Черкаські вулиці в іменах: Гуржіївська

19 жовтня 2016, 09:58

Безымянный

Вулиця Рози Люксембург у Черкасах названа на честь однієї із засновниць комуністичної партії Німеччини, віднедавна носить назву Гуржіївська. Таким чином, історики та краєзнавці області вирішили повернути унікальний черкаський топонім, адже наприкінці 18 століття на цих землях проживали грузини, яких в народі називали «гуржіями». Чи знають містяни про нову назву вулиці та який стосунок вона має до відомого в Україні історика Івана Олександровича Гуржія, інформує ЧСН.

Вулиця бере початок від Верхньої Горової і простягається до вулиці 14 грудня. Вона неширока, проте одна із важливих транспортних розв’язок міста. І, хоча унікальні історичні пам’ятки та будівлі донині тут не збереглися, її родзинкою є назва.

Місцеві жителі здебільшого не знають, чому вулиця називається Гуржіївською. Були й такі черкасці, які не тільки не могли пояснити, чому вулиця має таку назву, а й взагалі плутали її з іншою.

Вочевидь черкасці ще не звикли до перейменування, не сприяють цьому і таблички на будинках – всюди стара назва - «Рози Люксембург».

Одну з імовірних версій про походження назви вулиці таки вдалося почути від Валентини, яка мешкає у цьому мікрорайоні від народження.

Кандидат історичних наук Василь Мельниченко переконаний, що проблема з розумінням черкащанами назв вулиць цілком зрозуміла, бо ті рідко цікавляться історією.

Повернення історичних назв – це основний принцип топономіки у будь-який час, переконаний і Віталій Масненко. Та такі зрушення даються нелегко. Бо набагато простіше назвати вулицю по-новому, аніж з’ясувати якою ж її назва була кілька століть тому.

А якщо ви маєте прізвище Гуржій, можете сміливо себе вважати нащадками першопоселенців Черкас.

Раніше повідомлялось про колишню вулицю Конєва, яку перейменували у вулицю Олени Теліги, про вулицю Надпільну, яка раніше називалась Ільїна, а також про вулицю Грушевського (колишня Котовського).

Коментарі

Тетяна сказав:

Ведуча ввела в оману своєю інформацією щодо нової назви глядачів, до того ж звинуватила при цьому, що “жителі самі плутають назви”. Прошу взяти до уваги, що “…. Розпорядженням голови Черкаської обласної державної адміністрації від 28.04.2016 № 195 вулиця Рози Люксембург перейменовується на вулицю Самійла Кішки (від вул. Бидгощська до закінчення).. а від початку до вул. Молоткова)- вулиця Гуржіївська. А цей репортаж ведеться саме на тій частині бувшої Рози Люксембург, яка нині стала вул. Самійла Кішки!

Наталія сказав:

Дівоче прізвище моєі мами Гуржій. Мій дід корінний черкащанин. Ви не уявляєте, яка гордість за це прізвище. Я вдячна за стару назву ввулиці. Вдячна тим людям, які повертають історію нашому місті.

Вгору