Черкащанам розказали, як рятуватися під час різких змін метеоумов

25 липня 2018, 10:34

Від 20 до 30 градусів вдень, від 9 до 16 вночі. Від спекотного сонця над головою до затяжних хмар та гроз. І все це з інтервалом у кілька днів. Погода у липні підкидала несподіванки та кардинально змінювалась протягом кількох годин. Такі перепади спричинюють не лише “побутові” незручності, а й погіршують самопочуття людей, пише "ІнфоМІСТ".

Лікар-кардіолог вищої категорії Першої міської лікарні Оксана Герасимюк розповідає, хто та чому найбільше потерпає від різкої зміни погоди та як допомогти організму легше пережити такі періоди.

Залежні від погоди: хто вони?

Температура, вологість повітря та атмосферний тиск здатні чинити помітний вплив на стан нашого здоров’я. У медицині існує поняття метеозалежності та метеочутливості. Якщо у першому випадку йдеться про складні реакції на погодні умови, які розвиваються у людей з супутніми захворюваннями певних органів чи систем, то у другому – про характерні для багатьох зміни фізіологічного стану (головний біль, сонливість тощо) через перепади погоди.

Найчастіше від різких перепадів температур страждають люди, які мають проблеми із серцем та судинами. Це може бути як схильність до підвищеного тиску (гіпертонічна хвороба), так і навпаки – до низького (гіпотонія). Обидва стани можуть загострюватися при різких змінах погоди або ж при високих температурах повітря.

Особливо помітний вплив погоди на організм людей, які мають серцеві захворювання (ішемічна хвороба, стенокардія тощо), перенесли інфаркт або інсульт. Таке навантаження на організм може призвести навіть до серцевих нападів, зривів ритму, загострення дисциркуляторних проявів (запаморочення, сильний головний біль, слабкість, втрата рівноваги тощо).

Також вразливішими до погодніх перепадів є люди старшого віку. Метеочутливість із роками  лише посилюється. Вразливішими стають і жінки у клімактеричний період, коли відсутній гормональний захист, і регуляція функцій роботи серця та судин починає страждати.

Однак такі симптоми відчуватиме і здорова людина, якщо вона тривалий час була під дією несприятливого фактору: вплив високої температури, підвищена вологість і спека, фізичні навантаження на фоні такої погоди тощо. Це може призвести не лише до перегріву організму (тепловий/сонячний удар), а й проміжних станів. До них зараховують різкі зміни тиску, запаморочення, нудота, прискорене серцебиття, особливо, якщо була велика втрата рідини з потом, неприємні відчуття в області серця.

Спека&холод. Як допомогти організму?

Однією із головних порад фахівця є дотримання режиму. Не слід піддавати свій організм тяжким погоднім впливам.

Коли на вулиці висока температура:

– проводьте час у приміщеннях із хорошою вентиляцією чи кондиціонуванням;

– якщо опинилися на вулиці, то знайдіть тінь або вдягніть головний убір;

– не плануйте фізичні тренування чи тяжку роботу;

– не працюйте із токсичними речовинам;

– відмовтесь від алкоголю та тютюну;

– одягайте нетісний одяг із натуральних тканин, щоб тіло дихало.

Непоганий метод подбати про себе, якщо не вдалося уникнути перебування на спеці, – причепити мокру хустинку на шию та міняти по мірі висихання. Це допомагає охолодити та захистити організм.

– Тим люди, які слідкують за здоров’ям та змушені приймати певні ліки, варто бути уважними до себе та вживати препарати за призначенням та під наглядом лікаря. Обов’язково в такий період потрібно постійно слідкувати за своїм станом: міряти артеріальний тиск кілька разів на день, температуру, пульс, – говорить медик.

Пити достатню кількість рідини!

Ні в якому разі не слід вживати солодкі газовані напої. Варто забути про гарячий чай, адже від нього розширюються судини і підвищується втрата з потом рідини і корисних солей. Краще надати перевагу звичайній воді. Також можна вживати охолоджений неміцний зелений чай з додаванням, наприклад, м’яти, меду.

Якщо ж після спеки на вулиці різко похолодало, і ви погано себе почуваєте, слід також дослухатися до порад експертів.

У таку погоду рятують тонізуючі напої. Хороший вплив має імбирний чай. Можна дозволити собі чашечку кави, якщо організм позитивно реагує на цей напій.

Допоможуть збадьоритися та покращити самопочуття помірні фізичні навантаження, робіть те, що буде вам у задоволення, наприклад, вранішню зарядку. Тонізує також контрастний душ після сну.

– Потрібно уникати протягів. Бо різка зміна спеки на холод може призвести до застуди. Окрім того, під час високої вологості відбувається загострення запальних процесів (міозит, остеохондроз тощо), – говорить кардіолог.

Одяг має бути теплим, але знову ж таки зручним та із натуральних тканин.

“Підбадьорить” організм і їжа. Фахівець стверджує, що можна додавати гострі приправи у невеликих порціях, кофеїновмісні та зігріваючі напої для тонізуючого ефекту. Додає сил, стимулює розумову активність чорний шоколад. Однак у спеку цими продуктами зловживати не потрібно.

Натомість незалежно від погоди чудовим перекусом будуть фрукти – це високоенергетичний продукт. Але їх потрібно вживати окремо від іншої їжі, щоб уникнути здуття.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору