У Лісовому господарстві розповіли, чому всихають ліси Черкащини

05 грудня 2020, 21:33

На Черкащині масово всихає сосна звичайна, граб та ясен. Про це в етері Українського радіо „Рось” розповів начальник відділу лісового господарства Черкаського обласного лісового та мисливського господарства Валентин Швець.

Про це інформує "Суспільне. медіа".

„Біологічними пожежами” лісівники називають всихання та повну загибель дерев через ураження насаджень хворобами та шкідниками. Від них страждає 25 тисяч гектарів лісових масивів області. Вперше масове всихання дерев помітили 10 років тому навколо міського сміттєзвалища. Найчастіше на всихання лісів впливають кліматичні причини, говорить Валентин Швець.

Серед них:

  • регулярні посухи, які спостерігаємо вже близько 5 років;
  • відсутність значних опадів протягом року, а особливо влітку;
  • теплі зими стали сприятливими умовами для розмноження шкідників;
  • недостатність ґрунтового запасу вологи.

- На Черкащині з 25 тисяч гектарів понад 18 тисяч – всихає саме сосни звичайної. Саме цю породу добре видно, коли вона гине. Ліс стає рудим, опадають голки, дерева стають голими. Втім, протягом останніх 5 років спостерігаємо і всихання граба та ясена, ̶ Валентин Швець.

Як рятують дерева від всихання:

  • здійснюють аерозольну обробку. Цього року на площі до 2000 тисяч гектарів обробили дерева від соснового шовкопряда;
  • проводять вибіркові та суцільні санітарні рубки.

У законодавстві чітко прописана процедура вирубки, пояснює Валентин Швець: “Перш ніж здійснювати санітарну рубку на площі понад гектар, потрібно провести оцінку впливу на довкілля. Вона може тривати пів року. У цей час у всохле дерево заселяються шкідники. Його вже не можна використати як меблевий матеріал. Так, лісівники та держава втрачають кошти”.

На думку Валентина Швеця, варто внести певні зміни до законодавства, аби тривалі в часі процедури оцінки впливу на довкілля не провокували ще більші лісові втрати.

Тенденція всихання лісів в Україні йде до збільшення, оскільки змінюється клімат, відбувається пониження ґрунтових вод. Про це розповів головний спеціаліст відділу охорони та захисту лісів Державного агентства лісових ресурсів України Сергій Корзун. Загалом в Україні найбільш непристосованими й ослабленими насадженнями є сосна звичайна. Площа всихання цього дерева становить 154 тисячі гектарів.

- Станом на початок 2020 року площа всихання лісів становила 269 тисяч гектарів. За І півріччя виникли нові осередки всихання лісів площею 101 тисяч гектарів, ̶ Сергій Корзун.

Оскільки останнім часом інтенсивно відбулося ураження сосни короїдами, із 2018 року запроваджений спільний проєкт Держлісагентства України та Гендиректорату лісового господарства Туреччини для боротьби з короїдом біологічним методом. У межах цього проєкту держава отримала лабораторне обладнання для біологічної боротьби з майже всіма видами короїдів.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору