Черкаські вчителі знайшли місце будинку з “Далеких років” Паустовського

06 липня 2017, 09:27

За свідченням самого митця, в Черкасах пройшов чи не найщасливіший період його дитинства, тут почав формуватися його естетичний світогляд. Батько письменника певний час служив в управлінні Фастівської залізниці в Смілі, а його тітка утримувала приватне жіноче училище в цьому місті, потім заснувала й очолила аналогічний навчальний заклад уже в Черкасах. Батько Костянтина Георгійовича — з роду славетного гетьмана запорозького козацтва Петра Сагайдачного. Про поїздки в Черкаси і Городище Костянтин Паустовський писав у "Повісті про життя" ("Далекі роки"): "Поїздка в Черкаси і Городище були в моєму дитинстві святами, а будні починалися в Києві…", пише "Черкаський край".

Про перебування К. Г. Па­устовського в Черкасах є багато статей черкаських журналістів, одна з найперших — Ганни Шквар "Тут народжувались мрії" ("Черкаська правда" за 7 липня 1982 року). Авторка пише: "Хіба можна було не спробувати розшукати будинок, де проходило дитинство письменника? Відправна точка пошуків: у будинку жила одна з материнських сестер, Єфросинія Григорівна, на ті часи начальниця жіночої гімназії в Черкасах".

У 1992 році в газеті "Черкаський край" вийшла стаття Йосипа Айзенберга "І вся шир світу". В статті розповідається, як у Черкаси приїхали журналісти з Нідерландів, щоб створити фільм про Костянтина Паустовського.

- Гості під час візиту просили показати той будинок, у якому бував юний Паустовський. Але ніхто не знав, де він, — писав автор.

А нещодавно члени черкаського "Клубу Паустовського" знайшли місце, де був будинок Височанських-Паустовських, зробили карту. Їм допоміг архівними матеріалами Черкаський обласний краєзнавчий музей, зокрема заступник директора з наукової роботи В. І. Нестеренко.

Будинком Височанських-Паустовських краєзнавці цікавилися ще з 1966 року. Вчителі-краєзнавці Нехорошев та Гуренко знайшли будівлю в дворі школи №2 (потім там знаходився будинок політпросвіти). У 1966 році це було службове приміщення з двома входами, один із яких — із вулиці О. Дашкевича. Нині всі будинки Гімназійного провулку знесені, на їхньому місці побудовані багатоповерхівки. Відоме тільки місце, де був розташований будинок Височанських, куди в дитинстві приїжджав письменник.

Коментарі

Вгору