Як область економитиме газ?

15 липня 2016, 13:31

1

В області діє програма зменшення споживання енергоносіїв та підвищення енергоефективності. В сезон 2014-2015 років область зменшила використання газу підприємствами теплоенергетики на 36,7 відсотка. В опалювальний сезон, який щойно минув, споживання зменшилося ще на 13 відсотків. У цьому році завдання — зменшити використання газу для соціальної сфери до 10 відсотків, для теплогенеруючих організацій — до 5 відсотків. Як це робитимуть, вирішували сьогодні на колегії облдержадміністрації. Проте збилися на «цікавіші» питання — як запобігти перебоям з поставками газу, його відключенням посеред зими, як було вже цього року, повідомляє Черкаський край.

Де ж лічильники тепла?

Низькими темпами йде в області робота із встановлення лічильників обліку тепла в багатоквартирних будинках, зауважив директор департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства облдержадміністрації Сергій Демиденко. Наразі ми «від першого до п’ятого місця ззаду», лише 31 відсоток обладнаний лічильниками тепла. А міжнародні кредитори вимагають, і до початку опалювального сезону всі будинки повинні мати ці прилади обліку.

Розрахунок за послуги

З позитивного: підприємтсва ЖКГ надали послуг у січні-травні на 537 мільйонів гривень, а одержали від споживачів 559 мільйонів. Це 104 відсотки. Переплата по тепловій енергії, воді, водовідведенню. Зокрема населення розрахувалося на 114 відсотків.

Але бюджетні установи, які фінансуються з казни різних рівнів, розрахувались на 93 відсотки.

За спожитий природний газ підприємства теплоенергетики області розрахувались на 77 відсотків. Загальна заборгованість (з минулорічними боргами) — 236 мільйонів гривень. Зокрема, «Уманьтеплокомуненерго» заборгувала 93,7 мільйона (25,6 мільйона за цей рік), ТОВ «Смілаенергоінвест» — 95 мільйонів (19,9 мільйона в ц.р.).

В разі чого топитимуть соломою

Соцсфера готова до зими на 54 відсотки. Але треба вирішити питання з лічильниками — встановленням, повіркою, щоб не було питань з поставками газу. Адже цієї зими були відключення лікарняних і освітніх закладів від газопостачання. Чи у всіх районах укладаються договори на газопостачання та чи забезпечені заклади приладами обліку, доповів начальник управління освіти і науки ОДА Валерій Данилевський.

— Вихід, щоб уникнути таких ситуацій, як були цієї зими, — переведення котелень на альтернативні джерела опалення та вчасні розрахунки й реакція на вимоги газопостачальних організацій. Комбіноване опалення (тепліше надворі — топитимуть дровами, пелетами, вугіллям) або альтернативне опалення забезпечать до цього сезону 16 навчальних закладів. Зекономимо 786 тисяч кубів газу. Ефективно над цим працюють у Шполянському районі, Уманському — по п’ять котелень альтернативного опалення обладнають, в Лисянському — три, Тальнівському — дві. Завершується фінансоване Державним фондом регіонального розвитку будівництво котельні на твердому паливі у Христинівській ЗОШ №2, починається у Лисянській ЗОШ №2, є документація у Кам’янській ЗОШ №2 для опалювання пелетами. У селі Товста Городищенського району нова котельня опалюватиме школу замість вугілля соломою.

Школи мають борги за газ, сплачують за рішеннями судів помісячно, проте на них наростає пеня. Тому Валерій Данилевський попросив фінансової допомоги для її погашення у місцевих рад. Як і на комерційні вузли обліку газу — актуалізувалась узаконена в 2008 році вимога їх встановити там, де споживання газу понад 16 кубометрів на годину. А їх, наприклад, у Звенигородському треба 19. А вартість установки одного вузла — 91 тисяча гривень.

«Без лімітів і договорів газу не буде»

Голова правління ПАТ «Черкасигаз» Сергій Буян у своєму виступі наголосив, що з 1 січня діють нові норми й порядок відповідальності споживачів газу. Так, нелімітований газ обходить «Черкасигазу» дорожче на 20 відсотків (штраф) плюс вартість зберігання газу. «Тому жодна організація не одержить в цьому році газу без лімітів, без укладених договорів, без погашення боргів», — заявив Сергій Буян. — До речі, половина відділів освіти в області відбирають газ без договорів і лімітів. Шполянський, Тальнівський, Жашківський — це райони, в яких опалювальний сезон, скоріше за все, не почнеться в школах.

Сергій Буян вважає, що ціни до ста тисяч за вузол обліку не існує («якщо вам таку пропонують, викликайте правоохоронців»), а щоб не був необхідний вузол обліку, треба переоснастити котельню на економнішу. Та нагадує, що вузли обліку, в кого вони є, повинні бути повірені (зараз, не в сезон, повірка триває три-чотири дні).

— Найгірша ситуація за вузлами обліку — на Звенигородщині, Лисянщині, Шполянщині, Тальнівщині, Жашківщині, найкраще — Драбівський, Городищенський райони і Сміла, сказав Сергій Буян. Залишилось два місяці. тоді почнуться проблеми. Тому я прошу включатися в процес. І ще яка у нас проблема. Декому доводиться відключати газ. Кам’янка, центральна лікарня. Значний борг за газ, ми виїжджаємо. Біля нашої машини бігає лікар і стріляє з пістолета вгору. Потім в поясненні міліції він пояснює, що стріляв з пістолета, який купив в дитячому магазині…

Перший заступник голови облдержадміністрації Віталій Коваль зауважив, що повинні бути й договори, й лічильники. Але об’єкти соцсфери серед зими були поставлені в особливі умови із вступленням в дію закону про ринок газу. Треба було шукати компроміс. Є особливо важливі соціальні об’єкти, які не можна відключати від газу, як-то обласну дитячу лікарню, як би це не било по економічних інтересах «Черкасигазу».

Сергій Буян пояснив, що лікарня була відключена в червні, бо заборгувала за газ із січня. А Монастирищенський район лише в березні зрозумів, що треба укласти договір, а де вони були з січня? І в ході розмови з керівниками районів ще раз наголосив, що «в цій області ніхто без договорів брати газ не буде».

— Ви вибрали ультимативну форму спілкування. Чому ваші працівники діють, вибачте, як вори, коли приїжджають о шостій ранку, щоб відключити дитячий заклад від газу? То дійте відкрито, публічно, за законодавством проти незаконних дій когось іншого. Інше: ви запровадили якусь незрозумілу схему укладання договорів. Проведено тендер, визначено постачальника, укладено договори, Держказначейство проводить розрахунки. А ви кажете, що у вас відбирають газ! Як його можна відібрати, якщо ви самі його туди постачаєте? Як вам треба, то ви відключили. Це означає, що ви штучно створюєте проблему на ринку постачання газу в межах області: ділите постачальників на тих, які вас влаштовують і які не влаштовують, — висловив своє бачення Олександр Вельбівець. І закликав керівників «Черкасигазу» їхати в райони, збирати галузеві наради, підписувати документи на постачання газу. Бо «до вас же важко потрапити, там скільки перепусток треба, мене особисто супроводжувало троє, щоб я до вашого заступника потрапив. Так же ж не можна вести діалог».

Сергій Буян парирував, що для нього «вор — той, хто відбирає газ без договору». На закиди, чому «Черкасигаз» не бере участі в тендерах, він пояснив, що йому не вигідно продавати газ бюджетним організаціям — вони боргують вже 10 мільйонів гривень. В ситуації, коли рахунки «Черкасигазу» сьогодні частково арештовані через борг «Азоту» — понад сто мільйонів гривень. В організації буде встановлено триденний робочий тиждень.

Голова облдержадміністрації Юрій Ткаченко анонсував нараду наступного тижня з питань газопостачання, бо це соціальні питання.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору