На Черкащині більшає людей, яким діагностують онкологію: один із видів раку в чоловіків став несподіванкою для медиків

07 липня 2023, 14:11

У минулому році обласний онкологічний диспансер встановив рекорд за кількістю виписаних пацієнтів. Тоді ж медики зафіксували, що вперше за історію Черкащини один із видів раку у чоловіків, якого не було навіть у "топ-10", вибився у лідери.

В інтерв'ю журналістам Про все головний лікар КНП "Клінічний центр онкології, гематології, трансплантології та паліативної допомоги Черкаської обласної ради" Віктор Парамонов розповів, чому Черкащина на 2-ому місці за кількістю виявлених онкохворих, як чоловіче здоров’я пов’язане зі зрадами та чому в соцмережах поменшало благодійних зборів для хворих на рак.

Фото: Нова Доба

Черкащина – в лідерах по виявленню онкохвороб. Екологія тут ні до чого

За минулий рік через онкологічну поліклініку пройшли майже 70 тисяч людей і понад 20 тисяч пацієнтів закінчили лікування, розповідає Віктор Парамонов.

"Минулого року ми встановили абсолютний рекорд: майже 70 тисяч амбулаторних відвідувачів поліклініки і понад 20 тисяч виписано зі стаціонару. За 70 років, що існує лікарня, такого не було ніколи. Попередній рекорд був 14200 хворих. Захворюваність на онкологію трошки зростає, але це така собі арифметична похибка. Зараз приблизно сталі цифри. Водночас приїхало багато людей і не тільки з фронтових областей, а й з Києва їдуть лікуватися, із західної України. Ще одна частина – місцеві хворі. Нині наша лікарня знаходиться на другому місці в країні по виявленню онкології та по кількості вперше захворілих. На першому – Кіровоградщина. Але захворюваність там завжди пов’язують із урановими рудниками, з екологією. А в нас я б пов’язував таку статистику із більш ретельним і раннім виявленням онкозахворювань. Я не вважаю, що агрохімія або підприємство «Азот» дуже впливають на ріст кількості хворих. Звичайно, це дає свій вплив, але не у такій мірі".

Більше чоловіків-довгожителів – більше онкології

Середня тривалість життя українських чоловіків за останні десятиріччя збільшилася. І саме це призвело до того, що крива статистики захворюваності на рак простати теж поповзла вгору - переконаний фахівець.

"Змінилася структура хвороб. Зазвичай у чоловіків найчастіше фіксували рак легень, шлунку і шкіри. А в минулому році, вперше в історії нашої області, на перше місце серед чоловіків вийшов рак простати. Цього не було ніколи. Якби мені таке сказали 20-25 років тому, що так буде, я б не повірив. Раніше він навіть в "десятку" не входив. Колись мені довелося скорочувати кількість ліжок в урології, а тепер навпаки - додати. Перша причина: в Україні чоловіки стали довше жити. А з кожним прожитим роком шансів захворіти стає більше. У Європі пік захворюваності приходиться на 69 років у чоловіків. У нас, в середньому, чоловіки не доживають до цього віку. У Радянському Союзі чоловіки до пенсії не завжди доживали. А зараз, коли чоловіку 65, це чималий ривок. Тому, якщо почнуть жити довше, то буде ще більше раку простати. Адже до цього часу орган вже не виконує свою функцію і починається, так би мовити, зворотній розвиток. Це добре, з одного боку, тим паче, що методи лікування радикально змінилися. Легше стало лікувати онкозахворювання і навіть довго жити із невиліковними стадіями. В моїй молодості основним методом лікування раку простати була хірургічна кастрація. Зараз ця хвороба вважається неприємністю, але не вироком".

Замість зради – похід до лікаря

Головний лікар каже: всім чоловікам необхідно після 40 років ходити на щорічні огляди до лікарів. Проте в медзаклад вони зазвичай ідуть, коли вже є явна проблема. А до цього дехто зраджує дружині, вважаючи, що проблема в ній, а не в ньому і його здоров’ї.

Віктор Парамонов розповідає, що вже неодноразово звертався до влади, аби в області створити мережу центрів чоловічого здоров’я. В таких закладах створювали б умови, за яких чоловіки не соромилися розповідати про свої проблеми. За словами фахівця, саме сором’язливість часто призводить до того, що онкологію в чоловіка діагностують на пізніх стадіях.

"Після 40 років чоловікам вже треба проходити спеціальні медичні огляди раз на рік. Та, на жаль, у нас такого немає масово. В цьому плані жінки більш організовані. Чоловіки після 40 починають страждати першим клімаксом і стрибають в усі гречки, шукаючи пригод. Їм здається, що це не вони вже трохи «підтоптані», а що їм не пощастило і ще не знайшли жінку своєї мрії. А насправді їм би сходити до сімейного лікаря".

"Пів дня пішло на те, що б звільнити медика і повернути гроші пацієнтам"

Віктор Парамонов звертає увагу на те, що зараз у соцмережах поменшало зборів грошей на лікування раку й пояснює це тим, що процедури та ліки, здебільшого, стали безкоштовними.

"Сьогодні ми тільки з НСЗУ маємо договір на близько 380 мільйонів гривень. А ще ж отримуємо держпоставки ліків, гуманітарна допомога в сумі понад 70 мільйонів. Під пів мільярда гривень всього загалом. А раніше ж цього всього не було. Ми просили у місцевої влади. Скільки дадуть, тому й раді. Нині ми забезпечуємо хворих так, як не забезпечували ніколи. І, на щастя, у нас не було такого, щоб якийсь недоброчесний лікар брав з пацієнта гроші за ліки, які є безкоштовними. Ще до реформи мені довелося звільнити лікарку тільки за те, що певний кур’єр був запрошений у палату. Він працював з якимись аптеками чи складами. Пів дня пішло на те, що б звільнити медика і повернути гроші пацієнтам".

"75% хворих ми втрачали"

Чотири десятиліття тому лише один пацієнт онколікарні із чотирьох могли жити більше 5 років. Наразі майже 70% черкащан живуть довше цього терміну.

"У 1975 році на Черкащині більше 5 років проживало тільки 25 відсотків людей, які лікувалися від раку. 75% хворих ми втрачали. При цьому, більша частина помирали в перші 12 місяців. Станом на 2022 рік, 69,7% черкащан після лікування пережили межу в 5 років. А діти – майже 80%. Тобто зараз у хворого є всі шанси потрапити в успішну групу і не просто трохи пожити, а ще добре пожити. Найголовніше - пережити перші 12 місяців. Тут важливий діагноз, своєчасні виявлення і початок лікування".

Головний онколог області зауважує, що звертатися потрібно в той медзаклад, в якому є всі необхідні фахівці.

"Я хворих завжди закликаю, аби лікувалися там, де є всі необхідні спеціалісти. Не потрібно ходити по окремих лікарях, навіть якщо в них висить німб над головою. Лікує система. Зараз у Києві розвелося онкологічних кабінетів, де приходять прокапати якусь там хімію. Ви рак лікуєте, чи вам крапельницю треба поставити? У нашому закладі на 120 лікарів – лікарі 31 спеціальності. Це дає можливість комплексно в одній будівлі підійти до діагностики та лікування".

Найкращий подарунок дівчинці – вакцина для профілактики раку

Віктор Парамонов згадує, коли пацієнти нічого не знали про рак, хвороба жахала навіть здорових людей.

"Пригадую часи, коли люди приходили в лікарню і витягували з кишені хустинку, аби не торкатися до дверної ручки. Зараз вже немає цього, на щастя. Більше того, вже винайдені вакцини для профілактики раку. Її в більш розвинутих країнах вводять школяркам, аби вони не мали гінекологічного онкозахворювання в майбутньому. Колись і в Черкаси на 2 мільйони закупили такої вакцини. Тоді це було щось таке неймовірне. Вона недешева, але в деяких штатах США вакцина є обов’язковою і входить у календар вакцинації. Впевнено можу сказати, що це кращий подарунок, який батьки можуть зробити своїй неповнолітній доньці на якесь свято".

В Україні таку вакцину рідко дають безкоштовно і її необхідно самому купувати. Вартість препарату в середньому півтори тисячі гривень. Вакциною щеплюють від вірусу папіломи, який викликає рак шийки матки.

За час повномасштабного вторгнення змінилася і статистика захворюваності на рак у жінок у сторону зменшення кількості, каже головний онколог області. Проте це викликано тим, що багато українок тривалий час вимушено живуть в інших країнах. Після закінчення війни та з поверненням їх додому, статистика знову "нормалізується".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Скільки часу має тривати статевий акт та з якими проблемами йти до лікаря: інтерв’ю з головним позаштатним сексопатологом Черкаської області

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вадим :

Що робити хворому який лікується,множинна мієлома пройшов 3 пхт а далі закінчились ліки мені запропонували купувати за свій рахунок з пенсією у 2.500 грн. А ще потрібно 5 пхт?

Вгору