Жителі Геронимівки проти підвищення тарифів на воду через недовіру до місцевого КП

23 березня 2015, 11:52

вода

На думку місцевих жителів, підвищення тарифів комунальним підприємством на водопостачання та водовідведення є необумовленим. Вони твердять, що за їхній рахунок установа хоче лише погасити борги перед КП “Черкасиводоканалом” та виплачувати заробітну плату своїм працівникам. Про що неодноразово минулого тижня наголошували найактивніші на загальних зборах, ініційованих керівництвом Черкаського району, інформують у Черкаській РДА.

Жителі також згадали роки, коли їхня мережа обслуговувалася виключно КП “Черкасиводоканалом” і за воду вони платили до 4 грн. А згідно нової тарифікації, їм відтепер доведеться діставати зі своїх гаманців на водопостачання 7,20 грн, а на водовідведення – 14,80 грн.

У свою чергу сільський голова Василь Харченко заспокоїв присутніх, що новий тариф є тільки потребою сьогоднішніх витрат за надані послуги й мова не йде про погашення боргів.

- Для того, щоб підприємство вийшло з боргової ями є інші шляхи. Зокрема, облдержадміністрацією оформлено та зареєстровано відшкодування різниці тарифів із минулих років по сьогоднішній день на суму в 1,5 млн грн. Тобто є можливість за рахунок держави погасити борг. Навіть якщо цього не відбудеться, то підприємство сьогодні буде робити не тільки роботу, пов’язану з водопостачанням та водовідведенням, але й утримувати кладовище, виготовляти залізобетонні вироби, тротуарну плитку та інше. Тобто за рахунок інших видів роботи воно буде погашати свої борги, – підкреслив Василь Олександрович.

Також сільський голова зауважив, що комунальне підприємство не є посередником між селом і КП “Черкасиводоканалом”, а є надавачем послуг. А на скарги громади щодо завищених заробітних плат у місцевому КП пояснив, що люди працюють на контрактній основі, до нього зарплатня була в два рази вищою. Хоч зарплата дійсно входить у складову тарифікації, вона відповідає коефіцієнту в положенні про мінімальну заробітної плату, встановлена згідно галузевої угоди, й була перевірена інспекцією з оплати праці.

На сьогодні в підприємстві працює 9 осіб (за штатним розписом має бути 16), фонд заробітної плати, за словами Василя Харченка, на місяць складає 21 тис. грн. Однак, ніхто чомусь до цього часу не хоче його очолити й працювати директором на 3,5 тис. грн.

Зараз виконуючим обов’язків директора є Ярослава Ляліна, яка протягом двох годин намагалася пояснити присутнім складову тарифів та чим вони обумовлені.

- На сьогодні підприємство знаходиться в скрутному становищі, має борги з водопостачання перед КП “Черкасиводоканалом” понад 740 тис. грн, з водовідведення понад 150 тис. грн, також існує податкова заборгованість з податку на додану вартість у розмірі понад 130 тис. грн. При цьому борг самих споживачів становить за водопостачання понад 130 тис. грн, за водовідведення понад 60 тис. грн. Тариф, що існує сьогодні охоплює за водопостачання 62%, за водовідведення 48%. З 2012 року виросла заробітна плата, відбулося зростання цін на паливо та електроенергію, також на закупну воду. Витрати розподілені пропорційно та економічно аргументовані. До складової тарифу входить купівля води (на рік понад 450 тис. грн), витрати на збут, амортизація (за рік складає понад 7 тис. грн), зарплата працівників, капітальні ремонти, закупівля обладнання і т.д.

Присутнім було запропоновано письмово надати обґрунтовані пропозиції, що стосуються тарифікації КП “Благоустрій”, які будуть розглянуті на засіданні виконавчого комітету. За словами голови районної ради Анатолія Яріша, політика тарифоутворення відповідно до законодавства входить до повноважень виключно виконкомів, але пропозиції залишаються за громадою села.

Місцевий житель Микола Шевченко, який був одним із ініціаторів зустрічі активу з головою Черкаської ОДА Юрієм Ткаченком з цього питання, підтримує повернення сільських мереж водопостачання та водовідведення на баланс КП “Черкасиводоканал”. Чоловік розповів, що директор черкаського підприємства підтвердив під час особистого прийому, що продає Геронимівці воду по 3,70 грн за кубометр і готовий взяти їхні мережі на баланс.

Голова Черкаської райдержадміністрації Костянтин Омаргалієв бачить вихід із ситуації лише у виважено прийнятих рішеннях.

- Є у вас комунальне підприємство і зараз відмовлятися від нього без чітких аргументацій, як на мене, буде недоречно. Тож під час наступної зустрічі пропоную спільно визначити плюси та мінуси його діяльності, взяти калькулятори, порахувати. Можливо варто змінити формат роботи підприємства, бо велика кількість скарг від жителів змушує замислитися про нечіткість у виконанні обов’язків кожного працівника “Благоустрою”. Зараз я хочу, щоб ви, громада села, регулювали діяльність комунального підприємства, активно надавали пропозиції щодо його покращення. Хочу, щоб воно було ваше, а не у руках тих, хто зовсім не знає життєдіяльності Геронимівки та його жителів. Тож на наступні вихідні пропоную ще раз зібратися та вивчити кожну цифру в тарифові, знайти правильне економічно обґрунтоване рішення. Далеко не впевнений, що ціна по місту в 3,70 грн залишиться такою і для вас, – зауважив очільник району.

Крім того, під час зібрання жителям було доведено до відома, що Кабінет Міністрів України постановив про здорожчання до 30% на водопостачання, у зв’язку з підвищенням цін на електроенергію.

Нагадаємо, проект нових тарифів на холодну воду та каналізацію було оприлюднено в районній газеті. За новими розцінками, мешканці багатоповерхівок у Геронимівці платитимуть за послуги холодного водопостачання та водовідведення майже в два рази більше. У комунальному підприємстві кажуть, що це вимушений захід і нові тарифи покриють витрати підприємства лише на 90%. Проте люди зізнаються, що невдоволені не стільки підвищенням тарифів, як якістю обслуговування, точніше, його відсутністю. Порозумітися обидві сторони намагалися у ході наради, яку минулого тижня провів голова райдержадміністрації Костянтин Омаргалієв.

За проектом, тариф на водопостачання становитиме 7,20 гривні за кубометр, а на водовідведення – 14,83 гривні за кубометр.

– Комунальне підприємство вичерпало кредит довіри населення, – заявляли активісти, – Протягом останніх років тільки росли борги підприємства перед «Черкасиводоканалом», через які страждало населення.

– Позитивні зрушення є, – переконував сільський голова Геронимівки Василь Харченко. – Ситуацію вдалося стабілізувати після зміни керівництва. Вже в цьому році при формуванні бюджету запланували 90 тисяч гривень на ремонт 240 метрів водогінної труби та заміну каналізаційних труб. Звичайно, цього замало, бо система вже морально застаріла. Проте ми намагаємося стабілізувати роботу підприємства, щоб покращити якість надання послуг населенню.

Костянтин Омаргалієв запропонував ініціативній групі жителів села не залишатися категоричними противниками чи пасивними спостерігачами, а стати активними учасниками стабілізації ситуації на комунальному підприємстві.

– Надавайте пропозиції, радьтеся, допомагайте новим керівникам комунального підприємства обрати правильну стратегію розвитку. Визначте внутрішні та зовнішні фактори, що гальмують розвиток підприємства і вирішуйте їх разом. Ніхто не зробить за нас нашу домашню роботу, – наголосив керівник району.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору