5 ініціатив Гройсмана в медичній сфері. Кого торкнуться зміни?

15 лютого 2019, 09:40
5 ініціатив Гройсмана в медичній сфері. Кого торкнуться зміни?

Фото з мережі

Після потужного старту в 2018 році, започаткована Урядом України реформа системи охорони здоров’я набирає обертів. В цьому році нас очікують 5 докорінних змін, на які в зведеному бюджеті-2019 виділили майже 132 млрд. грн. - на 15 млрд. грн. більше, ніж торік.

Уряд повністю змінив філософію лікування в Україні. У 2018 році  була створена НСЗУ Національна служба здоров'я України, через яку тепер здійснюється фінансування первинних медичних закладів за принципом "гроші йдуть за пацієнтом", - зазначає Володимир Гройсман, Прем’єр-міністр України. 

Лікар для кожної сім’ї

Система охорони здоров’я в Україні очевидно потребувала якісних змін – не лише матеріальна база медичних закладів, але й підхід до надання медичних послуг не відповідав вимогам часу. В минулому році почався перший етап медичної реформи: кожна людина отримала можливість вільно обрати свого лікаря. У всіх нас з’явилася можливість підписати декларацію з сімейним лікарем, який знатиме наш спосіб життя, проводитиме профілактичні огляди і розумітиме, як нас краще лікувати.

Відповідно змінилася і система фінансування: гроші «пішли за пацієнтом», а не за посадою лікаря. Медичні заклади, які уклали угоду з Національною службою здоров’я України, отримали від держави значно більше фінансових ресурсів, що дало їм можливість придбати необхідне устаткування та медичне обладнання.

Змінилася ситуація і для самих лікарів – вони почали отримувати гідну, справедливу зарплату не за посаду, а за кількість пацієнтів, що їх обрали.

- Завдяки реформі медицини, в мене є заробітна плата, завдяки якій я можу жити,  а не виживати, – говорить лікарка загальної практики сімейної медицини П’ятого Черкаського міського центру медико-санітарної допомоги Наталія Петраш. - В порівнянні з дореформеним періодом зараз я отримую в чотири рази більше. Якщо раніше я отримувала трохи більше трьох тисяч гривень на місяць, то зараз зарплата сягає більше 12 тисяч гривень.

До кінця 2018 року в області декларації з лікарями уклали понад 732 тисячі мешканців Черкащини. Ті, хто не встиг, зможуть це зробити цього року. Кабінет міністрів в грудні 2019 року передбачив технічну можливість укладати декларації з лікарями первинної медичної допомоги понад рекомендовану кількість. Таким чином, дефіцит сімейних лікарів та педіатрів не стане на заваді отриманню людьми кваліфікованої медичної допомоги.

 Система охорони здоров’я в Україні десятиліттями недофінансовувалася та не змінювалася. Нам ще працювати й працювати, щоб відродити українську медицину. Ми вже зробили перші кроки. Попереду ще багато роботи, - наголошує Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

 Доступні ліки та безкоштовна діагностика

Паралельно з реформуванням первинної ланки медицини триває втілення програми «Доступні ліки». За інформацією Управління охорони здоров’я Черкаської ОДА на кінець 2018 року на Черкащині за цією програмою працювало 233 аптеки. Скористатися її перевагами могли  пацієнти із серцево-судинними захворюваннями,  бронхіальною астмою та діабетом ІІ типу.

Зараз Уряд працює над удосконаленням програми: з 1 квітня 2019 року зміниться принцип її фінансування, розшириться перелік медичних препаратів, а рецепти на ліки стануть електронними. Замість розподілу коштів субвенції по регіонах працюватиме єдиний надійний платник – Національна служба здоров`я; замість укладання договорів між аптеками та департаментами охорони здоров’я діятиме прямий контракт між НСЗУ та аптекою, що означає єдині прозорі правила входження в систему для всіх – від великих аптечних мереж до окремих аптек.

Хвороби легше попереджати, ніж лікувати, тому з липня 2019 року починається новий етап реформування – запровадження безкоштовної діагностики для виявлення найбільш поширених хвороб. Програма «Безкоштовна діагностика» напряму пов’язана зі змінами первинної ланки охорони здоров’я, тому виписати направлення на безоплатні обстеження має можливість лише сімейний лікар, терапевт або педіатр.

Якісна екстрена та спеціалізована допомога

В 2019 році в шести пілотних регіонах України стартує реформа швидкої медичної допомоги. 1 млрд. грн. – саме стільки виділено в цьому році на закупівлю нових «швидких» з сучасним обладнанням, фінансування бригад екстреної допомоги, які пройдуть додаткове навчання та отримуватимуть вищі зарплати. Хоча Черкащина не входить в число цих областей, її мешканці вже змогла відчути результати іншої програми - розбудови мережі центрів кардіо-судинної хірургії. У Черкаському обласному кардіоцентрі в 2019 році запрацює новий сучасний ангіограф, придбаний у межах урядової програми за умов співфінансування з місцевим бюджетом.

За три роки буде відкрито 39 нових кардіоцентрів по всій країні. Кожна людина зможе отримати там допомогу цілодобово, а люди з гострим інфарктом міокарду – безкоштовне обстеження та стентування.

Реформа медичної галузі – необхідний етап нової довгострокової політики розвитку національної системи охорони здоров’я. Проте не варто очікувати дива – зміни триватимуть впродовж декількох років, головне діяти системно і послідовно. Лише в цьому випадку можна реалізувати ключові завдання Уряду, які він поставив на 2019 рік: кожен українець має отримати кваліфіковану медичну допомогу вчасно, а медики - гідні зарплати.

 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору