Зцілитися, дізнатися майбутнє, приворожити або розбагатіти – за окрему винагороду черкаські ворожки та екстрасенси гарантують швидко та безболісно вирішити будь-які проблеми. Такі «рятівні» оголошення заполонили мережу. Одні вважають їхніх авторів шахраями, інші свято вірять у їхню силу і віддають «чаклунам» останні гроші. Чи справді діють чари з інтернету та які схеми обману використовують на місцевому «ринку» магії, вирішили дослідити журналіст «Про все» Олександр Носенко та журналіст «Вечірніх Черкас» Сергій Радченко.
Минулого року у черкащанки Світлани Юріної захворіла старша сестра. Вони оббили пороги кількох медичних закладів, втім жоден лікар діагноз поставити так і не зміг. Тоді подруга порадила жінці звернутися до провидиці. Мовляв, може зурочив хто.
- Тоді я хапалася за будь-яку соломинку, адже сестра на очах марніла. В інтернеті розшукала віщунку. Почитала коментарі – всі слова вдячності. Вирішила ризикнути. Прийшла на прийом, вона розклала карти і сказала, що хтось з друзів дуже заздрить щастю сестри. Пообіцяла «відробити». Розклала свічки, воду у чудернацьких чашах. Каже, так просто не позбудешся зурочення. Порадила прийти ще 2-3 рази. Що я й зробила. Витратила майже 1000 гривень, а сестрі краще не ставало. Зневірилась і в цьому. А за два місяці лікарі нарешті з’ясували причину поганого самопочуття – синдром хронічної втоми.
А от черкащанка Ольга не просто вірить у надприродні здібності деяких людей, а й час від часу звертається до них за допомогою та порадою.
- На початку 2000-х у мене мав народитися онук. Лікарі в пологовому будинку, ще задовго до пологів невістки, давали невтішні прогнози. Мовляв, дитина може померти під час пологів. Це спонукало мене піти з невісткою до відомої черкаської ворожки-цілительки. Вона повідомила нам, що дитина народиться живою, хоч матиме проблеми зі здоров'ям, - розповіла нам Ольга. – І щойно ми вийшли від ворожки, у невістки розпочалися перейми. А вже за півдоби вона народила живого онука, якого щоправда довелося тривалий час лікувати від вроджених хвороб серця. Все, що напророкувала нам ворожка, здійснилося до найменших деталей.
Як розповіла нам співбесідниця, згадана ворожка була дуже популярною в Черкасах і до неї майже щодня стояли величезні черги з охочих потрапити на прийом. Цілителька допомагала багатьом людям, а кілька років тому захворіла на рак і померла.
Скільки коштує доля?
Ми вирішили на собі перевірити силу ворожіння. Контакти цілителів довго шукати не довелося – оголошень про «спадкових ворожок» та «обдарованих ясновидців» у мережі видалось вдосталь. У своїх рекламних повідомленнях вони авторитетно заявляють, що готові не лише зняти порчу і родове прокляття, а й «прив’язати-присушити» людину, залучити гроші і потужно допомогти в бізнесі.
Зателефонувавши на десяток номерів з оголошень, з’ясувалося, що «такса» за дистанційну роботу ворожки - 300 гривень, а всі віщуни-цілителі працюють за однаковою схемою: просять переслати по «вайберу» свою фотографію та дату народження, а гроші – на карту банку. І вже через годину – чекай на диво. Так, під час телефонної розмови одна з віщунок пообіцяла «вилікувати чоловічу слабкість», «відробивши» по фотографії відомого американського порноактора Джонні Сінса, у якого вона виявила «родинне прокляття». А інша – розповіла, чому депутати Черкаської міської ради так довго не могли прийняти бюджет міста. Виявляється, їм пороблено. Але «порчу» можна зняти молитвами на святих мощах та потужнім ворожінням на картах Таро. Щоправда, така робота «потягла» б дорожче – три тисячі гривень.
Подробиці експерименту у відео:
Дистанційне ворожіння або «магія» через інтернет – це дії, які межують з шахрайством і не можуть допомогти людині, – розповідає відома в Черкасах знахарка Валентина (ім’я змінено на прохання жінки). Вона вже понад 15 років допомагає людям і має реальні численні відгуки від містян.
- Люди завжди зверталися до ворожбитів та цілителів. Подібні ворожіння на відстані (по вайберу, ватсапу тощо) – брехня. Неможливо безконтактно визначити проблему в людини. Багато хто каже, що «порча» знімається за допомогою фото. Але я, наприклад, не розумію, як можна це зробити, не відчуваючи людського біополя. Навіть, якщо ви мені пришлете 10 фотографій, я не зможу вам фахово допомогти.
Зі слів ворожки, цілителів, які б дистанційно лікували, виявлені у людей хвороби, практично не існує. На її переконання, якщо під час сеансу магії у клієнта діагностуються проблеми зі здоров’ям, його слід негайно направляти до лікаря, а не вигадувати якісь міфічні засоби лікування.
А от захистити свій дім від небажаного гостя, можна і власними силами. Практику побутової магії без допомоги ворожок застосовує членкиня виконавчого комітету Черкаської міської ради Діяна Тяско. Вона вважає, що така «магія» базується на прадавніх знаннях, якими користувалися її бабуся й прабабуся. А вже зараз користується і вона.
- Я вірю в справжність віщунів та людей з екстрасенсорними здібностями. Але таких людей дуже мало. На мою думку, такі здібності – це не магія, чи якась містика. Це люди, в яких дуже сильно розвинута інтуїція. Тому вони можуть передбачати майбутнє, відчувати проблеми зі здоров’ям у оточуючих тощо. Я особисто знайома з такими людьми, – розповіла пані Тяско. – Як на мене, люди, які називають себе віщунами та рекламують себе в різноманітних газетах-оголошеннях, – це у 99% випадках шахраї.
Чари в законі
У правоохоронних органах до «магічного бізнесу» ставлення доволі неоднозначне. Зі слів речника ГУНП в Черкаській області Дмитра Грищенка, випадки шахрайств, пов’язаних з наданням послуг ворожіння, в області доволі поширені. Зазвичай, шахраї працюють за наступними схемами: спочатку обіцяють диво, потім просять гроші, а коли кошти потрапляють на карту, зникають із «зони доступу» або ж пропонують провести магічні обряди над золотом та коштовностями, а потім зникають разом із ними.
- Шахраї «віщують» потерпілим погану долю, хвороби тощо. Людині задурюють голову, після чого потерпілі не можуть нормально оцінити реальність й віддають свої збереження та коштовності аферистам, – пояснив правоохоронець. – Щоб не стати жертвою таких «ділків», не варто з ними спілкуватися. Такі люди дуже гарні психологи та мають навички нейролінгвістичного програмування, знаходячи «слабкі місця» в потерпілих.
А от колишній правоохоронець-оперативник карного розшуку черкасець Владислав Зажирко розповів, що під час розслідування деяких злочинів йому та його колегам і самим доводилось звертатися до ворожок.
- Особливо тоді, коли розслідуєш злочин, але не знаєш, в якому напрямку слід рухатися. Шукали таких ворожок, яких рекомендували люди, до них і йшли. Бувало, їхні передбачення дуже допомагали і ми розкривали злочини, які були зовсім «глухарями». Тут 50 на 50 – допоможе, чи ні, – пояснив Владислав.
Фальш від лукавого
Ставлення Церкви до ворожби залишається однозначним – це чаклунство, а отже, гріх. Сучасні ворожки та чаклуни привласнюють Божу благодать, – вважає Отець Ігор Ярославський, протоієрей, настоятель храму "Святителя Миколая" Православної церкви України у місті Черкаси. На переконання священнослужителя, діяльність ворожок, віщунів та чаклунів – звичайне шахрайство та маніпуляція над людською свідомістю.
- Ніхто, крім Бога не може зцілювати. Ці люди шарлатани, – розповів священник. – Щоб там вони не писали у своїх оголошеннях, то все не від Бога. І церква категорично не сприймає такі заняття. Я переконаний в тому, що ці люди хворі і їм треба покаятися.
Хто найчастіше звертається до ворожок?
На думку черкаської психологині Інни Лук’янець, до різноманітних магів, гадалок звертаються люди певного психологічного типу. Зазвичай, не впевнені в собі, без базової довіри до світу, тривожні, схильні до містичного мислення, не здатні брати на себе відповідальність і приймати рішення. Їм важко відповідати за своє життя та легше перекласти відповідальність на когось.
- Такі люди є досить інфантильними, залежними від чужої думки. Оскільки містика, фаталізм для них є важливими у житті, тому гадалки, екстрасенси для них є авторитетними людьми і вони перекладають відповідальність за своє життя на них. Такі люди схильні до навіювання, швидко підпадають під вплив і дійсно можуть віддавати всі свої заощадження їм, - розповідає експерт.
Панні Інна розповіла, що віщуни та воржки часто володіють прийомами НЛП (нейролінгвістичного програмування ), в основі якого лежить «циганський метод».
- За тим, як рухаються зіниці людини, за жестикуляцією, вони визначають, які запитання потрібно поставити, які слова вживати, щоб людина підпала під гіпнотичний вплив. Плюс монотонне швидке мовлення без пауз, - повідомила Інна Лук’янець.
Психолог радить не перевіряти себе на схильність до навіювання та уникати спілкування з такими людьми. Хоча пані Інна зазначила, що звернення до магів, це справа самих людей.
Підготував Олександр Носенко
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram