В мережі показали світлини зниклих сіл та храмів Черкащини

06 листопада 2022, 14:38

У 1930 році етнограф Аркадій Зарембський відвідав Черкащину, де йому вдалося не лише зафіксувати побут та одяг місцевих жителів, а й зробити унікальні фото тепер зниклих пам’яток, пишуть в Локальна Історія.

Портрет Леніна замість ікон

Фотограф зафіксував наслідки антирелігійної політики. Соборну Воздвиженську церкву в Чигирині у 1930-х роках перетворили на клуб сільськогосподарської артілі імені XII з’їзду ВКП(б). На місці вівтаря встановили сцену для зборів, театральних вистав і концертів. Над нею напис: "Тут, де царювала царська трибуна, — збудована нами комуна".

Або у хаті, у красному куті, замість ікон - портрет Леніна.

Утім увага дослідника була прикута саме до етнографічних реалій, які ще можна було зафіксувати. Під час експедиції Зарембський відвідав села Суботів, Бужин, Мошни, Дахнівка, міста Черкаси і Чигирин.

Кожний із цих населених пунктів має свою цікаву історію, яка пов’язана з видатними особистостями.

Чигирин

Привілей на заснування міста і Чигиринського замку видав польський король Сигизмунд ІІІ Ваза 1589 року магнату Олександру Вишневецькому. Чигирин став одним із опорних пунктів колонізації півдня Київського воєводства на межі з Диким полем. Від початку Козацької революції, з червня 1648 року, Чигирин був головною резиденцією Богдана Хмельницького. Фактично місто стало столицею козацької держави.

На Замковій (Кам’яній) горі — мисоподібному кам’яному виступі, який на 60 метрів підноситься над долиною Тясмина і панує над околицею, стояв дерев'яний Чигиринський замок. Незважаючи на те, що за часів Хмельницького він був занедбаний, за горою закріпилася назва "Богданова".

Суботів

Хутір Суботів був заснований на рубежі XVI—XVII століття і належав до володінь магната Яна Даниловича. Року 1616 його придбав батько Богдана Хмельницького, чигиринський підстароста Михайло Хмельницький. Коли Чигирин став столицею Війська Запорозького, суботівський замок став заміською резиденцією гетьмана, де він відпочивав, приймав іноземних дипломатів, проводив наради зі старшиною, а сам Суботів перетворився на місто і центр сотні Чигиринського полку. Коштом Богдана Хмельницького тут збудували муровану церкву Іллі Пророка. На фотографіях Зарембський зафіксував Іллінську церкву та надмогильні хрести біля неї.

Бужин

Сьогодні на місці цього села — Кременчуцьке водосховище. Місцевість затопили 1959 року при будівництві Кременчуцької ГЕС. Мешканців Бужина переселили до новоствореного села Тіньки. Тож світлини Зарембського є особливо цінними.

З історичних джерел відомо, що у XVII столітті тут існувала фортеця, яка стерегла стратегічну переправу через Дніпро. Під час розливу річки 1820 року між селами Бужином і Боровицею було вимито два великих цвинтаря, на яких знайшли людські кістки. Тіла були загорнуті у саван зі срібної парчі та прикрашені виробами з коштовного каміння і металів.

Зарембський зафіксував на фото сільські садиби з плетеними тинами, житло подібне до того, яке було у Суботові. 

Мошни

З 1930 до 1950 року Мошни мало назву Дудницьке — на честь радянського державного діяча Якима Дудника, що походив із цього села. Попри це у підписах до фотографій Зарембський писав Мошни.

Із другої половини XVI століття село належало князям Домонтам, в яких його купив князь Олександр Вишневецький. Він сприяв спорудженню тут замку і костелу, добився від польського короля надання Мошнам у 1592 році магдебурзького права. Року 1649 Мошни стали сотенним містечком Черкаського полку.

Мошнівський маєток перейшов до графа Михаїла Воронцова 1819 року як посаг його дружини Єлизавети (уродженої Браницької). Новий власник замовив італійському архітектору Джорджо Торрічеллі проєкт Спасо-Преображенської церкви, яку збудували у 1830—1840 роках.

Дахнівка

Коли експедиція Зарембського у 1930-му завітала у Дахнівку, це було окреме село . Тут вдалось сфотографувати дівчину і жінку у традиційному вбранні. Дівчина, яку ми бачимо на фото, одягнена у вишиту сорочку, спідницю, підперезана вовняним широком поясом. На шиї намисто і дукач. На голові пов’язана стрічка, а у вухах видно сережки-півмісяці.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Наталя :

А про унікальну церкву в селі Сигнаївка ніде не згадується. А шкода…

Р :

З якого дива …половина сіл…зниклі??? На фото є речі,які є до сих пір…Маячня..

Вгору