У Черкасах археологи виявили унікальну будівлю

09 серпня 2023, 17:13

У Черкасах, на узвозі Старособорному, 11/3, археологи виявили будівлю, яка може пролити більше світла на історію міста. Водночас знахідка нещодавно була пошкоджена незаконною побудовою.

Про це повідомляють на сторінці Черкаського археологічного музею Середньої Наддніпрянщини.

Фахівці підозрюють, що вони могли натрапити на приміщення, де раніше зберігали зброю.

"Більшість знахідок пов’язана з ранньою історією Черкас, бо ж саме тут розташовувався міський замок кін. XIV – поч. XVII ст. Цьогоріч нам пощастило натрапити на цікавий археологічний об’єкт, який безпосередньо пов'язаний із черкаським замком. Це велика за розмірами (5х5 м) споруда напівземлянкового типу. На даний момент розчищено верхню частину заповнення її котловану й виявлено обгорілі рештки дерев’яної конструкції: дощате облицювання стін, стовпи, дошки та балки перекриття, що просіло. На долівці знайдено рештки згорілої дерев’яної діжі. Найімовірніше, вона є однією з господарських будівель, які знаходилися на території замку. Не виключено, що це шпихлір – приміщення замкового арсеналу, де зберігали, зброю, порох, компоненти для його виготовлення (сірку та селітру), свинець, ядра тощо", - йдеться у повідомленні.

Найбільшу шкоду споруді нанесено 5 років тому, коли почали зводити незаконну новобудову.

"Найбільшу шкоду йому нанесено відносно нещодавно – років 5 тому, коли колишній власник ділянки без погодження з органом охорони культурної спадщини та без відповідної археологічної експертизи збудував житловий будинок. Два роки потому за рішенням суду він змушений був розібрати будівлю й перепродати ділянку. Але це незаконне будівництво залишило «незгладимі шрами» на черкаському замчищі – виявлена нами споруда прохромлена залізо-бетонними палями та перерізана мурованим підвалом. Втім, і в такому «скаліченому» вигляді об'єкт є цікавим і перспективним для дослідження", - впевнені науковці.

Археологи вважають, що споруда загинула 18 грудня 1637 року разом із «литовським» замком на Дзеленьгорі. Тоді, під час козацького повстання під проводом Павла Бута (Павлюка), польські війська піддали вогню фортецю та частину міста. Приводом стало те, що реєстрові козаки Черкаського полку разом із полковником Яковом Гугнивим перейшли на бік повсталих. Після втихомирення бунтівних козаків влада Речі Посполитої не стала відбудовувати замок на старому місці, а облаштувала його на околиці тодішнього міста – на місці сучасного «Пагорба Слави».

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору