Черкаські пам’ятки – серед чудес архітектури Центральної України (фото)

10 січня 2016, 15:11

Центральна Україна багата дивовижною архітектурою. І Черкащина – не виняток! Доказом тому є добірка чудес архітектури від порталу weloveua. До неї потрапили одразу дві прекрасні архітектурні пам’ятки Черкаської області, пише ГромЧе.

Палац Грохольських у Вороновиці

Село Вороновиця (нині селище міського типу) на Вінничині відійшло у володіння сім’ї Грохольських в середині XVIII століття. У 1770 -1777 роках польський магнат Михайло Грохольський побудував тут одну зі своїх садиб.

 

1

Спорудження виконано в стилі раннього класицизму. Бічні крила будівлі вигнуті, що показує запозичення цього архітектурного прийому з епохи італійської школи Палладіо (XVI ст.). Центральна частина особняка триповерхова і зведена на найвищій точці місцевості.

У палаці було 43 кімнати. Особливо розкішною обробкою відрізнялися Овальний і Круглий зали другого поверху. Частина ліпного декору інтер’єрів збереглася до наших днів.

Имение Можайских, пос. Вороновица, музей авиации.

 

Будівлю оточував парк французького типу. Зараз його немає.

За радянських часів тут розміщувалася школа, а з 1971 року і донині – музей історії авіації та космонавтики, якому в 1998-му було присвоєно звання державного.

Миколаївський костьол у Дніпродзержинську

 

3

Костел святого Миколая у Дніпродзержинську (Дніпропетровська область) – один з нечисленних католицьких храмів, які збереглися на лівобережній Україні.

Своїй появі костел зобов’язаний Дніпровському заводу, а точніше його робітникам, прибулим з Польщі. Спочатку поляки для своїх релігійних потреб взяли в оренду молитовний будинок, але незабаром він став тісним. Тоді з ініціативи директора підприємства Ігнатія Ясюковича в 1895-1897 році в місті був побудований Миколаївський костел.

 

4

Храм був розрахований на 500 чоловік, хоча вже через 15 років число католиків у місті становило близько 7000.

За радянських часів храм був закритий. Останнього настоятеля заслали в Сибір і розстріляли. У самому храмовому приміщенні, спершу, знаходився польський клуб, потім конюшня, пункт військкомату, планетарій, склади і багато іншого.

Процес повернення костелу релігійній громаді почався в 1990 році. У 1997 році, до 100-річного ювілею храму, костел був знову освячений, хоча реставраційний роботи тривали ще багато років.

Будівля Златопільській гімназії

Златопільська гімназія веде початок від чотирикласної класичної прогімназії, заснованої замість повітового дворянського училища в містечку Златопіль (нині приєднаний до міста Новомиргород, Кіровоградської області).

5

 

У 1885 році прогімназія була реорганізована в гімназію, а в 1891 році було завершено будівництво будівлі. Меценатами виступили уродженець Златополя відомий промисловець і магнат Лазар Бродський і поміщик Митрофан Цвєтков.

Корпус гімназії виконаний в еклектичному стилі з елементами архітектури ренесансу. Це яскравий приклад естетичного виконання споруд навчальних закладів кін. XIX століття.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Варто відзначити, що Златопольська гімназія конкурувала з київськими навчальними установами – чимало знатних киян віддавали сюди вчитися своїх дітей.

Сьогодні будівля гімназії є пам’ятником архітектури Кіровоградської області та однієї з нечисленних пам’яток регіону. Однак більш 20 років воно стоїть порожньою і продовжує руйнуватися, вимагаючи капітальної реставрації.

 Садиба Даховських в селі Леськове

Кілька поколінь польських поміщиків Даховських володіли селом Леськове разом з сусідніми селами на Черкащині більше двох століть – з 1770 до 1917 року.

7

 

Нинішній садибний комплекс побудувало друге покоління поміщиків – подружжя Олександр і Гонората. Заробивши великі статки, вони вирішили побудувати залишити своїм дітям розкішний маєток з парком на подобі знаменитої «Софіївки».

Проте здійснити задумку батьків судилось їх дітям – Карлу і Казимиру. У 1880-х роках вони перебудували наявну споруду на триповерховий палац. Так як один з господарів захоплювався англійською культурою, то і палац був зведений в стилі англійського замку. Парадний вхід знаходиться у високій квадратній вежі, оточеній декількома круглими, що надає пишності будові.

8

Син Казимира Тадеуш захоплювався верховою їздою і розведенням коней, так що в маєтку відкрив навіть кінний завод, де, до слова, перебувало близько сотні англійських скакунів і пологове відділення. Крім цього, був свій іподром та манежі. Сам Тадеуш часто брав участь у змаганнях і отримував нагороди. А Леськовскі скакуни користувалися попитом в Росії і Європі.

На Двірцевій території господарями був посаджений парк з рідкісних дерев, а на іншому березі річки – хвойний парк. На тій же річці пізніше була споруджена гребля і створено водосховище, в центрі якого знаходиться «острів кохання».

З приходом радянської влади маєток було націоналізовано. У ньому розміщувалися то бази відпочинку, то відомі санаторії. Сьогодні територія залишається закритою і охороняється, проте садибу можна відвідати, попередньо домовившись.

Копія Ялтинської церкви в селі Мошни

9

 

Мальовниче село Мошни розташоване в 30 км від Черкас. Унікальний рельєф цієї місцевості посприяв тому, що в XIX столітті представники роду Воронцових, які володіли територіями, посадили тут великий шикарний парк в англійському стилі.

 

10

Крім парку, розпорядженням Михайла Воронцова в селі в 1830-1840-х роках була побудована церква Преображення Господнього.

11

Автором проекту був архітектор з Одеси Джорджо Торрічеллі, а сам храм побудований в стилі еклектизму, який в даному випадку поєднав стиль романтизму і елементи тюдоровскої готики. Домінантою цієї споруди, безумовно, є 50-метрова чотирикутна готична дзвіниця.

Варто сказати, мошнінский храм є копією ялтинської Іоанно-Златоустівської церкви на Полікуровському пагорбі. Крім цього, ті ж архітектурні риси виразно простежуються в знаменитому Воронцовському палаці в Алупці. І не дивно, адже всі ці споруди були побудовані за проектами одного архітектора – Джорджо Торрічеллі і за замовленням однієї людини – графа Михайла Воронцова.

Будівля Дворянського та Сільського банку в Полтаві

Полтава багата на архітектурні пам’ятники – її візитними картками є ряд церков і міських будівель. Одним з таких яскравих, незважаючи на колір, споруд, безумовно, є будівля Дворянського і Сільського банку.

Це споруда була зведена в 1906-1909 роках після аграрної реформи Петра Столипіна, в результаті якої в центрах губерній відкривалися банківські організації, що регулювали попит і пропозиції на землю. На Полтавщині ці функції виконував Дворянський і Сільський банк.

12

 

Двоповерхова цегляна будівля банку була побудована за проектом київського архітектора Олександра Кобелєва у стилі модерн з елементами давньоруської архітектури. В оформленні фасаду використані мозаїчні панно і різнокольорові керамічні вставки. У ніші над головним входом знаходяться фігури птаха-фенікс.

 

13

За радянських часів тут розташовувався відділення КДБ, а зараз – СБУ.

14

 

У 2008 році колишня будівля Банку була включена в список пам’ятків архітектури національного значення.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору