Заповіднику імені Шевченка у Каневі – 90 років (відео)

21 серпня 2015, 19:49

Шевченківський заповідник у Каневі вчора, 20 серпня, відзначив 90-річницю від дня народження. А науковці продовжують дискутувати, як саме він має виглядати, інформують Факти.ICTV.

Найпроблемніше приміщення - музей Шевченка. У 30-х роках його побудував відомий архітектор Василь Кричевський. Та в 2010 році музей так модернізували, що його було не впізнани. Нині приміщення повертають до первозданного вигляду.

Тут усе дихає Шевченком - у національному заповіднику в Каневі є сорт яблук присвячений поету і кілька дубів, посаджених його родичами. Труну з прахом поета сюди, на Чернечу гору, перевезли 22 травня 1861 року. Спочатку курган був невеликим та нині його висота разом із памятником 17,5 метрів.

Заповідник Тараса Шевченка буквально нафарширований таємницями і одна з них, де саме у цьому кургані захвали домовину Тараса Шевченка та чому, власне, його тут поховали, бо в заповіті сказано "поховайте мене на могилі серед степу широкого".

Шевченко закохався у Канівські гори незадовго до смерті, коли плив по Дніпру до свого друга Максимовича. Слово могила могло означати "курган" або "цвинтар", який найімовірніше тут був.

А таким раніше був музей Шевченка - з кімнатою для сторожа і кімнатою для екскурсантів. Тепер це Тарасова світлиця - на підлозі сіно, а в середині попахує, як у селянській хаті. Серед експонатів - вінок від акторів Московського художнього театру 1912 року, копія рушника, який для першого музею вишила Леся Українка та портрети Шевченка.

Сучасний музей, який у 30-роках минулого століття збудували за проектами Василя Кричевського та Петра Костирка, досі переживає переродження. До Дня Незалежності 2010 року його аврально реставрували. Роботами керувала Лариса Скорик. Вона бачила майбутнє модерновим. Від народних задумів Кричевського залишилось мало: чомусь заховали вітражі, по центру поклали шматок граніту, а стелю закрили тканиною, на яку проектори запускали вірші Шевченка. Тоді це спровокувало ледве не міжнародний скандал. Онук Кричевського, який живе в Америці, був шоковай. Задум Скорик, каже він, був непоганий, однак для іншого музею. На його листи не відповідав і Віктор Янукович.

Нині знову відкрили вітражі Кричевського, стеля знову стала заквітчана.

 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору