«Черкаси» чинитимуть опір: що треба знати про новий український фільм

06 березня 2020, 23:01

фото з мережі

В українських кінотеатрах саме зараз можна подивитись фільм Тимура Ященка «Черкаси», у якому йдеться про останній український корабель, який чинив опір під час анексії Криму у 2014 році.

Про це йдеться у матеріалі видання "Захід.нет"

За сюжетом двоє хлопців з українського села з різних причин опиняються на воєнному кораблі «Черкаси» під час подій 2014 року. У той час, коли екіпаж тральщика проходить навчання, президент Янукович втікає з України, а Крим захоплюють «зелені чоловічки». Починається окупація Кримського півострова. Корабель повертається на базу, але порт уже втрачений. Тральщик «Черкаси» заблокований в озері Донузлав. Українські кораблі здаються один за одним, лише екіпаж «Черкас» чинить опір і продовжує відважну, хоч і безнадійну, боротьбу.

Режисер Тимур Ященко наважився взятися за тему, яку більшість його глядачів пережили зовсім недавно, спостерігаючи за «Черкасами» у випусках новин. Прем’єра фільму у кінотеатрах відбулась у річницю цих подій. Емоційності фільму додає і те, що у зйомках брали участь моряки з самого тральщика.

Головні ролі у картині виконали актори Євген Ламах, відомий за фільмом «Крути 1918», Роман Семисал («Кіборги»), Дмитро Сова, Олег Щербина та інші.

фото з мережі

Фільм є повнометражним дебютом режисера Тимура Ященка. Консультантом фільму став командир «Черкас» Юрій Федаш.

Музику до фільму написав композитор Антон Байбаков, також у створенні саундтреку взяла участь співачка Катя Чилі.

Фільм «Черкаси» чекала непроста доля ще на етапі зйомок: прем’єра була запланована на 24 серпня 2018 року, проте картина була неготовою. Авторам забракло коштів, вони збирали їх зокрема і через краудфандинг. Загальний бюджет фільму – 40 мільйонів гривень, з яких підтримка Держкіно – приблизно 17,3 мільйона. Фільм підтримали ВМС ЗС України.

За перший вікенд прокату фільм зібрав приблизно 3,6 млн грн. Для порівняння, касові збори комедії «Наші котики» склали майже 3,5 млн грн. У випадку «Черкас» варто сподіватись на те, що глядацький інтерес не спадатиме. Адже багато хто побоюється від фільму про такі свіжі та актуальні події надмірного пафосу. Проте попри певні сценарні прорахунки, фільм виконує головну задачу: він емоційно та чесно розповідає про те, як відбувалась анексія Криму.

Побоювання, що фільм перетвориться на пласку пропаганду, не справдились ще під час прем’єри картини на Одеському кінофестивалі. Тоді режисер показав довшу версію. У прокат вийшла інша, 94-х хвилинна версія. Режисер переважно пожертвував сценами із мирного життя героїв, а також відразу означив головне гасло фільму: «Черкаси чинитимуть опір».

Вийшло не ідеальне, але чесне, емоційне та непафосне кіно. Однак саме простота та природність існування героїв говорять значно більше, ніж палкі промови.

Засоби режисер обирає досить скупі: більшість екранного часу глядач проводить разом із героями у замкненому просторі корабля. Тож головна відповідальність була покладена на акторів. І вони прекрасно дали раду. Підкуповує і природна мова, яка все частіше звучить в українському кіно.

Нагадаємо, що фільм про спротив останнього корабля в окупованому Криму презентували 27-го лютого, у черкаському кінотеатрі "Україна". Захід відбувся за участі знімальної групи та екіпажу судна.

Коментарі

Вгору