Черкащани та німці ділились досвідом упровадження інклюзивної освіти

28 листопада 2017, 19:16

На Черкащині наприкінці минулого тижня проходив триденний українсько-німецький круглий стіл «Інтеграція науки і практики у вирішенні проблем інклюзивної освіти». Його організували управління освіти і науки Черкаської ОДА, Черкаський обласний інститут післядипломної освіти, Черкаський національний університет ім. Б. Хмельницького, Національний університет «Львівська політехніка» та Вюрцбурзький університет ім. Юліуса Максиміліана (Німеччина). Долучились представники органів виконавчої влади, науковці, реабілітологи, педагоги-практики, які працюють з дітьми з особливими освітніми потребами, інформують в управлінні освіти і науки Черкаської ОДА.

Перший день пройшов на базі КЗ «Черкаська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів Черкаської обласної ради» під гаслом «Соціальна інклюзія в дії».

Привітала гостей ректор КНЗ «Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників» Наталія Чепурна, наголосивши на актуальності й важливості проблем, пов’язаних із навчанням дітей, які мають порушення зору. Директор школи-інтернату Валентина Лищенко презентувала досвід роботи закладу, проаналізувавши навчально-виховну діяльність, матеріальну базу та забезпечення педагогічними кадрами. Вона звернула увагу присутніх на те, що в закладі навчається 72 дитини з порушеннями зору і головним завданням педагогічних працівників школи-інтернату є соціалізація та адаптація дітей даної категорії. Заступник директора з виховної роботи школи-інтернату Наталія Коваль поділилася досвідом роботи щодо рухової активності учнів закладу та розповіла про основні види і форми організації спортивної роботи, зокрема у співпраці школи із спортивними клубами «MIAMYGYM», «ТОНУС», БК «Черкаські мавпи», ММА «Грізлі».

Команда Спортивного центру Вюрцбурзького університету (Німеччина) провели практичне заняття для студентів-волонтерів факультету соціальної роботи і соціальної педагогіки Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького та для учнів школи-інтернату на тему «Адаптивна фізична активність у дії».

Крім цього, гості подарували для вихованців школи-інтернату корекційне обладнання для проведення занять з адаптивної фізичної активності та фірмові футболки.

На завершення учасники круглого столу провели рефлексію та обговорили перспективи впровадження адаптивної фізичної активності (АФА) у соціальній роботі, фізичному вихованні і реабілітації дітей.

Другий день роботи пройшов на базі ЧНУ імені Богдана Хмельницького під гаслом: «Міждисциплінарний підхід у дії: інклюзія засобами освіти, адаптивної фізичної активності, допоміжних мобільних технологій, туризму та соціальної роботи».

Начальник управління освіти і науки ОДА Валерій Данилевський у виступі проаналізував стан запровадження інклюзивної освіти в області, зупинившись на особливостях цієї роботи.

На пленарному засіданні Олаф Хуз, директор Центру контактно-інформаційних послуг для студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями Вюрцбурзького університету ім. Юліуса Максиміліана (Німеччина), поділився німецьким досвідом та перспективами формування інклюзивного середовища в системі вищої освіти. Він наголосив на тому, що інклюзія повинна об’єднувати не лише освітній процес, а й загалом середовище.

Енріко Ґюбель, учитель соціальної організації для незрячих дітей, ознайомив присутніх із перспективами мобільної технології для підтримки людей з порушеннями зору.

Натомість методист відділу інклюзивної освіти КНЗ «Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників» Інна Литвин зупинилася на практичній частині запровадження інклюзивної освіти для дітей дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів і презентувала досвід освітніх закладів Черкащини.

Відбулася й дискусійна платформа «Освіта, наука та практика: перспективи соціальної роботи, адаптивної фізичної активності та допоміжних технологій як засобів інклюзії», де учасники українсько-німецького круглого столу обговорили нагальні питання і проблеми інклюзії, а також затвердили резолюцію МІЖНАРОДНОГО КРУГЛОГО СТОЛУ «ІНТЕГРАЦІЯ НАУКИ І ПРАКТИКИ У ВИРІШЕННІ ПРОБЛЕМ ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ».

Довідково: Круглий стіл на Черкащині став продовженням дискусії з питань імплементації інклюзивної політики у системі неперервної освіти, яка розпочалася у Національному університеті «Львівська політехніка» у жовтні 2017 року у ході Міжнародного симпозіуму «На шляху до здорового суспільства: гуманістичний вимір». Співпраця між українськими та німецькими партнерами відбувається у рамках програми «Східне партнерства» – загальної ініціативи Федерального міністерства закордонних справ Німеччини.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору