив Тернополя Тищенко називає несподіваним, пояснюючи це тим, що тернопільчани виявилися одними з найбільш терпимих жителів, незважаючи на найнижчий рівень доходів по Україні – 2739 грн, що на 31% менше, ніж середньоукраїнська зарплата.Львівський феномен, на думку соціолога, обумовлений сприйняттям його як культурного та історичного міста, а також лояльністю жителів до мера міста Андрія Садового.

ee207f1cc0d63920f4c59973f96fbca7

Некомфортна столиця

Київ – столиця, найбільший і багате місто країни – істотно відстав від лідерів за всіма критеріями. Низькі позиції Києва в рейтингу соціолог пояснює тим, що в столиці рівень життя і запити набагато вище, ніж у регіонах.

”У столиці багато приїжджих, які ризикнули кардинально змінити своє життя і приїхали підкорювати Київ у пошуках кращого життя. Але, ймовірно, бажане виявилося вище дійсного”, – говорить Тищенко.

Для того щоб столицю в рейтингу комфортності для життя вивести на лідируючі позиції, недостатньо називати Київ європейським містом.

”Для початку необхідно використовувати інноваційний досвід Вінниці, господарський підхід Харкова та культурний і туристичний досвід Львова. І вже об’єднуючи ці підходи, столиці потрібно прищеплювати європейські цінності – чистоту, комфорт для туристів”, – відзначає Тищенко.

Трикутник комфорту

У ході дослідження соціологи визначили новий “трикутник комфорту” Україна – Вінниця, Харків і Львів. За словами Ігоря Тищенка, свідченням цьому став проведений серед представників місцевої влади кожного міста опитування в ході презентації результатів дослідження.

”У чиновників місцевого рівня запитали, в якому місті вони хотіли б провести виїзне засідання, щоб перейняти досвід та впровадити найкраще з побаченого у своєму місті. І відповіді розподілилися між трьома містами – Вінницею, де всім в новинку електронне управління, Харковом, який привернув чиновників добре розвиненою транспортною інфраструктурою, і Львовом як культурною столицею “, – підсумовує експерт.

Політична складова, представлена ​​в дослідженні, показала, що довіра до місцевої влади та взаємодія з ними найбільше влаштовує жителів Вінниці, Харкова, Тернополя та Львова. Найбільш відкритими респонденти назвали місцевих чиновників з Чернівців. Відкритість чиновників міст-мільйонників – Києва, Харкова, Одеси, Львова і Дніпропетровська – залишає бажати кращого: без проблем ознайомитися з документами міста вдавалося не більше ніж 4% опитаних. Публічність місцевої влади підтвердили не більше 7% у кожному регіоні.

“Показовим є питання про децентралізацію. Практично у всіх містах жителі перекладають відповідальність за ту чи іншу галузь на місцеву владу, але при цьому масово виступають за децентралізацію “, – говорить Ігор Тищенко.

При цьому найбільш корумпованим містом України виявилося Запоріжжя – 98% жителів вважають хабарництво проблемою. У трійку провідних міст-корупціонерів входять також Миколаїв (87%) і Київ з оцінкою корумпованості в 90%.

Різняться регіони і в політичних уподобаннях. Найбільше прихильників Петра Порошенка живе в Західній Україні – 15% чернівчан, по 14% жителів Хмельницького та Рівного повністю довіряють гаранту. Вінниця довіряє президенту на 13%, а Київ і Львів – на 10%.При цьому одесити і жителі Миколаєва главі держави не довіряють (5% і 4% опитаних відповідно).

Арсенію Яценюку найбільше довіряють у Хмельницькому, Черкасах та Рівному – 10-11% респондентів. Категоричне недовіру при цьому прем’єру висловили 57% опитаних жителів Миколаєва і більше половини одеситів і запорожців.

Цікаво, що роботу президента повністю схвалюють не більше 15% жителів (у Чернівцях), найменша підтримка Порошенко – в Луцьку, всього 3%. Українському парламенту і уряду найбільше довіряють у Івано-Франківську (11 і 12% відповідно), а в Миколаєві, Харкові, Одесі, Львові та Луцьку – всього 1-3%. За словами засновника соціологічної групи Рейтинг Ігоря Тищенка, дослідження носить суб’єктивний характер і його результати залежать від настрою громадян і, зокрема, політичної ситуації. Однак експерт зазначив, що економічні блага для населення сьогодні переважають над політичними вподобаннями.

Поділитись

Коментарі

Вгору