У Черкасах зареєстровано 1 200 дітей з інвалідністю, однак для лікування зубів немає жодного державного медичного закладу, який би забезпечив їхні потреби. Про це повідомила засновниця громадської організації "Ми є поруч" Тетяна Волочай, інформує Суспільне.
За словами Тетяни Волочай, для надання стоматологічної допомоги дітям з інвалідністю потрібна анестезія, втім жоден державний медичний заклад у місті та області не надає такі послуги:
"Потребу закриває лише одна приватна клініка. Середня вартість такого знеболювального за годину — 2 500 гривень і це без вартості стоматологічних матеріалів, та й невідомо скільки часу потрібно на лікування. Лише одиниці можуть собі дозволити подібне лікування. Ми говоримо про доступність, безбар'єрність — це такі нині популярні слова. А чи є складовою цих понять медична допомога?".
Мати дитини з інвалідністю Оксана Данілова пояснила, що дітям з особливими потребами зуби можна лікувати лише під наркозом:
"Деяких дітей, звісно, можна лікувати без наркозу, однак, не у всіх випадках. Коли, наприклад, потрібно лікувати канали, дитина може ворухнутись сильно і вже буде проблема. А коли діти підростають, утримати їх стає неможливо і потрібно виключно загальна анестезія".
Жінка розповіла, що часто дітям доводиться виривати зуби, замість того, щоб просто полікувати:
"Це дуже болюче питання у всіх батьків. Оскільки якщо ж можна зуб полікувати, то навіщо його видаляти. А потім дитині чим їсти?".
За словами засновниці громадської організації "Ми є поруч" Тетяни Волочай, їхня організація разом з батьками дітей, що мають інвалідність звернулися до місцевої влади з проханням про допомогу:
"Узимку минулого року ми направили листа до посадовців з проханням вирішити цю ситуацію. Та минулого тижня я зустріла маму дитини з інвалідністю, яка поскаржилась на те, що їй потрібна фінансова допомога, оскільки дитині потрібно відвідати стоматолога, а в державному закладі цього зробити не можуть", — розповіла Тетяна Волочай.
Також вона додала, що у відповідь на лист їм пояснили, що дітей можуть лікувати виключно у приватних клініках.
Втім мама дитини з інвалідністю — пані Оксана — зауважила, що приватна клініка, яка приймає пацієнтів з інвалідністю, деяким все ж відмовляє в обслуговуванні:
"Не всіх дітей вони приймають. Можуть відмовити тим, у кого є епілепсія, вони просто бояться брати на себе таку відповідальність, оскільки під час загального наркозу може виникнути приступ. У клініці немає реанімації та й ціни там зависокі: одна мама мені розповідала, що за лікування зубів дитини заплатила 32 000 гривень і це без вартості матеріалів та роботи, тобто така сума лише на анестезію".
Також Оксана Данілова додала, що у лютому 2021 збирали підписи батьків дітей з інвалідністю та в березні звернулись до заступниці голови Черкаської облдержадміністрації Лариси Кошової.
"Ми з батьками дітей з інвалідністю зустрілись з нею та Лесею Валяєвою. Ми запитували, в які терміни вирішиться проблема та нам відповіли, що терміну не знає ніхто. Поки що зорієнтували на наступний рік", — додала Оксана Данілова.
Тетяна Новакова має дитину з інвалідністю та за її словами за стоматологічними послугами їм довелось звертатись до медиків у Харків:
"Я не думаю, а знаю, що в складних випадках (маю на увазі інвалідність та стан дитини чи особи з інвалідністю) клініка відмовляє, оскільки мають бути інші фахівці та ряд обстежень. Приватна клініка не може брати таких пацієнтів, тоді батьки змушені просто видаляти зуби. Ми з Настею їздили на лікування у Харків".
За словами заступниці голови Черкаської облдержадміністрації Лариси Кошової, на базі "Черкаської обласної стоматологічної поліклініки" організують стоматологічну допомогу під наркозом для дітей з інвалідністю, аби медикаментозно блокувати спонтанну рухливість через спастику та біль у пацієнтів під час лікування. На придбання необхідного обладнання та облаштування робочого місця з обласного бюджету спрямуємо 700 тисяч гривень.
"Ми уклали договори на придбання обладнання. Воно вже навіть частково встановлене. Тобто незабаром зможемо надавати стоматологічну допомогу на місці, в обласному центрі, дітям з інвалідністю та людям, які мають інвалідність з дитинства".
За словами Лариси Кошової, придбання обладнання – лише перший крок:
"Нам необхідне й подальше фінансування, задля належної роботи цієї стоматологічної допомоги. Про це говоритимемо на обласному рівні з депутатами обласної ради. Якщо говорити виключно про державну підтримку, то, за пакетами НСЗУ на наступний рік, пролікований випадок будь-якої складності вартує лише 116 гривень. Ми всі розуміємо, що цього не достатньо."
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram