Медична реформа, яка стартувала у минулому році в тестовому режимі, з 2-го квітня 2018-го вступила в силу офіційно. Саме цей нюанс вніс деяку смуту і непорозуміння серед золотонісців, не всі з яких можуть збагнути причини повторного підписання декларацій з обраним лікарем. На якому етапі загальнодержавні медичні нововведення у Золотоноші, що вже зроблено і чого слід очікувати містянам та що зміниться у роботі лікарів: про це газета “Златокрай” обговорює в інтерв’ю з головним лікарем КП “Золотоніський центр первинної медико-санітарної допомоги” Вірою Антоновою.
– Віро Омелянівно, скільки зароблятимуть лікарі після медичної реформи?
– Як підтверджують нескладні підрахунки, – від 10 до 25 тисяч гривень. Таку зарплату можуть отримувати лікарі первинної ланки – терапевт, сімейний лікар і педіатр. Їхній дохід прямо пропорційно залежатиме від кількості укладених договорів на медичне обслуговування. Отже, пацієнти підписують декларації з лікарями первинки, обраними на власний розсуд, а держава за цими деклараціями платитиме медикам за кожного відвідувача. Це і є принцип “гроші ходять за пацієнтом”. При цьому терапевт повинен підписати декларації максимум з 2000 пацієнтів, сімейний лікар – 1800, педіатр – 900. Держава платитиме лікарю за одну людину 370 гривень на рік. Задля цього медичний заклад повинен заключити договір з Національною службою здоров’я, яка з 1 січня 2019 року стане основним джерелом фінансування. Поки що послуги лікарів оплачуються завдяки медичній субвенції з державного бюджету. Та не всі гроші з очікуваної суми потраплять фахівцю до кишені. Спочатку вони будуть перераховані на медичний заклад. Потім з них вирахують оплату за комунальні послуги, за роботу медсестри, функціонування медичної інформаційної системи тощо, а решта – власне заробіток лікаря. Втім прихованих витрат може виявитися набагато більше, ніж передбачено.
А от молодий фахівець одразу після інтернатури може розраховувати на зарплату до 4 тисяч гривень. Після відрахувань податків реальна сума еквівалентна мінімальній заробітній платі. Як не сумно, але так оцінюється і праця санітарки. Лише за кілька років, маючи стаж роботи та здобуту категорію, спеціаліст матиме кращі статки. Є надія й на доплати та премії з бюджетів органів місцевого самоврядування. Наразі в середньому по Україні терапевт отримує 7 тисяч гривень. Це, звичайно, непомірно мала сума при колосальному навантаженні на медика.
– На яких пацієнтах лікар заробить більше?
– 370 гривень – базовий тариф, який застосовуватиметься тільки для найбезпроблемніших хворих: людей віком від 18 до 39 років. За пацієнтів, які хворіють частіше, дітей і людей похилого віку, лікарю платитимуть більше. Проект “Про затвердження порядку реалізації держгарантій медобслуговування населення за програмою медичних гарантій для первинної меддопомоги на 2018 рік” визначає 5 категорій пацієнтів і ставки за їхнє лікування. Найбільший коефіцієнт встановлено за медобслуговування дітей до року і до 5-и – 4. Тобто, лікар отримає 1480 гривень на рік за кожну дитину. Для дітей віком 6-17 років коефіцієнт – 2,2 (814 грн на рік), пацієнти віком 40-64 роки – 1,2 (444 грн), за людей, старших 65, – 4 (740 грн).
– Чи обслуговуватиме лікар тих пацієнтів, які не підписали декларацію з лікарем? Чи отримуватимуть вони оплату за таких недисциплінованих хворих?
– За пацієнтів, які не підпишуть декларацію з лікарем медзакладу, лікарня отримає 240 гривень на рік без коригувальних тарифів. Це так званий “червоний тариф”. Ця тимчасова ставка діятиме, доки всі українці не підпишуть декларації. Відповідно до нормативних документів пацієнтів такої категорії лікар може приймати тільки у випадку невідкладного стану. Якщо ж людина прийшла на консультацію, лікар має повне право відмовити їй в обслуговуванні.
У комунальному закладі “Золотоніський центр первинної медико-санітарної допомоги” наразі укладено 11 955 декларацій з лікарями. Ця цифра говорить про ту кількість пацієнтів, дані яких уже внесені до єдиного електронного реєстру е-Hеаlth. Вона змінюється щодня. Протягом останнього місяця до числа підписантів доєдналося 1 684 пацієнти, останнього тижня – 519. Лише 20-го липня кількість декларацій зросла на 176. Різниця між письмовими деклараціями і зареєстрованими в електронному вигляді – суттєва. Адже кожен лікар щодня, окрім прийому відвідувачів, здійснює ще й реєстрацію в базі даних. Це – значне фізичне навантаження. Однак 41% містян від загальної кількості мешканців вже внесені до єдиного електронного реєстру. Згідно з даними щоденного моніторингу, лікар Лариса Демешко має 1409 договорів, Тетяна Мозгова – 1221, Наталія Федосєєва – 1226, Надія Верхольот – 1076, терапевт Віра Антонова – 1075, педіатр Олена Луганська (фото внизу) – 812. Медики амбулаторії №3, де працюють 8 лікарів, підписали з пацієнтами 7 390 декларацій, №2 – 2 622, №1 – 1943. Із 3400 дітей, котрі мешкають у місті, батьки лише 1 100 малят визначилися з фахівцем.
– Чи залишилася в силі умова перепідписання декларації з іншим лікарем, якщо обраний не виправдав сподівань?
– Так, ви можете “перейти” до іншого спеціаліста, навіть не попереджаючи “свого” про розірвання договору. Але лише за тієї умови, що в новообраного є “вакансії”, тобто, немає перевищення допустимої квоти: терапевт – 2000, а “сімейники” – 1800.
– Чи заключили декларацію з лікарем підопічні Центру соціальної допомоги, які не спроможні самотужки дістатися до амбулаторій та не мають мобільних телефонів, куди приходить СМС з кодом підтвердження під час електронної реєстрації?
– Стовідсотково ще ні. Але значна частина цієї категорії людей вже зареєстрована. Левову частку роботи провели соціальні працівники Центру соцдопомоги, не стояли осторонь і медсестри наших амбулаторій. Використовували номер мобільного родичів – дітей, онуків, які мешкають у домоволодінні.
Одним із заключних етапів медичної реформи є запланована реорганізація державних та комунальних закладів охорони здоров’я в казенні підприємства та комунальні некомерційні підприємства задля можливості бути автономними і самостійно розпоряджатися своїм бюджетом. Вони зможуть залучати кошти приватних фондів, благодійних та громадських організацій, укладати угоди з лікарями.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram