Учасниці проєкту “Своя сорочка ближча до тіла” візьмуть участь у великій Великодній виставці

02 квітня 2024, 22:34

Вишивальниці-аматорки готуються представити свої роботи під час традиційної Великодньої виставки "Птахи в народному мистецтві", яка відбудеться у травні в Галереї народного мистецтва.

Два роки поспіль у Черкасах триває освітньо-мистецький проєкт “Своя сорочка ближча до тіла”. Ініціювали його Черкаський обласний осередок Спілки народних майстрів України спільно з Галереєю народного мистецтва України, Черкаським обласним краєзнавчим музеєм та майстрами.

Всі, хто виявив бажання навчитись основних технік традиційної народної вишивки (а їх щонайменше 200), протягом цього часу щотижня сумлінно відвідували зайняття та виконували “домашні завдання”. Нині група вишивальниць-аматорок готується до традиційної Великодньої виставки “Птахи в народному мистецтві”, де знайдеться місце і для їхніх самобутніх робіт. До того ж, учасниці проєкту майже досягли його кінцевої мети та приступили до вишивання собі сорочок у традиції Середньої Наддніпрянщини.

Реалізовувати проєкт взялися дві відомі черкаські майстрині — Катерина Миронюк та Наталія Крамна-Таран. Їхні прагнення підтримали завідувачка відділу етнографії Черкаського обласного краєзнавчого музею Вікторія Наумчук та голова Черкаського осередку Спілки народних майстрів України Ольга Мартинова.

Проєкт “Своя сорочка ближча до тіла” почав швидко розвиватись одразу після перших “пробних” майстер-класів з вишивки в Галереї народного мистецтва України. Тоді стало очевидним, що вони є затребуваними, а зацікавлених опанувати мистецтво народної вишивки серед черкащанок виявилось чимало.

Катерина Миронюк та Наталія Крамна-Таран, допомагаючи надолужити майже втрачені традиції, вирушили за ідеями до черкаських краєзнавців та етнографів. Зокрема, Черкаського обласного краєзнавчого музею. Там учасникам групи вишивальниць-аматорок продемонстрували давні сорочки з фондів музею. 

Завідувачка відділу етнографії музею Вікторія Наумчук тоді розповіла про традиції вишивки, притаманні Черкаському краю, орнаменталістику та символіку вишивки. Тож, завдяки такому знайомству кожна із учасниць проекту мала змогу обрати собі варіант вишивки сорочки та отримала своєрідну мотивацію, аби втілити її в готову сорочку для себе.

На жаль, одна із наставниць - Катерина Миронюк, передчасно пішла з життя. Її близька подруга - Наталія Крамна-Таран вирішила, що проєкт має продовжуватись і розвиватись далі. Тому щосуботи приходить до Галереї і наполегливо навчає всіх бажаючих отримати знання та навички з народної вишивки.

За понад два роки вдалося зробити великий обсяг пізнавально-навчальної роботи. Вишивальниці вже дійшли до того бажаного результату, коли можна розпочинати вишивати собі традиційні сорочки самостійно.

Більше того, вже набрано групу новачків, які опановуватимуть народні техніки вишивки з нуля. Так само, за кілька років, вони зможуть порадувати себе вишитим власноруч виробом. До того ж, такі заняття є ще й гарним арттерапеввтичним засобом, що рятує від стресу.

Збираються вишивальниці в приміщенні Галереї народного мистецтва України щосуботи об 11 годині, за адресою вул. Хрещатик, 251. Тож, ще можна долучитись до навчань тим, хто хоче навчитись вишивати та отримати поради від відомих народних майстрів.

Тетяна Балякіна

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору