Уряд розширює програму субсидій, щоб захисти українців від підвищення тарифів на газ

29 жовтня 2018, 10:46

Умови для отримання субсидій спрощено, щоб більше людей могли ними скористатись. З липня 2017 року Україна вела переговори з Міжнародним валютним фондом щодо газового питання. Важкі переговори увінчалися перемогою України – Уряд домігся нижчого, ніж очікувалося підвищення ціни на газ та врятував країну від дефолту. Замість 60% зростання ціни, яке вимагав МВФ, відбудеться підвищення на 23,5%. З 1 листопада 2018 року газ коштуватиме 8 550 грн. за 1 000 куб. м.

З огляду на всі можливі негативні наслідки, Уряд пропонував свої, компромісні варіанти. Всі розуміли, що при збільшенні ціни на газ до 11 тис. грн. за тис куб. м. середня платіжка кожної, в тому числі черкаської родини зросла б на 1000-1500 грн.

- У мене було два варіанти – або домовитися про мінімальне зростання цін на газ  і продовжити співпрацю. Або увійти в дефолт. Це банкрутство країни. Заощадження громадян знеціняться, буде галопуюча інфляція. Цього неможливо було допустити, - зазначив  прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

Україна роками накопичувала борги, левова частка яких була запозичена у міжнародних кредиторів в період 2009-2013 років. В наступному році виплати за зовнішнім державним боргом досягнуть $18,5 млрд. Тож, щоб втримати на плаву українську економіку і не допустити кризу подібну до тієї, яку ми пережили у 90-ті роки, довелося шукати спосіб уникнути дефолту.

- Дефолт – це девальвація гривні, це інфляція, це галопуючі ціни і безробіття. І також скорочення витрат бюджету. Отримати транш МВФ – найкращий варіант для України. Навіть суто з точки зору ефекту для гаманців громадян, вищі тарифи пережити значно легше, ніж десятки відсотків інфляції (тобто стрімкого зростання цін взагалі на всі споживчі товари та послуги) чи падіння доходів, - вказав заступник керівника Стратегічної групи радників з підтримки реформ (SAGSUR) Павло Кухта.

Країна отримала можливість продовжувати розвиватися. Стратегія Уряду в питанні подолання існуючих викликів – в тому числі в газовому питанні – полягає в досягненні енергонезалежності і уникненні фінансових криз. Разом з тим питання енергозабезпечення – тривале і потребує часу.

Розуміючи, що не всі українські родини можуть сплачувати комунальні платежі безболісно для сімейного бюджету, Уряд запровадив механізми захисту для людей, для яких нинішня цінова ситуація в газовій сфері фінансово важка: спрощено отримання субсидій та буде виділено більше коштів на енергомодернізацію житла.

Задля посилення соціального захисту людей уряд вніс низку змін до порядку призначення субсидій, що спрощують отримання цієї допомоги.

Відтепер субсидія призначатиметься на загальних умовах тим людям, за яких роботодавець не сплачує ЄСВ, а також родинам сотень тисяч заробітчан, якщо людина сплачує ЄСВ у тій країні, де працює, і надасть відповідне підтвердження. Допомогу зможуть отримати безробітні – потрібно лише встати на облік. Родинам, що опинилися у скруті через важку хворобу або важку залежність одного з членів сім’ї також будуть нараховуватися субсидії. Нові правила встановлюють, що якщо фактична вартість спожитих послуг менше обсягу обов’язкового платежу, сплачувати потрібно тільки фактичну вартість. До того ж пенсіонери, інваліди, особи, які втратили годувальника, зможуть отримати субсидію на понаднормову площу (до 30%). Нарешті до сукупного доходу не враховуватимуться сплачені аліменти та спеціальна бюджетна дотація на вирощування телят.

Паралельно Уряд вживає заходів для підвищення енергоефективності домогосподарств, їхня платіжка в рази менша за ті, в кого немає лічильника чи не утеплений будинок. Програма «теплих кредитів» буде продовжена і наступного року. Також з 1 січня 2019 року запрацює Фонд енергоефективності. Сукупно на заміну котлів, утеплення, встановлення лічильників буде виділено 2 млрд. грн. Допомогою матимуть змогу скористатися близько 150 тисяч українських родин.

Загалом, єдиною реальною можливістю в майбутньому знизити ціни на газ є відмова від дорогого імпортного газу, але це можливо тільки після збільшення видобутку українського газу. І це пріоритетне завдання для «Нафтогазу» і «Укргазвидобування», поставлене Урядом.

До речі, підхід в управлінні «Нафтогазом» також зазнає змін: Уряд прийняв рішення замість 75% його прибутків забирати до бюджету держави 90%. Це унеможливить виплату захмарних премій та бездумне витрачання коштів його керівництва на власний піар.

Підвищення ціни на газ було вимушеною необхідністю для того, щоб продовжити розвивати країну та уникнути дефолту.

Завдяки цьому кроку в країні не буде оголошено дефолт, ми зможемо виплачувати борги не нарощуючи їх об’єми. Це також дозволило передбачити в бюджеті на 2019 рік достатньо коштів на соціальні виплати.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору