Черкащина – серед лідерів по Україні за виявленням злоякісних утворень

07 лютого 2024, 20:11

Черкаська область посідає 2-3 місце за деякими локалізаціями раку. Утім, у лікуванні злоякісних утворень спостерігається позитивна динаміка.

За словами директора Клінічного центру онкології, гематології, трансплатології та паліативної допомоги Віктора Парамонова, у Чернівецькій та Закарпатській областях виявили вдвічі менше онкохворих, порівняно з Черкаською.

- Можливо в нас краща діагностика, а можливо частина жителів цих областей виїхала в Європу і не попадають до медичної статистики? Усе може бути під час таких потрясінь, як війна! У цій справі ми повинні всі бути об’єднаними, - говорить Віктор Парамонов.

За його словами, на появу новоутворень впливає і погана екологія, і стрес, особливо зараз під час війни.

- Питання екології дуже важливі, але про це складно говорити під час повномасштабної війни, коли горять будинки, коли довкруж трапляються жахливі речі. А ще варто врахувати умови, в яких живуть як військові, так і деякі цивільні. Усе це, як і посттравматичні стресові синдроми, впливає на виникнення пухлин, - наголошує Віктор Володимирович.

Боротьбу із раком директор Клінічного центру онкології називає «внутрішньою війною». Утім, у лікуванні раку на Черкащині є й позитивна статистика.

- Мова про 69,9 відсотка пацієнтів прожили п’ять років із моменту встановлення діагнозу. За останні 70 років для нашого регіону – це рекорд, − розповів Віктор Парамонов. − Це те, чим варто хвалитися. Онкохворі мають можливість не виїжджаючи за межі Черкаської області подолати рак, успішно прожити 5 і більше років без ознак хвороби. І це 70 відсотків без однієї десятої. Сподіваюся, що і ту одну десяту ми подолаємо.

За його словами, рак - це хронічна хвороба з якою можна жити, співіснувати та контролювати. Але люди мають пам’ятати, що лікування онкологічних захворювань проводять спеціалізовані заклади.

− В області ми такі єдині. Обстеження має робитися у спеціалістів, а не заробітчан від медицини. Ми маємо орієнтуватися на те, де вищі стандарти. Наша установа пройшла великий шлях! Улітку їй буде 70 років. Буквально з кабінетів в обласній лікарні, зі станції переливання крові ось тут, у сосновому лісі почали з’являтися нові корпуси, і нині ми один із найпотужнішиx фаxовиx спеціалізованиx закладів в Україні. І ми не зупиняємось на досягнутому. На території Черкаського обласного клінічного онкоцентру будівництво триває і тепер. Це добудовують два бункери. Реконструюють і перший поверх 9-поверового корпусу. Уряд Японії нам подарує найновіший магнітно-резонансний томограф, якого в нас ще не було. Пройти обстеження на ньому хворі зможуть безоплатно. Ми сподіваємося отримати кошти для реконструкції і нашого паліативного відділення. Ми не зупиняємося. Я дуже розраховую на те, що країни-донори будуть контролювати спрямування коштів і ставитимуть певні вимоги до модернізації медичних установ. Це стимулює в роботі.

Утім, Віктор Парамонов наголошує, що не варто забувати про ранню та своєчасну діагностику та профілактику.

− Коли вчасно знаходимо передраковий поліп, який можна ендоскопом прибрати і піти додому, а прийде пацієнт через рік – уже рак, і так не вийде. Тому ми повинні докласти спільно всіх зусиль для того, аби не було стільки хворих на 4-х стадіях. Тут важливо об’єднати органи місцевого самоврядування, органи влади на місцяx, первинну і вторинну ланки медицини. Рання діагностика, профілактична робота − тут ми маємо бути об’єднані в досягненні єдиної мети. Саме у громаді, де найближче лікар до пацієнта, фахівець має запідозрити у свого пацієнта перші прояви раку чи підозру на заxворювання. Також варто повернути обов’язкові скринінги, як це почасти відбувається за кордоном.

За його словами важливим кроком, який наближує українців до профілактики, ранньої діагностики та лікування злоякісних новоутворень, стало відповідне Рішення Ради національної безпеки і оборони (РНБО) України, від 22 грудня 2023 року «Щодо профілактики, ранньої діагностики та лікування злоякісних новоутворень».

- Такого не було в українській медицині. Це перше рішення, ще й у воєнний час. Рішення РНБО, що обов’язково має бути виконане. Це ціла брошура з розділами та заходами, яку готували майже рік. Я дуже вдячний, що в державі знайшовся час і до цієї теми, - наголошує Віктор Володимирович.

Пан Віктор вважає, що українська онкологія має колосальні перспективи. За якістю надання послуг може обіграти навіть провідні країни. Україна має прагнути до нормальної тривалості життя. А тут варто згадати і про хороше харчування, і про зменшення шкідливих звичок та й сучасний рівень профілактично-лікувальної медицини. Важливим вважає фахівець, буде запровадження профілактичних щеплень від раку, який викликає вірус папіломи людини.

За інформацією Черкаського клінічного онкологічного центру

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Черкащині більшає людей, яким діагностують онкологію: один із видів раку в чоловіків став несподіванкою для медиків

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору