“Подуріли від нахабності!”: черкащани розповіли про вимагання грошей у дитячій лікарні (ФОТО, ВІДЕО)

14 квітня 2021, 19:21

фото тематичне

Піддавати критиці чи осуду дії медичних працівників в часи пандемії COVID - чи не найбільш табуйована справа. Медики, які знаходяться на передовій у боротьбі зі смертоносною хворобою - дійсно герої нашого часу. А їх боротьба за життя пацієнтів викликає справжній захват. Однак, до журналістів “Про все” звернулись черкащани, які розповіли про іншу сторону діяльності окремих лікарів. Що зовсім не стосується боротьби з пандемією, а виглядає банальним бажанням нажитись на чужому горі.

Тема поборів у лікарнях та вимагання грошей з пацієнтів уже давно стала традиційною складовою української медицини.Суспільство звикло до того, що “безоплатна медицина” в Україні - це лише гарні гасла будь-якої нової влади, а оплата медикаментів та роботи лікарів “у кишеню” стала закономірністю. І якщо ще рік назад це “списували” на мізерне фінансування медичних закладів, то сьогодні держава сплачує за кожний пролікований випадок.

Тим не менш, система змінилась, а звичка лишилась і про “побори” в лікарнях так само багато говорять наші друзі, рідні, знайомі. Проте, більшість з них мовчать… До наших журналістів звернулись же ті, хто втомився від цього. Подробиці їх історій далі…

* У ході написання матеріалу журналісти були змушені змінити імена своїх співбесідників через побоювання помсти на їх адресу.

ІСТОРІЯ БАГАТОДІТНОЇ МАМИ: “Навіть тоді, коли лікар отримав “по шапці”,  він продовжував збирати гроші з пацієнтів”

фото тематичне

Багатодітна мама Ліна Зігура розповідає, що у квітні 2020 року її старша донька була госпіталізована до Черкаської обласної дитячої лікарні з діагнозом: апендицит. Події, пов’язані із перебуванням її дитини у медзакладі, назавжди залишили слід в її пам’яті.

- Так сталося, що в той період у країні був суворий карантин і ми з чоловіком потрапили під скорочення. Звісно, коштів практично не було. Наша дитина потребувала термінової операції. Перед якою до нас у палату зайшов лікар, який назвався анестезіологом, який буде проводити анестезію донці. Лікар одразу повідомив, що проведена ним анестезія буде коштувати три тисячі гривень. Коли ж я перепитала у нього, хіба такі послуги не оплачує НСЗУ (Національна служба здоров’я України, - ред.), той відповів, що в лікарні “безкоштовної анестезії немає”. Сказав: “Сам препарат коштує дві тисячі, ще тисяча - це “подяка”. Готуйте гроші!”, - розповідає Ліна. - Крім цього, в лікарні мені дали список і сказали придбати для операції ліки, операційний набір (нитки, перев’язочні матеріали тощо). Загалом вийшла сума у майже 10 тисяч. Звісно, в нас таких коштів не було.  Я одразу зателефонувала своїй сестрі та попросила про допомогу, а вона розповіла мені, що наша родина не повинна і копійки платити за лікування. Адже наш випадок потрапляє під медичні гарантії держави. Сестра порадила піти до завідуючого відділенням і уточнити це питання. Що я й зробила. Заввідділення, на прізвище Шкляр, напав на мене з криком: “Що ви там начитались?! У лікарні немає нічого такого! Безкоштовних послуг немає, платіть!”.

Розуміючи, що життя її доньки в небезпеці, жінка змирилася і почала шукати озвучену лікарями суму.

- У мене був шок, без операції дитина б померла. Але вже перед операцією до мене в палату зайшли і повідомили, що за операцію я маю сплатити лише частково. Мовляв, для операції треба купити деякі медпрепарати та перев’язочні матеріали, а вже після скажуть які ліки ще треба буде докупити. Я тоді скупилася на близько 600 гривень. А щодо анестезії було сказано, що анестезіолог “багато попросив і що йому треба дати менше”, - продовжує жінка. - Через кілька годин після операції мене викликав до себе завідуючий відділення і почав розповідати про те, яка була складна операція і про необхідність піднятися до анестезіолога.

Однак, далі в ситуацію втрутились рідні, які повідомили про те, що відбувається у медзакладі, народних депутатів.

- В цей час, моя сестра зв’язалася із народною депутаткою Ольгою Стефанишиною та розповіла про мою біду і вимагання коштів у лікарні. Вони мене попросили записати на диктофон розмову з анестезіологом. І коли я зайшла до нього в кабінет, то увімкнула запис. Після того, як лікар розповів про стан моєї дитини після операції, він назвав суму, яку я маю йому сплатити за анестезію і “подяку”.  Коли я сказала, що в мене немає грошей, той відповів, що у мене є час до ранку, поки він не здасть свою зміну. На моє питання, чи це офіційна плата, відповів, що гроші треба принести йому особисто, - ділиться Ліна. - Вийшовши з кабінету я скинула цей аудіозапис нардепці Стефанишиній. Вже через деякий час мені зателефонував керівник лікарні Кондрацький та почав висловлювати своє обурення тим, що я поскаржилась народному депутату про побори в лікарні. Тоді сказав, що не треба нічого платити, а гроші з мене вимагали “за звичкою”.

* Запис розмови був наданий журналістам героїнею публікації. Редакція не несе відповідальності за зроблений запис і не може стверджувати хто саме фігурує на ньому.  Так само редакція не робить висновків про справжність записів чи належність голосів тим чи іншим особам.



Наступного дня, коли Ліна зайшла до відділення, де знаходилась її донька, то її обурено обговорювали навіть санітарки. Жінку запросили до кабінету завідуючого відділенням, де вже був Кондрацький (керівник Черкаської дитячої обласної лікарні - ред.).

- Той на собі ледь  сорочку не рвав, клянучись, що заборонив підлеглим брати гроші з пацієнтів, але ті, мовляв, його не слухаються, - пригадує Ліна. - Я спілкувалася із сусідкою по палаті. Її дитину оперували вже після того, як почався цей скандал. І та мені сказала, що цей же анестезіолог з неї взяв гроші. Уявіть,  уже всі знали про цю ситуацію, а лікар продовжував збирати гроші. Звати його Ігор Стегній. На той час він працював анестезіологом у відділенні реанімації та інтенсивної терапії.

Жінка згадує, що після скандалу у лікарні почало “знаходитися” все, що передбачено пакетом послуг від НСЗУ. В одну мить безкоштовними стали перев’язки, препарати тощо. Жінці навіть повідомили, що сусідці по палаті повернуть кошти, які вона віддала лікарю.

- Але, як з’ясувалось, це були лише слова. І я поскаржилась на це на “гарячу лінію” НСЗУ. Як стало відомо згодом, після моєї скарги Стегнія, який брав гроші з пацієнтів, покарали та нібито звільнили. Сам Кондрацький тоді теж казав мені, що Стегній “більше не буде працювати в лікарні”, - розповідає Ліна. - Мені досі важко згадувати про те, що було потім. Після того, як я поскаржилась до НСЗУ щодо мене почали травлю. В коментарях у соцмережах мене принижували та ображали. Зокрема, завідуючий відділення анестезіології Жила не соромився відкрито називати мене і сестру “ідіотками”. Мовляв, через нас звільнили фахового лікаря тощо. Я ледве пережила цей жах.

На фото лікар, на якого скаржиться черкащанка. Фото з вебсайту ЧОДЛ

Виписавшись з лікарні Ліна каже, що спробувала забути цю жахливу історію та сподівалася, що після такої “встряски” недобросовісні лікарі хоч трохи зупиняться і перестануть брати з людей гроші. Але марно…

ІСТОРІЯ БАТЬКА-ОДИНАКА: “Гроші за анестезію взяв лікар, відсторонений за вимагання грошей з пацієнтів”

фото тематичне

Цю історію розповіла нам все таж Ліна. Через пів року після скандалу з її участю, її знайомий потрапив у аналогічну ситуацію. Нам не вдалось знайти цього чоловіка, щоб поспілкуватись з ним особисто, то ж обставини відомі зі слів самої Ліни.

- Приблизно через 10 місяців, у лютому цього року, до моєї старшої доньки зателефонував друг і попросив про допомогу. Цей хлопчик напівсирота - їх з братом виховує батько, бо мама померла. Його 14-річний брат тяжко травмував ногу і потребував негайної операції. Лікувався він у тій же Черкаській обласній дитячій лікарні. Родині хлопчика сказали, що операція буде коштувати близько 30 тисяч гривень, - розповідає жінка. - Я, звичайно, розумію, що металеві імпланти ніби не входять у пакет послуг, які оплачуються державою, але ж все інше теж мало бути безкоштовним. У тому числі й антибіотики, які призначили.

Ліна пригадує, що до рідних хлопчика, так само як і до неї, прийшов лікар-анестезіолог і дав список ліків, які треба було купити саме в аптеці на першому поверсі лікарні. Коли ті передали фармацевту цей список від анестезіолога, той видав ліки, проте без жодного чеку на підтвердження. Родину хлопчика змусили купити: операційний пакет, антибіотики тощо на суму понад 8 тисяч гривень.

- Після операції до батька дитини прийшов анестезіолог і “на пальцях” мовчки показав, скільки треба йому дати. Батько ці гроші поклав йому в кишеню халата, - розповідає жінка. - Коли я про це дізналася, то попередила Кондрацького про ситуацію та разом із батьком дитини приїхала на прийом до керівника лікарні. Той запросив до кабінету завідувачів відділень ортопедії та анестезіології, які почали розказувати нам, що лікарів “не так зрозуміли”. Кондрацький же переконував нас, що ліки довелось купували батькові, адже лікарня вчасно не провела тендер на закупівлю медпрепаратів. Але хіба це є причиною, щоб батьки віддавали останнє за послуги й ліки, які оплачує держава?!

Зі слів Ліни, головний анестезіолог лікарні Жила так і не пояснив про “списки” та плату “на кишеню”, переконував, що особисто проводив анестезію. Та батько хлопця заперечив і сказав, що це робив інший лікар.

- Він таки зізнався, що то був за лікар... Це був Стегній, якого ніби ж звільнили з лікарні! Як з’ясувалося, він був прийнятий на роботу педіатром у Приймальне відділення лікарні. Виходить, тепер вже педіатр Стегній приймального відділення ходив по іншому відділенню і збирав з пацієнтів гроші, - зауважує жінка.

Наша співбесідниця додала, що почувши про це, Кондрацький почав благати не звертатися з цим до правоохоронних органів і запропонував “вирішити це питання”.

- Тоді Кондрацький з власної кишені повернув батьку гроші, які той заплатив Стегнію, - пригадує Ліна.

ІСТОРІЯ МАТЕРІ ДИТИНИ З ІНВАЛІДНІСТЮ: “Лікар вимагав “подяку”, тож, мені довелось віддати останні 200 гривень з дитячої пенсії по інвалідності”

фото тематичне

Олена (ім’я змінено в цілях безпеки), молода мати-одиначка. Її дитина тяжко хворіє з народження, тож, лікарня - фактично її другий дім, адже кілька разів на рік вона змушена лікувати дитя.

- Дитину я виховую сама. Свого житла немає, доводиться винаймати. Зі зйомних квартир часто виїжджаємо, адже господарі не терплять, коли дитина плаче чи кричить. Так і живемо, - ділиться своєю історією дівчина. - Я мама особливої дитини. З самого народження малечі ми більше часу проводимо в лікарнях, ніж вдома. Все, що я заробляю, йде на лікування. У дитячій обласній ми часті гості - тільки одне залікуємо, так знову треба лягати. Моєї зарплатні та дитячої пенсії по інвалідності часто не вистачає навіть на найнеобхідніше. Про ліки, тощо я вже й мовчу. При цьому, кожного разу, як ми потрапляли до лікарні, треба було платити і лікарю, який оперував і анестезіологу.

Дівчина розповіла свою історію, яка трапилась влітку 2020-го року у тому ж таки медзакладі.

- Минулого року нам довелось знову туди лягти на операцію. Спочатку нам сказали, що все буде безкоштовно. Я аж здивувалася. Та перед операцією до мене прийшов лікар, який назвався анестезіологом, та сказав, що анестезію держава не оплачує і за це треба платити власні кошти. Також він сказав: “За роботу анестезіолога скільки дасте, стільки й буде”. Щоб оплатити ці “послуги” я зняла останні кошти з картки: півтори тисячі за наркоз і 200 гривень “подяки”, - згадує Олена. - Я спочатку не звернула уваги, а потім з’ясувалось, що по документах анестезію проводив один лікар, а гроші вимагав інший.

Наші журналісти показали дівчині фото лікарів з сайту Черкаської обласної дитячої лікарні і вона впізнала на фото лікаря-педіатра Приймального відділення Ігоря Стегнія. З її слів, саме цей чоловік забрав у неї кошти.

ІСТОРІЯ ВЕТЕРАНА АТО:  “Лікар вимагав гроші за операцію. Коли я поскаржився, мені відповіли, що такого пацієнта у лікарні НЕ було…”

фото тематичне

Василь, ветеран АТО, виховує пасинка. Восени 2020-го року дитина потрапила до Черкаської обласної дитячої лікарні з діагнозом: апендицит і потребувала невідкладної операції.

- З дитиною до лікарні поїхала дружина. Мене туди не пустили через карантин. Як стало відомо згодом, до дружини відразу підійшов лікар, який озвучив їй “ціну операції та анестезії”. Сума, яку він назвав сягала двох тисяч гривень. Мені це видалось дивним, адже в тому ж таки приймальному відділенні скрізь висять оголошення, що наш випадок потрапляє під програму медичних гарантій і операція з анестезією мають бути безкоштовними, - розповідає Василь.

Чоловік пригадують, що в лікарні їм так само дали список з тим, що “потрібно купити для операції”. Крім ліків у списку були миючі засоби, рушники тощо.

- Я вимагав пояснити мені, що це за вимагання. Лікар, що підійшов до мене поводив себе зверхньо, а потім просто втік. Крім того, уже згодом я дізнався, що дитина прокидалася під час операції та все відчувала. Це жах!, - обурюється вітчим.

фото відписки з ОДА на скаргу Василя

Василь розповів, що одразу після цього зателефонував на “гарячу лінію” Управління охорони здоров’я Черкаської ОДА та поскаржився на ці факти. Через деякий час чоловік отримав відповідь, яка його шокувала. Чиновники ОДА спростували його скаргу тим, що, мовляв, такої ситуації не було і… дитина не перебувала(!!!) на лікуванні в Черкаській обласній дитячій лікарні.

Чоловік додає, що через деякий час, досліджуючи схожі випадки, дізнався прізвище лікаря, який вимагав у родини гроші. З його слів - це був Ігор Стегній, лікар-педіатр Приймального відділення Черкаської обласної дитячої лікарні.

АНОНІМИ: “Вимоги платити за операції та анестезію є чи не в кожному медзакладі області!”

Збираючи інформацію про схожі випадки, наші журналісти розмістили оголошення у соцмережах. За кілька днів стало відомо про безліч таких випадків і не лише у дитячій обласній лікарні. Однак, люди побоюються помсти і просять не розкривати своїх імен.

До вашої уваги скріншоти цих розповідей.

У ОБЛАСНІЙ ДИТЯЧІЙ ЛІКАРНІ ТА ОДА КАЖУТЬ, ЩО ОПЕРАЦІЇ БЕЗКОШТОВНІ ТА ЗАПЕРЕЧУЮТЬ ВИМАГАННЯ КОШТІВ

Досліджуючи факти, отримані від потерпілих, наші журналісти звернулись із запитами до Черкаської дитячої обласної лікарні та до профільного управління Черкаської облдержадміністрації. На відміну від батьків, які розповіли про побори, керівництво медзакладу та чиновники ОДА повністю заперечують цю інформацію.

З відповіді КНП “Черкаська обласна дитяча лікарня Черкаської обласної ради” йдеться, що з квітня 2020-го року між закладом і Національною службою здоров’я України укладено договір про “медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій”. Згідно з договором, хірургічні операції, анестезія та інші пов’язані медичні послуги пацієнтами не оплачуються. А сам заклад “не має права вимагати” таку плату.

Водночас у медзакладі переконують, що фактів вимагання коштів у лікарні не було і на неправомірні дії медичного персоналу скарг не надходило.

На фото: Микола Кондрацький

Керівник Черкаської обласної дитячої лікарні заслужений лікар Микола Кондрацький у коментарі «Про все» повідомив, що лікаря Стегнія було переведено до приймального відділення саме після скандалу з вимаганням коштів з пацієнтів. Микола Іванович наголошує, що на такі випадки реагує жорстко.

- Він (Ігор Стегній – ред.) працює у приймальному відділенні педіатром. У нього дві спеціальності: педіатрія та анестезіологія, тому я його перевів туди. Були такі факти звернень, тому я його перевів туди. Точніше, навіть не звернень, а писали, бо до мене ніхто не звертався як до адміністрації. Якби звернулися - такого б більше не було. Ігор Стегній каже, що не брав, тому мені складно судить. Я їм казав: якщо такі факти є - підходьте до мене або обов'язково звертайтесь у поліцію, нехай кайданки надягають. Я до цього дуже суворо ставлюсь. Я написав, що якщо є такі факти - потрібно звертатися в суд, - каже керівник дитячої обласної. - Я вам даю слово: якщо таке повториться, то я на це жорстко відреагую. Окрім Зігури нікого не було. Я старої закалки, мені не подобається таке.

Микола Іванович спробував розповісти своє бачення ситуації, про яку журналістам розповіла Ліна.

- Був такий випадок: він пішов дивиться на дитинку. Я запитав, чого він вирішив це зробить, а виявилося, що всі інші лікарі були зайняті. І завідуючий послав його, щоб лікар подивився на дитину, - каже медик. - Давайте ще їй дамо шанс: якщо таке повториться - то більше такого не буде. Я хотів звільнити, хоч у мене й не було ніяких доказів. Але Зігура сама прийшла і почала просити, щоб я його не звільняв, а кудись перевів, враховуючи, що у нас педіатрів обмаль. Якби були інші лікарі в області - я б і їх взяв, але їх немає. На жаль, лікарі їдуть за кордон.

У профільному управлінні Черкаської ОДА тезово повторюють відповідь медзакладу в частині безкоштовних для пацієнтів послуг та відсутністю зафіксованих фактів про вимагання коштів з пацієнтів.

Чиновники управління охорони здоров’я облдержадміністрації також повідомляють, що “за бажанням пацієнт може придбати аналог анестезії за власний кошт”.

Проте, як відомо, у більшості випадків лікарські препарати для анестезії містять (або можуть містити - ред.) наркотичні речовини, або ж речовини, обіг яких обмежений законодавством. Яка схема придбання таких спеціалізованих медпрепаратів у ОДА не роз’яснюють. Про нестачу коштів за договором із НСЗУ в управлінні охорони здоров’я ЧОДА також не згадують.

Для довідки.

Договір з НСЗУ у Черкаській області мають:

       44 закладів первинки (ФОП - 5, приватні - 2). Впродовж дії Програми медичних гарантій 2020 (квітень 2020 - березень 2021) їм виплатили 684 мільйонів гривень;

●       56 спеціалізованих закладів, впродовж дії Програми медичних гарантій  2020 виплатили їм 2,1 мільярда гривень.

За інформацією, розміщеною на вебсайті НСЗУ, Черкаська обласна дитяча лікарня за період 2020-го і трьох місяців 2021-го років отримала фінансування за надання пакетів медичних послуг, згідно з договором, у розмірі 81 мільйона гривень.  У тому числі 26,4 - за проведення хірургічних операцій.

Щодо сум, які отримує медичний заклад, за надання медичних послуг при захворюваннях у дітей. Зокрема, при запаленні легень НСЗУ оплатить закладу 4 787 грн. За видалення апендициту у Програмі медичних гарантій на одного маленького пацієнта передбачено 7 831 грн, на лікування переломів - 8 тисяч грн, на операції на кістково-м’язовій системі - 7 356  грн.

Детальні оплати кожному закладу за кожним із пакетів послуг є на дешборді вебсайту служби здоров’я:  https://nszu.gov.ua/e-data/dashboard/pmg-pay .

НАЦІОНАЛЬНА СЛУЖБА ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ: “Операції безкоштовні. Анестезія безкоштовна. Заклад, де вимагають гроші з пацієнтів може втратити фінансування”

Поряд з лікарнею і профільним управлінням облдержадміністрації журналісти звернулись із запитом до НСЗУ.

В державній установі надали чіткі та об’ємні відповіді щодо оплати медичних послуг в медичних закладах. Згідно з відповіддю НСЗУ, у межах Програми медичних гарантій пацієнт має право на безоплатні хірургічні операції та витратні матеріали, необхідні для їх проведення. Це передбачено у пакеті “Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах”.

- Не потрібно купувати в аптеці бинти, вату, нитки, готуючись до операції, чи платити хірургу, анестезіологу або медсестрі «в кишеню» – за все це лікарні отримують кошти від НСЗУ в межах контракту за пакетом “Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах”. У безоплатний пакет зокрема включені ліки з Нацпереліку. Окрім того, пацієнту надаються безоплатно ліки, які заклад отримує через централізовані держзакупівлі. Ці ліки не включені до тарифу. Пацієнт може дізнатися, чи має лікарня і ліки безпосередньо в медичному закладі на інформаційній дошці, офіційному сайті закладу чи органу місцевої влади, - повідомляють в установі.

В НСЗУ зауважують, що якщо у закладі, який має договір з НСЗУ, вимагають гроші за те, що держава вже оплатила, це порушення договору. У таких випадках потрібно залишати скаргу на сайті НСЗУ у розділі “Громадянам”, або подати скаргу через контакт-центр 16-77.

Щодо “платної анестезії”, як у Черкаській обласній дитячій лікарні, в НСЗУ повідомляють наступне.

- Забезпечення анестезії та анестезіологічного моніторингу під час проведення хірургічних операцій та обстежень входить у перелік безоплатних послуг. Також серед безоплатних для пацієнта послуг - забезпечення лікарськими засобами відповідно до Національного переліку основних лікарських засобів, медичними виробами та розхідними матеріалами. Пацієнт купувати препарати для анестезії не повинен, - йдеться у відповіді на запит.

У Національній службі здоров’я також повідомляють, що “якщо головний лікар (заклад охорони здоров’я) не поновлює права пацієнта або не здійснює повернення коштів за послуги, за які вже заплатила держава, то НСЗУ направляє листи до правоохоронних органів. Зокрема до Національної поліції України, органів прокуратури”.

Медзаклад, в якому вимагали гроші з пацієнта, ризикує втратити договір з НСЗУ і залишитися без фінансування із Державного бюджету. Однак сам механізм “покарання” такої лікарні доволі проблемний.

- НСЗУ надсилає листи до закладу охорони здоров’я з проханням надати обгрунтоване пояснення ситуації, вжити заходів щодо недопущення надалі випадків порушення та обмеження прав пацієнтів на медичне обслуговування за Програмою медичних гарантій. ТакожНСЗУ просить поновити права пацієнта і повернути кошти, які пацієнт сплатив за медичні послуги, які оплачуються НСЗУ за договором із цим закладом. НСЗУ також надсилає лист до власника закладу, бо питання організації медичного обслуговування населення належать до компетенції органу місцевого самоврядування. Відповідно до Господарського кодексу, органи місцевого самоврядування несуть відповідальність за наслідки діяльності суб’єктів господарювання, що належать до комунального сектору економіки, - повідомляють в державній установі. - Якщо головний лікар (заклад охорони здоров’я) не поновлює права пацієнта або не здійснює повернення коштів за послуги, за які вже заплатила держава, то НСЗУ направляє листи до правоохоронних органів. Зокрема до Національної поліції України, органів прокуратури.

В Черкаській обласній прокуратурі на запит журналістів відповіли просто: інформація про факти вимагання коштів за надання медичних послуг відсутня, звітність не ведеться.

КОМЕНТАР ЮРИСТА: “За отримання неправомірної вигоди чи вимагання коштів з пацієнта передбачена кримінальна відповідальність. Керівництво медзакладу може понести відповідальність за приховування таких фактів.”

На думку юриста Назара Олексюка описані в статті події, мають ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 354 КК України, однак кінцеві висновки у цій ситуації повинні робити правоохоронці за наслідками відповідного досудового розслідування.

- Дії медичних працівників передбачають кримінальну відповідальність за прохання надати неправомірну вигоду для себе чи третьої особи за вчинення чи невчинення будь-яких дій з використанням становища, яке займає працівник на підприємстві, в установі чи організації. За вчинення таких дій передбачено покарання у вигляді штрафу від двохсот п’ятдесяти до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян  (від 4250 до 8500 гривень) або громадськими роботами на строк від ста до двохсот годин, або обмеженням волі на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк, - каже юрист.

Адвокат зауважує, що у такому випадку все залежить від того ким вчиняються дії в кожному окремому випадку – звичайним лікарем чи, для прикладу, завідуючим відділенням, головним лікарем, керівником медичної установи тощо. Адже якщо йдеться про звичайного лікаря, то такий не є службовою особою, а відповідно не являється суб’єктом корупційних заборон.

- В такому випадку його відповідальність буде полягати в дисциплінарному вигляді за порушення норм лікарської етики чи у формі кримінальної відповідальності, якщо він прохав неправомірну вигоду від пацієнта за лікування (ч. 3 ст. 354), або й навіть вимагав надання такої вигоди (ч. ст. 354), - каже правник. - Зауважу, що під вимаганням неправомірної вигоди слід розуміти вимогу щодо надання неправомірної вигоди з погрозою вчинення дій або бездіяльності з використанням свого становища, стосовно особи, яка надає неправомірну вигоду, або умисне створення умов, за яких особа вимушена надати неправомірну вигоду з метою запобігання шкідливим наслідкам щодо своїх прав і законних інтересів. Тобто, якщо лікар вимагає надання неправомірної вигоди за лікування, нездійснення якого може мати шкідливі наслідки для пацієнта, то таке вимагання загрожує позбавленням волі на строк до 3 років.

Назар Олексюк розповів, як діяти, якщо в лікарні вимагають гроші. У таких випадках юрист радить невідкладно звернутись до підрозділів Національної поліції, повідомивши про дії, що мають знаки описаних вище кримінальних правопорушень.

- Самостійне «документування» прохання чи вимагання такої неправомірної вигоди може в майбутньому ускладнити процес доведення вини та притягнення до відповідальності потенційного «корупціонера». Відповідні правоохоронні органи повинні здійснити, передбачені законом заходи не тільки для «документування» такої протиправної діяльності, а й притягнути винну особу до кримінальної відповідальності, - каже адвокат.

Юрист додає, що загалом закон не визначає конкретного механізму щодо того, як повинен діяти керівник, якщо довідався, що його підлеглий вчиняє чи вчинив певні протиправні дії, які описувались вище.

Закон України «Про запобігання корупції» зобов’язує керівника до певних дій щодо підлеглого виключно, якщо виникає той чи інший конфлікт інтересів стосовно сумісництва, для прикладу. Однак цей же закон встановлює правила етичної поведінки щодо керівників, які по суті зобов’язували б таких не приховувати протиправні дії своїх підлеглих.

- Відтак приховування таких випадків керівником буде корупційним правопорушенням, передбаченим ст. 172-9 КУпАП невжиття заходів щодо протидії корупції, яка передбачає покарання у вигляді штрафу в розмірі від 2125 до 4250 гривень, - зауважує фахівець.

Остаточну крапку в цих історіях мають поставити правоохоронці

Досліджуючи ситуацію із вимогами окремих черкаських медиків сплатити за ті чи інші послуги, або ж фінансово “подякувати”, журналісти “Про все” отримали інформацію про безліч схожих випадків в інших медичних та лікувальних закладах області. Масштаби проблеми вражають…

Історії черкащан, які зазнали вимагань з боку медичних працівників, з боку медичних закладів та установ тощо будуть опубліковані згодом у разі отримання об’єктивних підтверджень в рамках журналістського розслідування.

Як би там не було, але остаточну крапку у цій ситуації повинні поставити правоохоронні органи, які повинні чи підтвердити, чи спростувати факти таких ганебних подій, що мали місце в закладах охорони здоров’я, а за наслідками такого вирішити питання про притягнення винуватих до кримінальної відповідальності та їх покарання. Адже, не забуваймо, що безкарність породжує безвідповідальність.

Далі буде....

Підготував Олександр Носенко

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору