Черкащани голосували за гарячі пельмені та веселих «Фіксиків»

28 жовтня 2015, 10:48

1

Перемогу на виборах забезпечують не ідеї, гасла й технології, а «хліб і видовища». Гарячі пельмені та веселі «фіксики» — ось новітні технології, що дають на виборах високий рівень підтримки електорату, пише Черкаський край.

Скриньок і кабінок не вистачало

Вибори до місцевих органів влади на Черкащині відбулися за рекордно низької явки виборців і традиційно з порушеннями. Такий висновок на підставі зібраних матеріалів під час спостережень за ходом виборів зробили активісти Громадської мережі «ОПОРА».

Спостерігач по Черкаській області Захар Колісніченко повідомив, що серед найбільш поширених порушень виборчого законодавства у день голосування були спроби вкидання додаткових бюлетенів, фотографування заповнених бланків та підвезення виборців.

Традиційно на кожних виборах мають місце непоодинокі факти порушень підготовки до голосування. Законодавством чітко визначено, яка повинна бути кількість кабінок для голосування та скриньок на середніх і великих виборчих дільницях. Але чимало дільничних виборчих комісій (далі — ДВК) встановили меншу норми кількість кабінок і скриньок. Порушення пояснювали нестачею матеріалів, скриньок і часу на їх встановлення.

Автобус їде на вибори

Задокументували «опорівці» й факти безкоштовного підвезення виборців до виборчих дільниць. У одному з виборчих округів Черкас людей на вибори возили автобуси, найняті одним із кандидатів у депутати міської ради Черкас.

— Таке ми зафіксували на дільниці №711030 (м.Черкаси). Нині по цьому факту працюють правоохоронці. На минулих виборах я фіксував таке на цій дільниці, проте покарання винних ми не побачили, — зазначив Захар Колісніченко.

Також активісти ГМ «ОПОРА» поінформували, що міліція через зайнятість тільки фіксувала порушення, а розслідування буде після виборів.

Від порушень, допущених членами ДВК, потерпів і мій батько, пенсіонер Олександр Лимаренко, що проживає у Межирічі Канівського району. Через хворобу він не може самостійно дійти до виборчої дільниці. Завчасно подав до місцевої ДВК відповідну заяву. Проте членів комісії зі скринькою для голосування на дому він так і не дочекався. Експерти ГМ «ОПОРА» порадили батькові написати скаргу на членів ДВК у територіальну виборчу комісію, проте зазначили, що законодавством покарання за таке порушення не передбачено.

Проти всіх

Зафіксували спостерігачі ГМ «ОПОРА» і факти зумисного псування виборцями бюлетенів.

Це підтверджують користувачі соц­мереж ілюстраціями. На фото видно, що окремі виборці домальовували на бюлетені віконечка «проти всіх», «революція» тощо. На думку Захара Колісніченка, такі вчинки свідчать про певну апатію виборців і їх втому від політики. Автор цих рядків натомість переконаний, що виборцям не тільки «остобісила» політика, а й про те, що вони втратили віру у дієвість такого інституту демократії як вибори.

Велику кількість процедурних порушень зафіксували й активісти черкаського осередку Комітету виборців України. Як повідомив голова правління Максим Михлик, майже на всіх ДВК неправильно складали протоколи, гасили бюлетені, рахували корінці, запаковували й здавали в ТВК. Та все це хоч і затягує процес встановлення результатів волевиявлення, в цілому на результати не впливає.
— Ми не зафіксували великих махінацій, зриву виборів, тому хоч процес підрахунку і встановлення результатів все ще триває, можемо впевнено сказати, що вибори до місцевих рад відбулися, мери найбільших міст області обрані, а в Черкасах буде другий тур, — зазначив пан Максим.

Черкащани голосують за пельмені

Ефективним виявилося застосування технології привернення симпатій електорату, започаткованої ще у Давньому Римі. Вона діє за принципом «хліба і видовищ».
Деякі учасники виборчого процесу не просто ходили на зустрічі з виборцями та обіцяли черкащанам золоті гори, а ще й влаштовували свята для дорослих і малечі у мікрорайонах. Під час гулянь народ годували щойно звареними на місці пельменями та варениками, а дітвору розважали популярні герої мультика — допитливі, веселі й грайливі «фіксики». Навіть попередні результати виборів у Черкасах свідчать, що пельменно-фіксикова виборча технологія має успіх. Чимало черкащан підтримало саме тих, хто їх годував і розважав.

Експерти з питань виборів кажуть, що аналогічні технології слід вважати підкупом виборців. Однак жодного покарання за такий вид агітації законодавством не передбачено.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору