Як на Черкащині голосували 100 років тому

01 квітня 2019, 21:24
Як на Черкащині голосували 100 років тому

Фото тематичне з мережі інтернет

Про те, як на Черкащині голосували понад 100 років тому, розповів на своїй сторінці у "Фейсбук" черкаський історик Василь Мельниченко. 

За його словами, на Черкащині в цей час, хоч і не так масштабно як в промислових центрах України, активізувалося  суспільно-політичне життя, розгорнулася діяльність осередків політичних партій.

Своєрідною пробою на політичну зрілість громадян стали вибори до І Державної думи. Вони відбувалися за складною багатоступеневою системою і засвідчили низький рівень політичної структуризації суспільства, відсутності інформованості та невизначеності виборців. Так, в Умані 5 квітня 1906 року від міста і повіту на губернське зібрання виборців уманчани обрали сім уповноважених. Всі вони належали до лівих партій. Під час таких же виборів у Звенигородці 6 квітня жителі міста обрали вісім уповноважених, але вони були вже усі від крайніх правих партій.

Характерною особливістю цих перших на території краю виборів до загальнодержавного законодавчого органу було те, що представники влади всіляко перешкоджали демократичному проведенню парламентських виборів.

- Дуже рельєфно це простежується на прикладі Прохорівської волості Золотоніського повіту. В інформації до журналу «Рідний край» з цієї волості повідомлялося, що селяни здебільшого байдуже ставляться до виборів, бо їм «тяжко розібрати сей поплутаний закон про вибори». А «волостне начальство тільки гальмувало діло, не хотіло показувати закону про вибори, аж поки люди на сході не потребували та не накричали на писаря. Урядник поліцейський, укупі з волостними, нацьковує людей на деяких інтелігентів, прихильних до народу», - пише історик.

А в березні 1906 року у цій же волості відбувся наступний етап виборів – від дрібних землевласників, які складали переважну більшість жителів волості. Цього разу звістка про зібрання виборців розійшлася значно ширше – земська управа заздалегідь розіслала повістки. Тому й людей прийшло набагато більше – майже 1500 чоловік.

Але як і минулого разу влада всіляко втручалася в хід виборів. Зокрема, охочих проголосувати надто довго впускали до волосного двору, де мали проходити вибори. Через це вибори розпочалися аж о п’ятій годині вечора. На вході помічник справника (чиновника повітової поліції) довго розпитував у кожного ім’я, по батькові та інші відомості. Під час найменших розбіжностей цих відомостей з виборчим списком, виборців до виборів не допускали. Позбавлялися права голосувати й ті селяни, що забули повістки дома (а таких було не мало). Не допускали до виборів й селян віком 25 років – на думку голови виборчої комісії вони були ще малолітні.

Читайте такожЦВК оприлюднила дані підрахунку понад 50% голосів.

Коментарі

Вгору