«Черкаси» – це портрет України» – режисер, актори та екіпаж корабля розповіли про сюжет і реальні події в окупованому Криму

28 лютого 2020, 20:32

Фільм про спротив останнього корабля в окупованому Криму презентували вчора, 27-го лютого, у черкаському кінотеатрі "Україна". Захід відбувся за участі знімальної групи та екіпажу судна. Актори, які знялися у фільмі поділилися переживаннями стосовно українського війська, а також розповіли, чому їм було важливо, щоб сюжет був саме таким, яким його учора побачили черкащани.

Журналісти «Про все» зібрали найцікавіше із місця події.

Кінопоказ стрічки про корабель, який був останнім українським судном в окупованому Криму, презентували вчора в Черкасах. Перед початком перегляду міський голова Черкас Анатолій Бондаренко нагородив 22-х членів екіпажу нагрудними знаками «За мужність та героїзм», а капітану тральщика Юрію Федашу вручив знак «За заслуги». 

Зараз Юрій Федаш, який оголосив, що «Черкаси будуть чинити опір», продовжує служити у штабі командування військово-морських сил України в Одесі. 

Черкащанин Тимур Ященко, режисер кінострічки, зазначив перед прем'єрою, що  фільм був створений завдяки ВМС України, оскільки без них неможливо було б точно відтворити події у фільмі, а також передати те емоційне навантаження, яке відчували вони самі.

- Це найважливіша прем’єра в моєму житті. Окрім вас і людей, які допомагали створювати кінострічку, в залі багато важливих для мене людей. Але немає моєї мами. Я хочу присвятити цей фільм їй, - зазначив він перед глядачами. 

Презентація історичної драми зібрала аншлаг, глядачі дивилися фільм навіть стоячи біля стін.

Трішки про фільм

Сюжет кінофільму заснований на реальних подіях, проте Тимур Ященко у коментарі «Про все» додав, що дещо у фільмі більш драматизовано, аніж було насправді. 

- Після кіношколи я був готовий внутрішньо до такого сюжету. Зачепила мене історія, бо особисто для мене цей збірний образ українських військових сил – портрет України. По-перше, вона стосується Черкас, а це моє рідне місто. По-друге, вона дуже драматургічна. У неї був великий потенціал. І це мій творчий доробок, який я бачу саме таким, - зазначив режисер. 

Тимур Ященко зазначає, що історія тральщика «Черкаси» дуже важлива для внутрішнього розуміння та переживання.

- Події розповідають про те, що було насправді. Це замкнений простір, пастка, у якій знаходяться люди в безвихідній ситуації. Мені було важливо показати, як люди проявляють себе у такій ситуації. До того ж після подій Майдану в мені була енергія, яку я й висловив своїм доробком, - прокоментував черкащанин. 

Сюжет розпочинається зі знайомства з майбутніми героями кінострічки. Драматичні події життя одного та страх іншого перед службою в морі розкривають характери та майбутні взаємозв’язки між героями. Лев та Мишко разом їдуть на тральщик, у якому відбуваються історичні події.

На їх тлі кінорежисер побудував переживання екіпажу ситуації, продемонстрував силу духу та справжню поведінку моряків. Тимур Ященко наголосив, що події під час окупації та протистояння вони з матросами прописували особливо ретельно, аби кінострічка максимально реально продемонструвала боротьбу за «Черкаси». 

Дмитро Сова, український актор театру, кіно та дубляжу, який зіграв у фільмі роль одного з головних героїв – Лева - розповів, що йому важливо було передати ставлення героя до корабля, який став йому рідним місцем. Настільки, що той не захотів її залишати.

- Я прошу не розповідати подробиць, аби не робити спойлерів, але те, що ви побачите у фільмі – це зібрана історія усіх українських воїнів та моряків. Так само й Мишко (роль якого зіграв Євген Ламах) – він зобразив іншу сторону українського народу. Це зібрані образи, але для нас було важливо зіграти і зобразити героїв саме такими. Із цими долями, - підсумував актор. 

Дмитро Сова розповів, що згадки наприкінці фільму про дати та події у Криму для нього мають особливий сенс. 

- Іноді у мене складається таке враження, ніби люди забувають, що у нас іде війна, що люди гинуть, що просто зараз тривають протистояння. Мене це надзвичайно обурює. Тому згадка про події – важлива, - зазначив він. 

 «У нас не було часу збиратися та співати пісні».
Командир про справжні будні на тральщику під час окупації

Командир тральщика Юрій Федаш після перегляду стрічки, на зустрічі з усіма охочими, зазначив, що деякі подробиці фільму дійсно додані, але їх насправді не було в реальності.

- Коли у фільмі моряки співають «Воїни світла», наприклад. Це деталь, яка важлива для розуміння наших тодішніх відчуттів. Насправді у нас не було часу збиратися та співати пісень – ми виконували свою роботу, - зазначив він. 

Також Юрій Федаш додав, що моряків, які пішли з флоту, дійсно було 12. Потім ще троє – здалися, бо не витримали морального тиску. Капітан розповів, що долі цих людей ні він, ні екіпаж не відслідковує – для них не існує тих, хто залишився в Криму.

Сцени, присвячені кримським татарам у кінострічці – правда. Про це розповів командир, але з поправкою: імена цих людей під час підготування кінострічки вони змінили, адже ті люди й досі живуть на окупованій території та розкриття імен може негативно вплинути на їх життя. Однак допомога кримчан дійсно була.

- Вони привозили нам провізію, їжу – це була підтримка з берега. Нам повідомляли інформацію, де розташовані бойові сили, скільки їх, коли та в яку сторону вони їдуть. Кримські татари дуже ризикували, допомагаючи нам, але все одно раз за разом підтримували, - прокоментував Юрій Федаш. 

Режисер фільму «Черкаси» Тимур Ященко розповів, що нецензурна лексика та російська мова, які присутні в фільмі, надзвичайно важливі.

- Вони передають усю правду, сутність, переживання. Без цих деталей пішло б значне викривлення не лише змісту, а й розуміння самої історії, - зазначив режисер кіноплівки.

У підсумку Юрій Федаш сказав, що для нього та екіпажу жодного героїзму в тих подіях не було.

Екіпаж тральщика Черкаси: 22 моряків

- Ми просто намагалися залишатися людьми і вийти з тієї ситуації, в якій опинилися. У нас не було підтримки, зв’язку з берегом, ми не розуміли, хто є хто, не мали інструкцій, що потрібно робити. Тому просто хотіли не осоромити Україну і місто Черкаси, бо це назва нашого корабля, - зазначив у підсумку капітан тральщика. 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору