У Черкасах полюють на неправильно припарковані автівки. Законно?

11 березня 2020, 20:22

Автор проєкту "Зупини гуся" шукає неправильно припарковані автівки та клеїть їм на скло наліпки. Однак юристи стверджують, що в цьому разі закон порушують і водії, й активіст.

Ідея черкаського проєкту "Зупини гуся" у черкасця Віктора Волинця з'явилася в той момент, коли він відмовився пропускати автівку проїхати по тротуару. Тоді між ним і водієм стався конфлікт.

За словами Віктора, той водій сигналив і вимагав дати йому дорогу, якою йшов хлопець. Це черкащанина обурило.

- Той чоловік розізлився, у нас почалася сварка. Я цього тоді не записував, але вирішив, що щось потрібно з цим робити, - коментує активіст.

Черкащанин розповідає, що на формат відео його наштовхнули подібні ролики, які він переглядав в інтернеті.

- Мене надихнув ведучий однієї з них, Костянтин Андріюк. Почав цим цікавитися, на вулиці часто помічав водіїв, які порушують правила. Потім їх прочитав і захотів щось робити із беззаконням на дорогах у Черкасах, - коментує Віктор Волинець.

Порушення черкасець ділить на дві групи: ті, які не перешкоджають руху транспорту та людей, та ті, які відверто заважають.

- Коли авто стоїть у центрі по бульвару Шевченка і займає одну смугу, то це обурює. Такими діями керманич обмежує рух транспорту і це заважає всім - від водіїв тролейбусів до приватних автівок. Через зменшення вільних смуг страждають і самі пасажири, бо їхній час забирають, - зазначає черкащанин.



Віктор зазначає, що знімає та клеїть наліпки часто і в будь-який вільний час: дорогою на роботу, з неї і під час обідньої перерви. Не є виключенням і вихідні дні.

У коментарі "Про все" черкаський адвокат Олексій Заволокін розповідає, що штрафи за неправомірне паркування в Україні зараз дійсно фактично не працюють, бо поліція не може виписувати їх, доки водіїв нема за кермом. Правоохоронці зазвичай не чекають приходу керманича. Але це вже питання до правоохоронних органів, права ліпити наліпки на приватну власність це не дає.

- У разі порушення правил стоянки чи знищення газонів власник транспортного засобу відшкодує, згідно Адмінкодексу, штраф у розмірі 255 гривен. А за пошкодження чужого авто можна потрапити і під статтю Кримінального кодексу, - розповідає він. 

Ведучий "Зупини гуся" згадує, що нерідко погрожують розправою та тим, що його знайдуть. Водночас своїх контактів Віктор не розголошує - коментує, що живе не за пропискою, номерів телефонів у "Фейсбуці" не публікує. Однак хлопець не боїться - каже, що всі його дії законні.

Натомість хлопець хизується - завдяки його відео у коментарях часто впізнають відомих і впливових у Черкасах людей, які незаконно паркуються у місцях, де це заборонено.

Черкаський адвокат розповідає, що фіксація на відео фізичних осіб не зовсім правомірна - люди можуть звернутися в порядку цивільного судочинства до суду з вимогою захистити приватне життя.

- У громадських місцях можна вести фото- чи відеозйомку, проте якщо до вас звернулася особа з проханням видалити матеріали, на яких вона присутня, ви повинні виконати вимогу. Це передбачено статтями 307 Цивільного кодексу України.

За словами юриста, також заборонена й прихована зйомка та поширення таких матеріалів. У разі порушення цього правила передбачена кримінальна відповідальність, а саме покарання штрафами (від 500 до 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян) або виправними роботами на строк до 2-х років. Можливий також арешт строком до шести місяців або позбавлення волі на строк до трьох років.

- Хлопець - молодець, що намагається боротися з неправильним паркуванням і недобросовісними водіями. Однак це повинна бути правомірна боротьба, - підсумовує адвокат.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору