Життя по-мінімуму: аби якось вижити черкащани почали економити на всьому

08 травня 2015, 15:00

1387176778

Як прогодувати родину, коли  невпинно зростають ціни і на комунальні послуги, і на продукти в магазинах, а заробітня платня стоїть на місці? З цим запитанням "Про все" звернулися до черкаських родин. Рецепт виживання у всіх єдиний - максимальна економія на одязі, розвагах та навіть на харчах.

Донедавна родина черкащанки Ірини Клименко не надто задумувалася над тим, скільки коштів витрачати в магазині, чи на розваги. Однак часи змінилися і нині як Ірина, так і її чоловік не дозволяють собі значних витрат.

- Ми стабільно двічі-тричі в тиждень витрачали кошти на розваги для доньки. Могли купувати дорогі фрукти та овочі, вони завжди були у нас в холодильнику.  Раніше було так: ідемо в магазин і купуємо все, що хочеться, навіть на ціни не дивилися. Та зараз перестали так робити, бо сильно почало по кишені бити. Й чесно кажучи, зараз я рахую кожну копійку, - розповідає Ірина. - Значно менше купуємо одягу. Якщо щось і потрібно купити, то намагаюся йти на якісь розпродажі. Також перестали купувати багато іграшок для дитини.

Та якщо на іграшках можна зекономити, то на здоровій їжі для дитини економити не можна. Тому, говорить Ірина, майже щодня на продукти їй доводиться витрачати по 70-80 гривень.

- У магазині я добре роздумую, чого та скільки купувати. Зараз, наприклад, дитині я купую лише один банан замість кілограма, як було раніше. Так само і з м'ясом - купую не кілограм, а десь 300 грам, - йдучи до магазину, підраховує свої витрати Ірина.

Орендоване житло обходиться у дві тисячі гривень.

- Додам, що є ще й інші витрати, які тягнуть суттєву суму, але зекономити на них неможливо. Це поповнення Інтернету та телефонів. У сумі це становить 200 гривень в місяць, - продовжує аналізувати сімейний бюджет дівчина. - Ще 300 гривень віддаємо за дитячий садочок.

Зіштовхнулася родина ще з однією проблемою - при сьогоднішніх цінах у них не виходить заощаджувати кошти. Суму, відкладену відразу після зарплати на так званий "чорний" день, під кінець місяця доводиться витрачати.

- Раніше відкладали по 2-3 тисячі гривень. А зараз як би ми не старалися, але у нас не виходить відкладати про запас, - бідкається Іра.

- З підвищенням цін стали собі багато в чому відмовляти, - зауважує і черкащанка Тетяна Скорик. - Але не виключено, що економити доведеться ще більше, адже квартплата зросла майже на 400 гривень.

На продукти харчування родина Тетяни, яка складається із чотирьох осіб, в місяць витрачає 2-2,5 тисячі гривень.

- Це враховуючи те, що дітям увесь час треба купувати сирочки, йогурти та інші корисні продукти. Натомість відчутно економимо на собі з чоловіком, бо ж купуємо тільки те, що найбільш потрібне і більше нічого зайвого. Одним словом - економимо на всьому, крім дітей, - ділиться своїм "рецептом" економії Тетяна.

Окрім того, додатково щомісяця ця родина виділяє кошти для школи.

- На шкільні розтрати стабільно витрачається десь по 60 гривень, - додає Тетяна.

Родина залюбки почала б заощаджувати, але відкладати гроші також немає з чого.

- Я - в декретній відпустці. А чоловікової зарплатні вистачає лише на продукти та квартплату, - резюмує жінка.

Левову частину сімейного бюджету у родині Марини Ліли "з'їдають" витрати на дітей.

- І син, і донька ходять до дитячого садочку. На садочок щомісяця віддаємо 250 гривень. Ще 150 гривень йде на гурток із гімнастики, - підраховує місячний бюджет черкащанка. - До того ж у садку ще є й додаткові витрати. Маю на увазі свята, дитячі дні народження. А це десь ще по 100 гривень.

Квартплата у родині дівчини поки була на рівні 800 грн.

- На їжу щотижня витрачаємо по 400-500 гривень. Заходиш у магазин і купуєш лише те, без чого неможливо обійтися. Я вже не пригадую, коли востаннє брала в магазині сосиски чи кетчуп. Також не купуємо мінералку. А замість 500 грам м'яса перейшли на 300 грам фаршу, чи річкової риби, - розповідає Марина про свої походи в магазин. - 300 гривень трачу на засоби гігієни і то купуємо лише найнеобхідніше.

Жорстка економія у родині черкащанки розпочалася на одязі. Марина каже, що зараз практично нереально одягнути родину із чотирьох осіб. Також, щоб зменшити витрати родина перестала їздити машиною.

- Значно меше почали витрачати і на розваги для дітей. Нині виділяємо на це приблизно 200-300 гривень в місяць. Це чимала сума, але ж дітям важко відмовити у хоч якомусь відпочинку, - роз'яснює Марина.

Варто додати, що зарплата у дівчини лише 1500 гривень, а чоловік тимчасово без роботи.

Черкащанка Тетяна Бахур говорить, що більше економить на розвагах, ніж на їжі.

- Раніше ми з чоловіком дозволяли собі щотижневі походи в кіно. Нині від цього відмовилися. Розваги для дитини можливі лише один раз на місяць, - каже Тетяна. - Також цьогоріч значно раніше, ніж було в попередні роки, вимкнули в хаті індивідувальне опалення.

Для Тетяниної родини з трьох осіб на харчі щомісяця потрібно півтори тисячі гривень.

- Ми не купуємо масло та олію, також відмовилися від сосисок та ковбаси. Не витрачаємо гроші на печиво чи торти. Якщо хочеться чогось солоденького, то я сама роблю випічку, і вже давно пересвідчилася, що це дешевше, - каже дівчина. -  Ще у 500 гривень щомісяця обходиться проїзд у громадському транспорті, - продовжує рахувати Тетяна. - Щодо комунальних послуг, то це десь тисяча гривень. А ще я зрозуміла, що зараз дуже дорого хворіти.

P.S. "Про все" цікавилося думкою середньостатистичних родин Черкас, які мають роботу та отримують зарплатню на рівні середньої в області (яка  за останніми даними становить 2816 грн). Що ж тоді говорити про родини, доходи яких нижчі від середньої зарплати?

 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору