Усього за період передвиборної агітації наглядачі "ОПОРИ" на Черкащині зафіксували 185 порушень за статтями Кримінального чи адміністративного кодексів України. Однак зазначають, що порушень було в рази більше.
Деяких кандидатів та представників політпартій не зможуть притягнути до відповідальності через те, що про окремі правопорушення активісти громадської організації дізнавалися постфактум. Але про найбільш безпрецендентні випадки журналістам розповіли під час сьогоднішньої пресконференції.
Вершники-агітатори
Інцидент трапився 4-го жовтня у Шрамківській ОТГ, а саме в селі Бирлівка на Драбівщині. Там невідомі активісти вирішили проагітувати за свого кандидата на конях.
За словами Миколи Скригонюка (кандидата на голову ОТГ, за якого агітували чоловіки верхом на конях), агітація стала несподіванкою, яку ні він, ні представники його партіхї не замовляли.
Безкоштовний огляд стоматолога та педіатра
Відзначилися подібною пропозицією дві кандидатки у депутати до Уманської міськради. За фахом обидві жінки - лікарі (одна з яких - стоматолог, а інша - педіатр). Таким чином вони вирішили влаштувати агітацію серед місцевого населення.
Пропозицією встигли скористатися більше десятка жителів Умані.
У виборі між Києвом і Черкащиною столиця "програє"
Координатор ОПОРИ розповів, що за час передвиборної кампанії 57 громадян Києва змінили місце своєї реєстрації, оскільки забажали голосувати на Черкащині.
Депутати власноруч малювали свої агітаційні матеріали
В одній із ОТГ Черкаської області кандидат у депутати власноруч намалював агітаційний плакат та іншу продукцію, яка за законом має бути друкованою.
Через це правопорушення працівники поліції склали на чоловіка адміністративний протокол, оскільки вважають його вчинок - порушенням.
В ОПОРІ розповідають, що надалі для кандидатів тлумачитимуть подібні вимоги і правила, аби прикладів "самодіяльності" ставало менше.
Дармова солодка вата та батути
У Черкасах багаторазовим порушником виборного процесу стала політична партія "Батьківщина". Відтак 26-го вересня кандидат у депутати Юрій Тренкін влаштував свято для жителів Митниці попри карантинні обмеження.
Через розмах свята черкащани не дотримувалися соціальної дистанції, а окрім цього їм видавали безкоштовну солодку вату та агітаційну продукцію "Батьківщини". До неї у представників ОПОРИ також з'явилися питання, оскільки деякі з агітлистівок не мали вихідних даних, ким і коли вони надруковані.
У той же день спостерігачі на свято викликали правоохоронців, оскільки окрім карантинних обмежень порушення стосувалися і пункту 6 ст. 57 Виборчого Кодексу України.
"Горілка й закус" виборцям
Інцидент, коли кандидат у депутати від ВО "Черкащани" пригощав черкащан горілкою, стався 11-го жовтня в смт Червона Слобода. Тоді за підтримки кандидата в депутати до Черкаської облради від Володимира Лашкула проводили День козака.
На місці проведення заходу були розміщені агітконструкції з банерами Володимира Лашкула та кандидата в депутати до Червонослобідської сільради від ВО “Черкащани” Олега Островського.
Попри заборону подібних заходів агітатори різних партій (у "фірмовому" одязі або з нашивками партій) роздавали друковані агітаційки. Кандидати виступали з імпровізованої сцени з промовами. Однак варто зазначити, що на заході були присутні й кандидати від інших партій.
Поруч для дітей встановили безкоштовний батут, на якому за дистанцією також ніхто не слідкував. Натомість дорослим пропонували козацьку кашу та спиртні напої. Запрошував "до столу" й наливав у чарки алкоголь кандидат у депутати Червонослобідської сільради від Радикальної партії Олега Ляшка Микола Дубина. Він також неодноразово наголосив на тому, що він балотується в сільську раду.
Після "урочистей" Микола Дубина вручав подарунки присутнім. Наймолодшому дісталася іграшка, а найстаршому присутньому потенційному виборцю – пляшка горілки та ковбаса. Зі слів кандидата, планували вручати подарунки і за участь у вікторині. Проте на той час на місці вже працювали правоохоронці, тож вікторину відмінили.
"Фірмовий" одяг для робочих і меценати-добродійники
7-го жовтня в Черкасах на Благовісній чоловіки в жилетках і футболках із логотипами партії "Батьківщина" встановлювали у дворі паркан і лавку. Ініціатором робіт був депутат у Черкаську обласну та міську ради Юрій Тренкін.
Окрім того згодом стало відомо, що одночасно в той час по місту працювали аж п'ять подібних груп. Але сам Юрій Тренкін сказав, що кошти вклали лише благодійники, тобто ні державних грошеЙ, ні партійних не вклали у "процес" непрямого підкупу виборців.
Через декілька днів на кандидата правоохоронці відкрили провадження за частиною 3 статті 166 Кримінального Кодексу України.
Координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Черкаській області Захар Колісніченко розповідає, що наведені в приклад порушення - лише маленька частка від загальної кількості порушень, які вводять в оману виборців.
- За час передвиборної кампанії людям встановлювали у дворах дитячі майданчики, паркани, оновлювали ліфти чи ремонтували їх, дарували книги. Окрім того деякі кандидати використовували свої посадові обов'язки для піару. Наприклад, обіцянки вчителям премій та інших грошових винагород, - розповідає координатор ОПОРИ.
Відзначилася цьогорічна кампанія ще й сутичками представників партій і агітаторів.
- Неодноразово нам ставало відомо про побиття агітаторів, які розповсюджували листівки чи іншу виборну продукцію, декілька разів траплялися бійки між кандидатами в депутати від різних партій. Руйнація бордів та іншої агітичної продукції також не була поодиноким випадком, - розповів Захар Колісніченко.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram