Усе про карантин в Україні: на які обмеження чекати, коли робитимуть щеплення і чи можна померти від вакцини

07 лютого 2021, 09:30

Вже восени 2021 року 21 мільйон українців отримає безкоштовний доступ до вакцин від коронавірусної хвороби, який забезпечить держава, - передає "ТСН". 

Пандемія коронавірусу паралізувала плани та надії багатьох людей. Не дивлячись на це, майже рік світ продовжує боротися за право жити, а не виживати. Після появи вакцини, яку велика кількість людей не змогла дочекатися, - ситуація дещо змінилася. 

В Україні станом на ранок 4 лютого зафіксовано 4 923 нові випадки коронавірусу. Протягом доби від COVID-19 померли 158 людей, ще 8 185 одужали. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, станом на 5 лютого 2021 року в світі зареєстровано 104 млн 996 тис. 362 підтверджених випадків COVID-19, серед яких - 2,2 млн смертей.

В Україні подовжать карантин: коли і чому

Ще 25 січня міністр охорони здоров'я Максим Степанов анонсував можливість переходу до адаптивного карантину та поділу на зони.

- Тепер ми живемо в загальних карантинних обмеженнях. Ми протягом тижня проаналізуємо ситуацію. Зокрема, в розрізі регіонів - де яка ситуація епідеміологічна. Ми хочемо повернутися до адаптивного карантину. Але для того, щоб повернутися, щоб це було ефективно, нам потрібно проаналізувати, як відрізняється ситуація в одному регіоні чи в іншому, - заявив Степанов.

1 лютого в уряді зазначили, що така можливість розглядається. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що є регіони, у яких можливе більше послаблення карантинних заходів – до рівня, який відповідав "жовтій" та "зеленій" зонам. 

Уже 4 лютого глава уряду під час зустрічі у Європейській бізнес асоціації заявив, що в Україні точно подовжать карантин до 30 квітня 2021 року. Умови карантину можуть змінюватися, зокрема може відбуватися пом'якшення та перехід до адаптивної форми карантину. Але, скоріше за все, це не кінцевий термін. 

- Карантин ми будемо подовжувати до 30 квітня. Але я вже говорив, що це, скоріше за все, на жаль, не кінцева дата, коли карантин завершиться… Він триватиме в тій чи іншій формі, можливо, з ослаблениями. Можливо, він буде адаптивним і залежно від того, як будуть штами вірусу розвиватися… він може змінюватися. Не треба мати жодних ілюзій, ми все ще перебуваємо на етапі боротьби з коронавірусом, - заявив Шмигаль. 

Також за словами прем'єр-міністра, загроза для українців не зникла. Як доказ наводить досвід європейських країн, які попри жорсткі обмеження мають зростання кількості хворих.

- Європа палає, ми відкриті для Європи, ми відкриті всередині держави, тому підстав для зняття карантину немає. Не потрібно передчасно тішити себе ілюзіями. Я впевнений, що карантин дуже довго триватиме цього року. А от яким саме він буде, це вже інше питання, - переконує прем'єр. 

Що таке адаптивний карантин

Адаптивний карантин – це різні обмеження в кожному регіоні залежно від епідемологічної ситуації. Послаблення стосуватимуться тих регіонів, де хворих меншає з кожним днем. 

Регіони позначатимуть зеленим, жовтим, помаранчевим або червоним рівнем небезпеки поширення, залежно від епідемічної ситуації. Маркуватиме регіони автоматизоване програмне забезпечення на основі алгоритмів і даних. Національна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (ТЕБ та НС) затверджуватиме дані. Додатково посилюються обмежувальні заходи у регіонах із "зеленим" рівнем епідеміологічної небезпеки. 

Адаптивний карантин полягає в тому, що там, де є проблема - вживаються максимальні заходи. Де виник спалах – вживаються локальні заходи.

Які зони карантину існують і що вони означають

Посилені обмеження будуть вводити залежно від ситуації з COVID-19 в кожному регіоні. Згідно з даними Міністерства охорони здоров'я, існує чотири зони карантину, які можуть бути введені на територіях областей та регіонів:

ЗЕЛЕНА ЗОНА - немає сплеску захворювань, завантаженість ліжок у лікарні на рівні 5%. Вводяться такі обмеження:

 • перебування у громадських будівлях в масках або респіраторах;
 • заборонені масові заходи за участю понад 50 осіб;
 • кінотеатри та заклади культури можуть працювати з наповненістю не більше 50% місць у кожному окремому кінозалі або залі;
 • перевезення пасажирів тільки в межах місць для сидіння;
 • заборонене відвідування закладів дошкільної, шкільної, позашкільної та спеціалізованої освіти, якщо на самоізоляції понад 50% дітей та персоналу закладу;
 • заборонена робота кафе, барів, ресторанів від 23:00 до 07:00. Але дозволяється адресна доставка та на винос;

ЖОВТА ЗОНА - п’ять днів поспіль змінюються показники захворювань. Водночас, завантаженість лікарняних ліжок - на рівні від 5% до 50%, не враховуючи у дитячих та пологових відділеннях. Вводяться такі обмеження:

 • заборонені масові заходи за участю понад 30 осіб;
 • заборонене відвідування установ соціального захисту, в яких перебувають люди похилого віку, крім тих, що надають послуги кризово;
 • на вході до закладів чи заходів потрібно розмістити інформацію про можливу кількість відвідувачів. Контроль має здійснювати власник приміщення або організатор подіі;
 • обмеження зеленої зони зберігаються.

ПОМАРАНЧЕВА ЗОНА - завантаження ліжок становить від 50% до 75%, не враховуючи у дитячих та пологових відділеннях.  Вводяться такі обмеження:

 • заборонені масові заходи за участю понад 20 осіб;
 • заборона роботи закладів розміщення (хостели, туристичні бази тощо), окрім готелів;
 • заборонені планові госпіталізації в лікарнях;
 • не працюють спортзали, фітнес-центри, заклади культури;
 • забороняється прийом нових змін у дитячі табори;
 • обмеження жовтої і зеленої зон зберігаються.

ЧЕРВОНА ЗОНА - сплеск захворювань. Понад 320 хворих на 100 тис. населення протягом 14 днів. Завантаженість ліжок понад 75%, не враховуючи у дитячих та пологових відділеннях. Вводяться такі обмеження:

 • заборона роботи громадського транспорту;
 • заборона відвідування закладів освіти;
 • заборона відвідування закладів сфери культури, кінотеатрів;
 • заборона діяльності ТРЦ, кафе та ресторанів;
 • обмеження зеленої, жовтої та поморанчевої зон зберігаються;
 • забороняється відвідування закладів торговельного і побутового обслуговування населення.

Коли регіон вважається "зі значним поширенням COVID-19"

Якщо наявна хоча б одна з ознак:

 • завантаженість ліжок у лікарнях понад 50% протягом п’яти днів поспіль (без урахування ліжок, відведених для лікування COVID-19 у дитячих та пологових відділеннях);
 • середня кількість тестувань методом ПЛР та ІФА не менше 48 на 100 тис. населення протягом останніх семи днів.

Коли і як в Україні можна зробити щеплення від коронавірусу

Міністерство охорони здоров’я України розраховує до кінця осені провести чотири етапи вакцинації від COVID-19. Вже восени 2021 року 21 мільйон українців отримає безкоштовний доступ до вакцин від коронавірусної хвороби, який забезпечить держава. 

- Під час цих етапів доступ до безпечних вакцин отримають майже 21 мільйон українців - це люди, які перебувають у зоні ризику інфікування. Загальна мета вакцинації – охопити щонайменше 50% громадян. Такий відсоток необхідний для вироблення колективного імунітету, - сказав міністр охорони здоров’я Максим Степанов.

Згідно з календарем, першими в Україні будуть щеплювати медиків стаціонарів COVID-19 та військових у зоні ООС на Донбасі. Їхня вакцинація триватиме упродовж лютого-квітня. На це передбачено 667 тис. доз.

У квітні-травні вакцинуватимуть людей віком від 80 років та працівників первинної меддопомоги (передбачено 1,9 млн доз). Усім іншим медпрацівникам робитимуть щеплення у травні-червні (396 тис. доз). 

Люди віком 70-79 років щеплюватимуться у червні-липні (2,9 млн доз). Після них у липні-серпні вакцинуватимуть співробітників структур держбезпеки - 640 тис. доз щеплень.

У серпні-вересні робитимуть щеплення людям віком 65-69 років (640 тис. доз). 

На освітян передбачено 1,4 млн доз від COVID-19, а сама вакцинація триватиме у вересні та жовтні. Люди віком 60-64 роки щепляться безкоштовною вакциною у жовтні-листопаді (2,8 млн доз). Вакцинація інших категорій населення передбачена у листопаді-грудні (1,7 млн вакцин).

В Україні записатися на вакцинацію від коронавірусу можна буде кількома способами:

 • через сімейного лікаря, який детально поінформує про процедуру;
 • електронно через спеціально створений сайт, який запустять найближчим часом;
 • можна отримати запрошення телефоном від Центру первинної медико-санітарної допомоги. 

Вакцинація від коронавірусу в Україні відбуватиметься щонайменше трьома-чотирма препаратами. Усі щеплення проводитимуться лише безпечними вакцинами. 

Безкоштовна вакцинація від коронавірусу в Україні розпочнеться не пізніше середини лютого, а комерційна - в приватних клініках - не раніше середини літа. Такий прогноз озвучив міністр охорони здоров'я Максим Степанов у "Сніданку з 1+1". Він також пообіцяв, що до пріоритетних груп населення  долучать і  посадовців, за прикладом інших країн, аби збільшити довіру до вакцинації.  

Смертність серед вакцинованих від коронавірусу

Як зазначали у Центрі з контролю і профілактики захворювань США, у 112807 випадках вакцинації препаратом BioNTech і Pfizer - в 3150 випадках спостерігалися фактори, які вплинули на здоров'я пацієнтів.  На сьогодні офіційної статистики смертності серед вакцинованих від коронавірусу не існує. Але є окремі випадки, які неодноразово висвітлювалися ЗМІ. Зазначимо, що офіційного підтвердження зв'язку щеплення і летального результату поки немає.

За останніми даними, спеціалісти зареєстрували смертельні випадки (саме після вакцинування) у таких країнах:

Норвегія – 25 людей (дві людини 5 січня, 23 людини – за даними на 14 січня), яких прищепили вакцинами Pfizer і BioNTech. Всі летальні випадки зафіксовані серед літніх людей від 80 років. Компанія Pfizer вже вивчила обставини смерті 13 із 23 померлих мешканців Норвегії після вакцинації її препаратом Comirnaty від COVID-19. У компанії заявили, що загальні побічні ефекти від препарату могли сприяти важкому перебігу хвороби у ослаблених людей літнього віку. У зв'язку з цим Норвезький інститут суспільної охорони здоров'я змінив правила щодо вакцинації, додавши нові рекомендації для ослаблених літніх пацієнтів.

У Німеччині померли десять літніх людей, які зробили щеплення від коронавірусу. "Всі померлі були тяжкохворими", - заявила експертка в галузі клінічної фармакології Бріджит Келлер-Станіславскі. За її словами, це були люди похилого віку.
Швейцарія – 1 людина. Чоловік помер у будинку для літніх людей, за п'ять днів до цього йому зробили щеплення від коронавірусу вакциною Pfizer. У цьому випадку не підтвердили зв'язок між щепленням і смертю.

У США після щеплення Pfizer померли двоє людей, один з них страждав від атеросклерозу та ожиріння.

Зараз у світі спостерігаються такі побічні ефекти після введення вакцини:

 • тахікардія;
 • алергічна реакція;
 • припухлість у місці уколу;
 • слабкість.

Коли світ та Україна подолають коронавірус: думки експертів.

Кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник Інституту педіатрії, акушерства і гінекології Національної академії медичних наук України Борис Донський розповів, що влітку коронавірус піде на спад, а українці отримають колективний імунітет.  Восени можливі невеликі спалахи захворювання.

- До літа ми будемо мати вже колективний імунітет, на жаль, ми його отримаємо у найдурніший середньовічний спосіб - ми всі перехворіємо. Ну всі, або не всі, однак 2/3 буде достатньо, тобто ми будемо мати повноцінну летальність від цієї хвороби. Скоріше за все, влітку захворюваність піде на спад, а восени - або взагалі вже не буде нового спалаху, або будуть тільки невеликі регіональні спалахи. В світі буде це "ковбасити" ще до кінця року, - говорить лікар. 

Своєю чергою, у ВООЗ попередили, що людям доведеться боротися з коронавірусом ще довгі роки. Про це сказав директор програми Всесвітньої організації охорони здоров'я з надзвичайних ситуацій Майкл Раян.

- Завжди є ризик того, що те чи інше захворювання стане ендемічним, системним. Ми спостерігали такі приклади. В історії людства ми змогли перемогти лише віспу. Але ми поки так і не змогли ліквідувати, наприклад, поліомієліт і кір, - заявив він. 

Але за підрахунками Bloomberg, на вакцинацію 75% населення нашої планети нинішніми темпами знадобиться 7 років. Зазначається, що наразі вакцинація від коронавірусу активно триває в Європі, Північній Америці, Китаї, Індії та багатьох країнах Близького Сходу і Латинської Америки. Зараз найвищий відсоток вакцинації спостерігається в Ізраїлі - він дозволить країні повернутися до нормального життя через два місяці. Великій Британії - за шість місяців, США - до кінця 2021 року, країнам Європи - через два-чотири роки. Водночас у всьому світі імунізація населення відбувається зі значними затримками. Так, виробник вакцини AstraZeneca заявив, що відстає від графіку в країнах Латинської Америки на два місяці, Moderna не виконує план у Європі, а в Саудівську Аравію не надходить достатньо вакцини Pfizer.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору