Майстер спорту з бойового самбо, тренер з ММА і панкратіону Олександр Зілінський розповів «ВиЧЕрпно», як потрібно тренуватися вдома, у чому полягає секрет правильного і збалансованого харчування та як досягти успіху у своїй справі.
Як часто потрібно тренуватися, аби не «запустити» своє здоров’я
- Результат тренувань залежить від того, яку мету ставить перед собою людина. Для різних цілей існують різні методи та підходи до тренувального процесу. На мою думку, для того, щоб не запустити своє здоров‘я, відвідування спортивного залу 2-3 рази на тиждень буде достатньо. Якщо ж людина бажає досягти вагомих результатів у спорті, то краще тренуватися щодня. Наприклад, людям, яким бракує часу, аби відвідати зал, можна займатися спортом вдома. Так можна виконувати віджимання, присідання, згинання та розгинання тулубу в положені лежачи. Для початку можна виконати три підходи по 20 разів на кожну вправу, а вже згодом збільшувати кількість підходів, - каже спортсмен.
За його словами, постійні тренування важливі, але потрібно приділяти увагу і раціону харчування та здоровому сну.
- 80 % успіху залежить від правильного харчування і лише 20 % - від спорту, варто не забувати і про здоровий сон. Саме під час сну наш організм починає активно відновлюватися. Так, наприклад, для жінки необхідно спати сім або дев'ять годин, тоді як чоловікові потрібно шість-вісім годин. Систематичні заняття спортом забезпечують здоровий сон, завдяки чому стимулюється виробництво організмом ендорфінів, які звільняють людину від нервової напруги та стресів, запобігають виникненню депресивних станів і безсоння, - зазначив Олександр Зілінський.
Спортсмен наголосив, що батькам дуже важливо звертати увагу на харчування дітей, які відвідують спортивні секції.
- Дітям дуже важко дотримуватись всіх принципів здорового харчування, адже більшість свого часу вони проводять у школі, а там не встигаєш слідкувати за їхнім правильним харчуванням. У порівнянні з дорослими, діти потребують більшу кількість вуглеводів, адже їхній організм росте та потребує сил. Тому раджу батькам завчасно планувати раціон харчування своїх дітей. Для дорослих раціон обирається індивідуально, адже все залежить від мети та конституції тіла, — відзначив тренер.
Зазначимо, що сьогодні існує кілька груп вуглеводних продуктів харчування:
- Продукти з великим вмістом вуглеводів. Це продукти, де в 100 грамах вміщається 65 грамів вуглеводів, наприклад, цукор, родзинки, фініки, макаронні вироби, манна і гречана крупи.
- Продукти з досить великим вмістом вуглеводів (40-60 грам вуглеводу на 100 грамів маси). Сюди належать різні сорти хліба, боби (горох і квасоля), халва і шоколад.
- Продукти, які помірно насичені вуглеводами (10-20 грам вуглеводу на 100 грамів маси). До цієї групи продуктів належать солодкий сир, картопля, буряк, фрукти — виноград і яблука, різні фруктові соки.
- Продукти, які містять невелику кількість вуглеводів (5-10 грам на 100 грамів маси). Сюди належать деякі фрукти й овочі, наприклад — кавуни, дині, груші, абрикоси та персики, апельсини та мандарини, гарбуз, кабачок, морква і капуста.
- Продукти з дуже незначним вмістом вуглеводів (2-5 грам). Це, перш за все, молочні продукти (кефір, сир, сметана, молоко); гриби, помідори, різна зелень та лимони.
Тренер з ММА і панкратіону Олександр Зілінський додав, що також можна використовувати спортивне харчування як для схуднення, так і для досягнення результату під час тренувань:
- Спортивне харчування пришвидшує результат під час схуднення та гарних тренуваннях. Воно не чинить шкоди здоров’ю людини. Так, наприклад, під час білкових дієт, як напої, можна вживати спеціальні протеїнові коктейлі, які продаються в магазинах спортивного харчування.
Зауважимо, що американські дієтологи довели, що саме білкова дієта є одним із найефективніших способів схуднути на довгий період часу. Суть цієї дієти полягає у споживанні продуктів із високим вмістом білка. Така їжа надзвичайно поживна, тому ви не відчуватимете голоду впродовж дня. Тим часом нестача вуглеводів та жирів призведе до зменшення власних жирових запасів.
Переваги білкової дієти:
- добре насичує організм;
- немає обмежень за кількістю калорій;
- забезпечує різноманітний раціон харчування;
- гарантує швидке схуднення;
- результат зберігається на довгий час.
Недоліки білкової дієти:
- висока кількість протеїну в організмі здійснює навантаження на нирки;
- без жирів та вуглеводів організм не отримує вітаміни та мікроелементи, що необхідні для його нормального функціонування;
- занадто довга білкова дієта може спричинити ламкість нігтів та волосся, втому, блідість обличчя та сухість шкіри.
Спорт, наголошує Олександр Зілінський, — це складна та щоденна робота над собою. Навіть якщо у людини відсутній настрій, утома переважає над активністю, потрібно попри все йти до залу і працювати над собою, аби досягти того, чого прагнеш.
- Головний стимул для мене — це бути здоровим та успішним, а спорт дуже гарно допомагає в цьому. Спорт зміцнює віру себе і свої сили, розвиває волю, робить людину сильнішою. Важливо тільки бажання і здатність знайти в собі сили зробити перший крок назустріч спорту, - зазначив Зілінський.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram