“Бюджетні ігри-2019”: чому в Черкасах досі не ухвалено головний кошторис міста

22 січня 2019, 15:21

 

Черкаси залишається єдиним містом в Україні, де досі не ухвалено бюджет. Останню спробу проголосувати за основний фінансовий документ міста було зроблено 17 січня. Однак, в черговий раз депутати проігнорували засідання сесії міської ради - з 22-х необхідних народних обранців у залі зареєструвалося лише 17. Що заважає міським депутатам дійти згоди та коли місто буде з бюджетом, спробували з'ясувати журналісти "Про все". 

Заблокована сесійна зала, юрба людей в балаклавах, бійки та голосування під вигуки: "Ганьба!" - так приймали міський бюджет Черкас рівно рік тому. Обставини, що склалися в черкаському політикумі з ухваленням міського бюджету сьогодні, повторюють минулорічну історію.

"Бюджетні ігри-2019": чому в Черкасах досі не ухвалено головний кошторис міста

Фото: Про все

За твердженням чиновників-фінансистів міськради, 25-го грудня був крайній термін, коли необхідно було прийняти бюджет міста. Наразі, щоб вивести Черкаси з фінансового колапсу,  політичним силам в міській раді слід терміново сідати за стіл переговорів і шукати вихід із ситуації.

"Бюджетні ігри-2019": чому в Черкасах досі не ухвалено головний кошторис міста

Фото: Про все

Як повідомила в коментарі «Про все» директор департаменту фінансової політики Наталія Джуган, Черкаси вже живуть поза межами чинного законодавства у сфері бюджету та місцевого самоврядування. 25 грудня 2018 року, згідно з Бюджетним кодексом, Черкаська міська рада мала прийняти бюджет на 2019 рік. Інших варіантів законодавство не передбачає.

- 16 січня бюджетна комісія понад чотири години конструктивно працювала над видатками майбутнього бюджету, доходи були опрацьовані раніше. Напрацювали чотири пропозиції основних. Всі спірні питання по бюджету вирішили шляхом голосування. Після комісії вже відбулася погоджувальна рада, на якій згладили всі «гострі кути». Наскільки мені відомо, було узгоджено все для того, щоб голосувати за бюджет. Але, напевно,  в цей процес втрутилася політика. І на сьогодні місто знову залишається без бюджету, - повідомила пані Наталя.

На переконання чиновниці, якщо не вжити необхідних заходів, вже наприкінці січня-початку лютого в місті може трапитися справжній фінансовий колапс. У разі неприйняття бюджету першими під удар потраплять такі галузі фінансування, як: освіта та ЖКГ.

- На сьогодні, Черкаси – єдине місто-обласний центр України, бюджет якого не прийнятий. Відповідно до бюджетного кодексу, ми живемо за 1/12 частиною від бюджету минулого року.  І ця 1/12 не враховує вже підвищені соціальні стандарти, в тому числі підвищену мінімальну заробітну плату, не враховує заробітну плату працівників бюджетних установ  та тарифні розряди, ціну на комунальні послуги та енергоносії. Внаслідок неприйняття бюджету ми не можемо використати залишки освітньої, медичної субвенцій та субвенції на соціально-економічний розвиток, які надійшли нам наприкінці минулого року. Окрім того, ми не можемо проводити капітальні видатки взагалі. Тому що Бюджетний кодекс забороняє це робити до прийняття бюджету, - наголосила Наталя Володимирівна.

"Бюджетні ігри-2019": чому в Черкасах досі не ухвалено головний кошторис міста

Фото: Сергій Воронов / фейсбук

В свою чергу, директор департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради Сергій Воронов повідомив, що у цій ситуації під удар потрапляють всі галузі, зокрема і освіта. Однак приводу для паніки він не бачить.

- У випадку неприйняття бюджету - кінець світу не наступить, але і розвивати галузь досить проблематично. Зараз ми змушені жити по 1/12 від минулорічного кошторису. Всі обов'язкові виплати нами буде здійснено, однак буде питання щодо мотиваційних складових, - повідомив освітянин. - Що стосується нещодавно ухваленої надбавки вихователям садочків, ми виплатимо її в лютому, якщо прийняття бюджету затягнеться до того часу.

Зі слів Сергія Воронова, питання щодо капітальних видатків наразі не стоїть, адже це бюджет розвитку (спеціальний фонд), який депутати будуть розглядати дещо пізніше, після прийняття загального фонду.

"Бюджетні ігри-2019": чому в Черкасах досі не ухвалено головний кошторис міста

Фото: Олександр Згіблов / фейсбук

На думку очільника опозиційної до чинної міської влади політсили «Партія Вільних Демократів», депутата міськради Олександра Згіблова, розмови про те, що в місті може виникнути черговий бюджетний колапс - перебільшені.

- Місто продовжує жити за розрахунками минулого року і все нормально функціонує. А заяви деяких чиновників ЧМР про можливу невиплату заробітної плати – наслідок того, що ці ж чиновники не доотримують свої «знамениті» преміальні у розмірі 400% від посадового окладу.  Наша політична сила готова приймати бюджет, але він має бути збалансованим і адекватним без врахування особистих інтересів та примх окремих черкаських політиків, - зазначив політик. - Ми вимагаємо прибрати з бюджету завищені затрати на КП «Черкасиелектротранс» у розмірі близько 50 мільйонів гривень і направити їх краще до бюджету розвитку. Що казати,  коли з міського бюджету близько 210 мільйонів гривень у рік йде на утримання чиновницького апарату міської ради. В порівнянні з цим, як сказав мені міський голова, бюджет розвитку становитиме близько 400 мільйонів гривень. Так не годиться. Чинна влада міста займається популізмом.

Пан Олександр зазначив, що якщо вказані спірні питання вирішать, міський бюджет можуть ухвалити вже цього тижня.

"Бюджетні ігри-2019": чому в Черкасах досі не ухвалено головний кошторис міста

Фото: Олександр Радуцький / фейсбук

Депутат міськради від фракції БПП "Солідарність" Олександр Радуцький у коментарі "Про все" зазначив, що бюджет міста досі не ухвалили, оскільки його складові викликають безліч запитань. Зокрема, депутати президентської політсили виступають проти рішень виконавчого комітету ЧМР, які вважають популістськими.

- Наша фракція виступає категорично проти рішення виконкому про існування такого собі подвійного тарифу (економічно обгрунтований та реальний тариф) на проїзд в черкаських тролейбусах, який різниться. Вони мають бути однаковими. Зараз кожен платник податків в Черкасах доплачує одну гривню за кожного, хто їде тролейбусом. Тим більше, коли з бюджету виділяють 45 мільйонів гривень на пільгові перевезення в громадському транспорті. Виконком має своїм рішенням привести у відповідність цю різницю , - зауважує Олександр Романович. - Крім того, ми не погоджуємось із статтею видатків бюджету у розмірі 17 мільйонів гривень фінпідтримки КП "Черкаситеплокомуненерго", якому хочуть виділити кошти конкретно на виплату кредиту ЄБРР. Підприємство має свій прибуток і повинно розраховуватись з наявними боргами за рахунок своїх доходів, а не паразитувати на міському бюджеті.

За його словами, між депутатами виникло спірне питання щодо фінансування з бюджету комунального кінотеатру "Україна".

- Для того, щоб кінотеатр не був тягарем для бюджету, як це є зараз, ми пропонуємо здати його в оренду. Це дозволить зберегти близько двох мільйонів бюджетних коштів, а сам кінотеатр буде функціонувати за рахунок орендаря, - переконаний депутат.

Олександр Романович сподівається, що найближчим часом депутати таки дійдуть згоди і ухвалять міський бюджет.

- Завтра, 23 січня, має відбутися засідання бюджетної комісії і я сподіваюся, що до нас дослухаються та приймуть адекватні зміни до бюджету. В такому разі головний фінансовий документ Черкас підтримають і ніякого колапсу не станеться.

"Бюджетні ігри-2019": чому в Черкасах досі не ухвалено головний кошторис міста

Фото: Діяна Тяско / фейсбук

Як повідомила голова прес-служби Черкаської обласної організації ВО "Свобода", член виконавчого комітету Діяна Тяско, у виконкомі свободівці вже проголосували за головний кошторис міста і рекомендували депутатам його затвердити. Наразі документ обговорюють у фракціях, і є сподівання, що вже завтра на бюджетній комісії відбудуться останні обговорення і в четвер, досягнувши компромісів, депутати підтримають бюджет.

- Ми розуміємо, що це важливий документ, без якого місто не може жити повноцінно. Фракція ВО «Свобода» налаштована проголосувати "за" міський бюджет Черкас на пленарному засіданні ради у разі, якщо всі наші пропозиції, спрямовані на поліпшення життя містян, буде підтримано, - зазначила "свободівка".

Щодо пропозицій черкаських депутатів переглянути статті видатків на тролейбусний парк, "Черкаситеплокомуненерго" та кінотеатр "Україна" пані Тяско повідомила про можливе досягнення компромісу.

- Депутати озвучили пропозиції, які мають право на життя. Але треба почути представників цього підприємства і департаментів, тоді будемо визначатись.

"Бюджетні ігри-2019": чому в Черкасах досі не ухвалено головний кошторис міста

Фото: Дмитро Кухарчук / фейсбук

А от лідер місцевого "Національного корпусу" Дмитро Кухарчук не виключає можливості повторення минулорічного сценарію прийняття міського бюджету.

- Все залежатиме виключно від того, на скільки депутати дозволять собі бути аморальними. Аморальність нинішнього складу міськради є "Секретом Полішинеля". Питання у тому, на скільки далеко вони дозволять собі зайти. В будь-якому випадку ми завжди стоятимемо на захисті громадських інтересів, - зазначає пан Дмитро.

Чергове засідання сесії Черкаської міської ради було анонсовано на 24 січня. Чи знайдуть у собі сили міські депутати "розрубати Гордіїв вузол" та прийняти міський бюджет-2019 вже цього четверга, наразі не відомо.

Підготував Олександр Носенко

Коментарі

Лариса сказав:

у нас не депутати і не мер, а діти які грають у пісочнику, вони даже бюджет міста прийняти нормально не можуть, то про що взагалі можна говорити, може вже пора вигнати взашій усіх.

Вгору