Зміни в українській школі — як це буде в Черкасах

14 серпня 2019, 15:06

Фото з мережі

З 1 вересня 2019 року на українську школу очікують зміни. Серед нововведень, наприклад, скасування обов’язкової шкільної форми та Дошки пошани у навчальних закладах, введення електронних учнівських квитків, конфіденційність в системі оцінювання, нове меню в шкільних їдальнях, тощо. До речі, всі ці новації 2019-2020 навчального року пропонуються проектом закону «Про повну середню освіту». Що саме з цього приймуть до уваги черкаські загально освітні заклади «Про все» розповів директор департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради Сергій Воронов.

Між іншим, перш, ніж коментувати, Сергій Павлович звернув увагу на те , що широко розпіарена у ЗМІ інформація стосується здебільшого столичних шкіл. А в регіонах, мовляв, інша специфіка та свої реалії.

Зміни в українській школі — як це буде в Черкасах

Фото з мережі

Чи відмінять в Черкасах шкільну форму?

— Фактично указом президента скасовано лише обов’язковість шкільної форми. Але ця заборона ще не прописана в жодному документі. В той самий час згідно із Законом «Про освіту» кожному закладу гарантоване право автономії, тобто самостійне ведення свого загального господарського та навчального аспектів, — коментує чиновник. — Саме тому кожен загальноосвітній заклад за погодженням міської ради може встановлювати певні правила для відвідування школи учнями. Тож, кожна школа, або гімназія самостійно вирішуватиме, яким має бути зовнішній вигляд її вихованців. Кожен заклад мусить або виконувати рекомендації МОНу, або вирішувати це питання згідно зі своїми правилами. Може ввести якісь окремі елементи одягу — шеврони, краватки тощо. Якийсь заклад навпаки вирішить, що це має бути повністю костюм, дизайн якого був затверджений саме для їхньої школи. Тому, говорити про загальну відміну шкільної форми не можна. Від себе зауважу, що школярі мають вдягатись не так — «хто в ліс, хто по дрова» , а дотримуватись ділового стилю. І ось за цим ми дійсно будемо пильно стежити. Що стосується початкової школи, то питання шкільної форми її також глобально не зачепить. Тут все має вирішуватись спільно — за згодою батьків та вчителів.

Зміни в українській школі — як це буде в Черкасах

Про скасування оголошення вчителем оцінок на загал

Сергій Воронов розповів, що ще ніяких нормативних документів від МОНу щодо цього положення особисто не бачив. Тому й коментувати поки що неготовий. Однак вважає, що з точки зору дотримання вчителем такту у спілкуванні з учнями, краще оцінку дійсно записати у журналі та щоденнику, а не виголошувати на загал.

Зміни в українській школі — як це буде в Черкасах

Про скасування Дошок пошани

Проєкт пропонує скасувати у школах звичні Дошки пошани. Навіщо це? Адже вони завжди певною мірою слугували інструментом заохочення та мотивації до досягнень. Сергій Воронов звертає увагу, що на Дошках пошани у навчальних закладах відзначаються не лише відмінники у навчанні. Часто це є призери якихось позашкільних , обласних та всеукраїнських олімпіад, малих академій наук тощо. Це можуть бути школярі, яких таким чином заохотили за їхні спортивні досягнення і якими пишається школа. Тому питання — чи бути дошці пошани у навчальному закладі - залишиться на розсуд адміністрації шкіл. Бо, знову ж таки, якихсь конкретних наказів, або роз’яснень від МОН, немає.

Зміни в українській школі — як це буде в Черкасах

Про нову систему харчування

— Оскільки в Черкасах тендери на харчування в міських школах відбуваються згідно з бюджетним роком з 1 січня, то відповідно саме з 1 січня ми і плануємо реформувати нашу систему харчування, — зауважив головний освітянин міста. — Так як сьогодні відбувається цей процес — об’єктивно викинуті гроші на вітер. Нагадаю, що минулого року через блокування сесій міської ради, ми не змогли затвердити та втілити проект з нового харчування. Але цього року, ми плануємо таки довести задумане до кінця.

Першочергово, департамент запланував збільшити вартість шкільних обідів і довести її до 18-20 грн. На цю суму можна буде готувати більший спектр різноманітних та корисних страв, ніж це було раніше, із залученням більшої кількості інгредієнтів.

У департаменті переконані, що проект дозволить значно покращити якість харчування.

— Коли школярам не подобається те, чим їх годують, вони просто висипають їжу у контейнери, і вона йде у відходи. Виходить і гроші громади витратили марно, — вважає Сергій Воронов. — До того ж, ми хочемо переглянути перелік тих категорій школярів, які реально потребують харчування у шкільних їдальнях.

Тобто, зі слів чиновника стало зрозумілим, що акцент буде зроблено на школярах соціально незахищених сімей та тих, хто дійсно має бажання отримувати комплексне харчування у школі.

На жаль, черкаські школи все ж таки будуть годувати школярство за старою схемою, яка є далекою від запропонованого та презентованого у кількох українських містах та спеціально розробленого меню від відомого кулінара Євгена Клопотенка. І це не зважаючи на те, що технологія приготування шкільних обідів в Україні взагалі не змінювалась з 1991 року ( ! ). Тобто, фактично залишилась радянською.

Євген Клопотенко ж запропонував навчальним закладам меню оригінальних та корисних страв, вартістю до 15 грн, із звичайних продуктів, які дійсно дуже сподобались дітям. А ще «шведський стіл», коли школярі самі обиратимуть, що хочуть з’їсти.

Нагадаємо, збірник рецептів із 110 страв для шкільних їдалень, який майже два роки розробляла команда Євгена Клопотенка було офіційно затверджено 6 лютого. Спершу, презентували його в НВК №141 у Києві. У ньому містяться рецепти поленти, авголемоно, курячих нагетсів, салата Табуле та інших непритаманних черкаським шкільним їдальням страв.

До формування нового раціону школярів долучилися експерти з питань харчування та дієтологи. Тож у ньому максимально збалансовано консистенцію жирів, білків та вуглеводів. У новій формулі здорового харчування, розробленою Євгеном, менше солі, цукру, зате дозволено більше спецій, а соуси - на основі фруктів. Євген запевняє, що 73% дітей бажають збільшити кількість фруктів у своєму раціоні в їдальні. До того ж, більше половини дітей готові відмовитися від булочок та снеків, якщо їжа буде смачнішою та сучаснішою.

До речі, презентував Євген свій збірник і в Черкасах. Як з’ясувалось його реально революційні у системі шкільного харчування новації у нас поки що не схвалили.

— Ми поки що не плануємо ні нового меню від Клопотенка, ані «шведських столів» у школах. Це пов’язано із тим, що безпосередньо для наших шкіл працюють підприємці, які виграли тендерний конкурс, і у яких ми замовляємо послугу. Для того, аби втілити проект Євгена Колопотенка, потрібні фахівці, які погодяться працювати за доволі невелику заробітну плату. Бо у ті ж десять гривень вартості шкільного обіду входять видатки на комуналку, самі продукти та заробітна плата кухарям.

Ще один момент — більшість інгредієнтів, які кулінар запропонував застосовувати у розробленому ним спеціальному меню, на сьогодні не є дозволеними відповідними постановами Кабінету міністрів. Це, наприклад, різноманітні приправи. За новою системою харчування в школах, яку ми пропонуємо, буде чіткий контроль за якістю приготованого, зокрема, смаковою, — прокоментував Сергій Павлович.

Проте, чи сподобаються «нові-старі» обіди черкаським школярам — ще велике питання.

Зміни в українській школі — як це буде в Черкасах

Фото з мережі

Чи залишаться в черкаських школах електронні щоденники?

Департамент освіти та гуманітарної політики ЧМР надав свої пропозиції у МОН щодо відмови від паперового щоденника. Там вважають, що найглобальніша проблема для вчителів, які і так перевантажені, — дублювання внесення оцінок до паперового щоденника і журналу та до електронного носія.

— Ми запропонували роздруковувати оцінки. Відповідальна особа буде задокументувати цю роздруківку підписом та печаткою. І це вже буде офіційний документ. До того ж, всі оцінки будуть зберігатись в електронній, захищеній базі,без можливості якихось корегувань, — пояснив керівник освітянського департаменту. — За нашою пропозицією, між іншим, пішло багато інших міст. Принаймні, негативних відгуків, як від педагогічних колективів та адміністрацій шкіл, так і від батьківських, поки що немає. Власне про такі можливі зміни департамент має докладно повідомити педколективи перед серпневою конференцією вчителів наприкінці серпня.

Коментарі

Марія сказав:

Яка структура в Черкасах контролює якість продуктів харчування завезених в шкільну їдальню від ФОП який отримав перемогу в тендерних торгах?(школа N 34)/ Зокрема – чи це продукти вироблені згідно ДСТУ чи продукти з вмістом пальмової олії. Наприклад : сир твердий чи сирний продукт? Чи можливо батькам оприлюднювати шкільне меню (перші класи)/

Вгору