Лютий. Війна. Тримаємо стрій! – у Черкасах відкрили виставку до річниці повномасштабного вторгнення рф

01 березня 2023, 21:15

У Черкаському краєзнавчому музеї презентували виставку "Лютий. Війна, Тримаймо стрій!". Вона складається з нових надходжень, які ще не були представлені в постійній експозиції музею. Кожен окремий експонат розповідає про спільний біль українців, тривоги, втрати, перемоги і віру Перемогу.

"Лютий. Війна, Тримаймо стрій!" — не лише про тих людей, які встали на захист держави зі зброєю в руках, а й про тих, які в тилу вже дев’ять років плетуть маскувальні сітки, шиють амуніцію, печуть пиріжки, ліплять тонами вареники та випікають млинці, роблять сухі борщі та супи, виготовляють окопні свічки та "кікимори" — все те, без чого на фронті важко обійтися.

Серед експонатів: уламок однієї з перших ракет, яка уразила мирний Харків; загублений дитячий черевик та улюблена іграшка дитини, яка рятувалась від обстрілів у Херсоні; бойові прапори з підписами українських захисників. А також воєнні артефакти: тубуси від танкових снарядів, гільзи, військова амуніція, в тому числі, ворожа.

Куратор виставки, старший науковий співробітник сектору воєнної історії краю Тетяна Григоренко розповіла, що багато було передано артефактів, які раніше мав лише київський музей воєнної історії.

- Це рідкісні речі з місць трагічних подій, що відбувалися на Київщині на початку вторгнення, та на Запоріжському напрямку. Ці експонати нам передав буквально за кілька днів до відкриття виставки керівник БФ «Борошно» Дмитро Литвиненко. Цей фонд, до речі, проводить аукціони з продажу воєнних артефактів і таким чином допомагає збирати кошти для ЗСУ, а також сприяє музейникам в отриманні необхідних матеріальних свідоцтв російсько-української війни. За ними майбутні покоління українців дізнаватимуться про цю страшну, сучасну війну, — підкреслила пані Тетяна. — Мені звичайно було цікаво їх отримати ще й тому, що участь у процесі передачі артефактів брав підрозділ, де воює молодший науковий співробітник краєзнавчого музею Олесь Маланіч. Нещодавно Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний нагородив його нагрудним знаком «Срібний Хрест».

Унікальні речі музейники отримали і від ГУ ДСНС в Черкаській області.

ДСНС передала листи російських дітей до окупантів. Переважно це суцільна пропаганда. Листи різної форми, деякі нагадують фронтові трикутнички, відомі ще з Другої світової війни. "Дорогой русский солдат. Zащитник. Если встретишь Зеленского, прострели ему пожалуйста колени", — йдеться в одному з листів.

У листах росіянські діти також згадують, що окупанти борються з фашистами, про вигадані біолабораторії, які начебто розташовані в Україні. Є красномовні листи з намальованими поряд прапорами України та рф з радянськими гаслами «Мы - за мир», «Нет войне» та сучасними «Крим-мій».

ДСНС також передали пропагандистські газети, які розповсюджувались на окупованих ворогом територіях, зокрема, на Херсонщині.

Експозицію виставки доповнили експонати від дієвих тиловиків — ГО «Січ», волонтерської спільноти «Наш батальйон»-Черкаські павучки, «Благодійного Фонду» « Волонтери Дніпровського району», ГО « Зірка надії», підрозділу « Люті бджілки» волонтерського хабу на базі ДНЗ вище професійне училище, волонтерської організації «Черкаські чарівниці», волонтерів освітніх закладів, народних майстрів Черкащини, бібліотекарів, релігійних громад та громадських ініціатив та просто активних громадян.

Виставка діятиме протягом місяця.

Тетяна Балякіна, фото Миколи Васильєва та Тетяни Балякіної

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору