Черкаська психологиня розповіла, як розпізнати потенційного самогубцю

10 вересня 2020, 20:20

У Всесвітній день запобігання самогубствам, який щорічно відзначається 10 вересня, черкаська психологиня Олена Сербіна розповіла про те, як виявити серед своїх знайомих та близьких потенційних самогубців та як надати їм допомогу. 

За даними "Газети по-українськи" за пів року в Україні від самогубств загинули 3076 людей. Це вдвічі більше, ніж від ДТП і у 4,5 рази – від убивств. Серед зовнішніх причин смерті у нашій державі суїцид на першому місці. Загалом, в Україні щороку вкорочують собі життя 8-9 тис. осіб.

- Феномен суїциду пов'язують насамперед з психологічною кризою (ПК). Це емоційний стан, який виникає в результаті зіткнення особистості з перешкодою на шляху задоволення найважливіших життєвих потреб, коли звичні способи вирішення проблем не працюють. Це внутрішнє порушення емоційного балансу. Настає різке зниження здатності конструктивного планування майбутнього. Також людина може почуватися відчуженою від своєї соціальної групи. Психологічний (душевний) біль є спільною ознакою кризових ситуацій, - говорить пані Олена.

За словами психологині, рушійними силами виникнення суїцидальних думок і намірів є особистісні особливості суб'єкта (наявність психічного захворювання, афективних розладів особистості, переживання кризової або травматичної ситуації).

 Як розпізнати потенційного самогубцю? 

Звичайна поведінка людини змінюється:

- зникають колишні інтереси, захоплення;

- з’являються інші настрої, емоційний фон, які особливо віддаляють від близьких;

- змінюються звички, аж до недотримання правил особистої гігієни, виникає байдужість до зовнішнього вигляду;

- знижується соціальна активність, з'являється прагнення до усамітнення, самоізоляції;

- посилюється зловживання алкоголем, психоактивними речовинами;

- людина починає захоплюватись тематикою смерті, прослуховує сумну, траурну музику;

- з’являються прагнення “завершити свої справи” - людина дарує особисті речі, пише прощальні листи, заповіти, залагоджує конфлікти;

- можливе вчинення ризикованих, небезпечних дій;

- відбувається порушення дисципліни та зниження якості навчання або виконання професійних обов'язків;

- людина може готуватися та придбавати засобів для здійснення суїциду і т.д.

- Як правило, людина у якої виникають суїцидальні думки, спочатку шукає допомогу/підтримку близьких і сподівається на неї. Вона ніби “натякає” на це. Ніколи не ігноруйте висловлювання на тему суїциду, погрози вчинити його. Навіть за безневинними, здавалося б, жартами може ховатися небезпечний підтекст.  Людина, яка думає про суїцид, обвинувачує та принижує себе. У спілкуванні звучать аутоагресивні висловлювання, озвучуються бажання смерті, думки про тяжкість і безглуздість життя, самотність, нерозуміння, безпорадність і неповноцінність, слова про прощання. Ситуація сприймається суб'єктивно такою, що не має вирішення. Відсутнє бачення майбутнього та планування, - говорить психологиня.

Що потрібно робити, коли Ви серед своїх знайомих чи родичів виявили потенційного самогубцю?

За словами Олени Сербіної, найкращою підтримкою у такій важкій ситуації може бути близька присутність іншої людини поряд. 

- За наявності суїцидальних думок, які супроводжуються почуттям відчаю, самотності, непотрібності, марності та слабкості, необхідна емоційна підтримка та прийняття. Головне завдання - переконати людину залишитися в живих, а не змінювати її світогляд, характер чи структуру особистості. Чим більше людина говорить про свої побоювання і суїцидальні думки, тим більше вона емоційно і психічно “перетравлює” цю тему, знімає напругу та тривожність, шукає шляхи вирішення проблем. Дуже ефективним на цьому етапі є звернення за психологічною допомогою, - каже психологиня.

Також вона зазначає, що якщо людина вже зробила невдалу спробу самогубства або має психічне захворювання - обов'язково потрібно звертатися до лікаря-психіатра. Головне завдання близьких на цьому етапі - допомогти людині отримати кваліфіковану медичну допомогу. Психологічна та психотерапевтична робота можлива лише зі схвалення лікаря.

Чого точно робити не потрібно?

- Не варто знецінювати почуття і проблеми людини, соромити її, дорікати, умовляти, наводити приклади великих життєвих труднощів. Потрібно завжди пам'ятати, що людина вирішує свої власні проблеми виходячи з індивідуальних особливостей найкращим з відомих і доступних їй наразі способів. А якщо не може вирішити - значить, не вистачає внутрішніх ресурсів. Що для одного здається простим, для іншого може виглядати як  повний крах і викликати сильну фрустрацію, - розповідає пані Олена. 

Як потрібно говорити з людиною, яка перебуває “на межі”?

- Розмовляти варто делікатно, доброзичливо, уважно та чуйно. Навіть мовчазна, емпатична присутність іншого є цілющою. Мета розмови - наблизиться до розуміння почуттів, проблем і болю людини, спроба без оцінок поглянути на світ його очима і при цьому витримати. Показати, що приймаєш людину такою, якою вона є, що вона важлива і значуща, як і всі інші та має повне право бути щасливою в цьому житті. Спробувати зародити в ній промінь надії, - каже психологиня. 

Куди звертатися за допомогою?

- До психолога, після візиту до якого стає легше бігти по життю. До психіатра, якщо сама людина або її близьке оточення зауважує, що щось змінилося в самовідчутті, виникла соціальна дезадаптація. Існують також телефони довіри та кризові центри, куди можна анонімно звернутися за психологічною допомогою, - радить Олена Сербіна. 

Лінія довіри для попередження суїциду – 7333;

“Лінія допомоги” – (067) 975 76 76, (066) 975 76 76, (093) 975 76 76.

Поділитись

Коментарі

Вгору