40 років тому з Долини троянд хотіли зробити “святе місце для кожного черкасця”

17 березня 2017, 20:02

Наприкінці березня 1976 року почалися гідротехнічні роботи зі створення нового черкаського скверу. Його проект розробили в місцевому облвідділі інституту “Укржитлоремпроект” кількома місяцями раніше, а до втілення задуму взялися напрочуд швидко, інформує "ВиЧЕрпно".

Причина – разючий контраст панорами попереду встановленої роком раніше Батьківщини-Матері та за нею, — пише на своїй сторінці в соцмережі черкаський краєзнавець Борис Юхно.  За спиною монументу на острівцях трави паслися кози, ближче до води височіли очеретяні хащі та стелився смужкою дикий пляж. В тому розумінні, що геть не окультурений. Тож партчиновникам стало ніяково і вони вирішили продовжити горішній меморіальний комплекс аж до водосховища. Саме так, початково давно розважальна територія задумувалася як чергове “святе місце для кожного черкасця”.

Півроку з дна ріки на прибережне мілководдя земснаряд намивав грунт. У результаті площа майбутнього скверу збільшилася з 2,6 до 5 гектарів. Потім береги підперли сотнями кубометрів гранітного каменю, почали завозити родючий грунт, який ближче до осені товстим шаром вкрив пісок. Спеціалісти підібрали сорти троянд, які найскравіше “полум’янітимуть в пам’ять про героїв-визволителів Черкас”.

Оскільки через рік країна мала святкувати 60-річчя Жовтня, місцеві посадовці вирішили прикрасити місто 60 тисячами кущів “королеви квітів”, чверть яких саме тут і висадили. З вересня 1976-го до травня наступного року усі роботи були завершені, згодом придніпровська низина й справді увібралася у неймовірну пишноту червоних бутонів і по праву стала називатися Долиною троянд, чого не скажеш про теперішню відповідність назви.

Єдине, від чого відмовилися з початкового плану, так це від гранітного обеліску на честь 4575 десантників, задіяних у черкаській операції. Вирішили, що на тлі верхнього монументу він просто загубиться. Була ще ідея до згаданого ювілею Жовтня облаштувати тут височезний Меморіал революції, головну стелу якого було б видно навіть подорожуючим теплоходами, та й із ним не склалося. З огляду на подальшу історію країни, воно, мабуть, на краще.

Коментарі

Анна сказав:

Не черкасця,а черкащанина.

111 сказав:

Хотелось бы чтобы в Долине роз снова росли розы и радовали нас своей красотой

Вгору