Як черкащанам не напитися нітратів із криниць

01 червня 2017, 07:18

Щорічно в Україні реєструються випадки захворювань серед дітей віком до трьох років на водно-нітратну метгемоглобінемію, які нерідко закінчуються летально. В минулі роки смертельні випадки серед немовлят реєструвалися у Кам’янському та Канівському районах Черкащини, пише "Черкаський край".

Водно-нітратна метгемоглобінемія — це захворювання, що виникає внаслідок надходження в організм людини води з високим вмістом нітратів (вище 50 мг/л). Особливо вразливими до нього є діти, які перебувають на штучному вигодовуванні, коли для приготування молочних сумішей використовується вода, забруднена нітратами. Після надходження з водою у травну систему нітрати під впливом кишкової мікрофлори окислюються до нітритів. Останні потрапляють у кров та блокують гемоглобін еритроцитів шляхом утворення метгемоглобіну, внаслідок чого виникає гіпоксія або кисневе голодування тканин організму. Симптоми хвороби у дітей проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу ще називають "блакитний синдром немовлят". У дітей, вражених цією хворобою, може бути блювання, пронос, збільшення слиноутворення. Гостре нітратне отруєння у немовлят нерідко закінчується смертю.

Для Черкащини проблема високого вмісту нітратів у воді джерел нецентралізованого водопостачання, передусім приватних криниць, надзвичайно актуальна. За інформацією ДУ "Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України", впродовж минулого року із джерел нецентралізованого водопостачання досліджено 3188 проб питної води за санітарно-хімічними показниками, з них гігієнічним вимогам не відповідали 37 % проб. Майже у третині досліджених проб криничної води виявлено перевищення гранично допустимої концентрації нітратів у 1,5 - 4 рази. Найвищі показники забрудненості нітратами реєструються у криничній воді міст Сміла й Ватутіне, Корсунь-Шевченківського, Жашківського, Городищенського, Маньківського районів.

Наявність нітратів у воді свідчить про надходження органічних забруднень до криниці через хаотичну забудову присадибних ділянок, облаштування без урахування вимог санітарного законодавства на незначній відстані (менше, ніж 20 м) від джерел водопостачання вигрібних ям, гноярок, господарських споруд для утримання худоби та птиці, а також внесення в ґрунт азотних мінеральних добрив у надмірних кількостях, з порушенням регламентів їх застосування.

У зв’язку з цим особливої уваги заслуговує питання правильного облаштування криниць, індивідуальних свердловин, систематичне проведення їх очищення та дезінфекції. Зокрема не слід розміщувати криницю на відстані менше, ніж 20 м від джерел забруднення (вигрібних ям, гноєсховищ, хлівів тощо), стінки криниць повинні бути щільними, без тріщин, висота криниці над землею — не менше 0,8 м, глиняний "замок" навколо криниці глибиною 2 м та шириною 1 м, відмостка має бути виконана цеглою, камінням, забетонована чи заасфальтована — ширина 2 м, уклін — 0,1 м від криниці, зверху — кришка та навіс, дно криниці вкривається шаром піску, гравію чи щебеню товщиною 20-30 см.

Аби вберегти від негативного впливу нітратів ваше здоров’я та здоров’я ваших дітей, слід пам’ятати:

- забруднена нітратами вода на вигляд чиста, прозора, без запаху і видимих домішок та звичайна за смаком, тому ніколи не використовуйте для питних потреб, приготування дитячого харчування питну воду з незнайомих джерел та джерел нецентралізованого водопостачання (криниці, каптажі, артезіанські свердловини), якщо вам невідомий вміст у ній нітратів;

- сім’ям, які очікують на поповнення або мають немовлят, перед використанням води з індивідуальних джерел водопостачання обов’язково необхідно перевірити її на вміст нітратів;

- при можливості слід використовувати для пиття та приготування дитячих сумішей доочищену, бутильовану воду, що має на етикетці назву та адресу виробника, дані щодо хімічного складу, терміну придатності до споживання та умов зберігання або ж воду гарантованої якості з інших джерел;

- вміст нітратів у питній воді не повинен перевищувати 50 мг/л;

- кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а навпаки — збільшує її токсичність на 40-80%;

- звичайні побутові фільтри для очищення води не впливають на концентрацію нітратів у воді.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору