У Черкасах пропонують створити мурал із присвятою В’ячеславу Чорноволу

06 грудня 2017, 11:24

Як вшанувати пам’ять відомого політика, державного діяча й публіциста, уродженця Черкащини В’ячеслава Чорновола з нагоди 80-х роковин від дня його народження, обговорили у стінах Черкаської міської ради. Йшлося про проведення традиційних урочистих зборів, демонстрацію виставки про життєвий шлях Чорновола і боротьбу, а ще – виховні години в школах. У місті, серед іншого, в наступному році запропонували створити мурал та облаштувати сквер, названий на честь видатного українця.

За словами професора кафедри історії ЧНУ ім.Хмельницького Юрія Присяжнюка, постать Чорновола – серед 25 персоналій великих українців, біографію яких вчать студенти всіх факультетів. В’ячеслав Чорновіл, зазначає він, – не “рядовий політик, а людина, яка творила епоху”:

 “Безумовно, для популяризації цієї постаті нам варто підключити наші навчальні заклади. Дітям треба говорити про нього правду, напрацьовану наукою та громадським досвідом, – зазначає він. – Водночас, переповідати про те, якою він був людиною та особистістю. Всі ми знаємо його як інтелектуала, якого поважали всі навколо. Це – справжня, порядна, цілісна, послідовна та принципова людина. На жаль, такі якості в людях ми зустрічаємо достатньо рідко, тим більше – серед політиків”.

Екс-депутатка облради Любов Майборода у свою чергу виступила з пропозицією облаштувати мурал на честь В’ячеслава Чорновола. Його, каже, можна створити на одному з будинків на однойменній вулиці.

Начальник управління культури департаменту освіти та гуманітарної політики Валентина Шепецька розповіла, що нині разом із підприємством “Черкасиоблкіно” підшуковують архівні відео з життя В’ячеслава Чорновола, які б розкрили його особистість. Їх, перш за все, планують показати під час урочистих зборів. Попередньо захід проведуть 21 грудня в Будинку культури ім. І. Кулика.

Очільник комунального підприємства “Дирекція парків” Володимир Стойко запропонував внести в Програму соціально-економічного та культурного розвитку Черкас проект облаштування скверу імені В’ячеслава Чорновола. Одним із його концептуальних елементів мав би стати пам’ятний знак на честь політика.

Нагадаємо, 1 грудня Президент України Петро Порошенко підписав указ “Про відзначення 80-річчя від дня народження В’ячеслава Чорновола”. Заходи мають пройти в період із грудня нинішнього року до березня 2018-го в Києві, на батьківщині Чорновола в Черкаській області та в інших містах, пов’язаних із життям і діяльністю політика.

Довідково: В’ячеслав Максимович Чорновіл народився 24 грудня 1937 в селі Єрки Катеринопільського району (тоді Київської, нині – Черкаської області). Закінчив Вельхівецьку середню школу із золотою медаллю, Київський державний університет ім. Тараса Шевченка (факультет журналістики з відзнакою).У 1964 році склав кандидатський мінімум, пройшов за конкурсом до аспірантури Київського педінституту, але не був допущений до навчання через політичні погляди.

В’ячеслав Максимович започаткував в Україні національно-визвольний рух шестидесятників. У 60-х роках протистояв тоталітарному режимові, виступав за відродження України, її мови, культури, духовності й державного суверенітету.

У 1967-ому отримав 3 роки ув’язнення в таборах суворого режиму за «антирадянську діяльність». У 1972-ому знову арештований «за пропаганду українського буржуазного націоналізму», вирок – 6 років таборів та 3 роки заслання.

У травні 1985-ого повернувся в Україну, змін влаштуватися у Львові лише кочегаром при школі-інтернаті. Відновив активну політичну діяльність.

7 липня 1988 року взяв участь у 50-тисячому мітингу у Львові як голова Гельсінської спілки (УГС) – першої опозиційної до КПРС організації партійного типу.

У вересні 1988-ого долучився до створення масової організації Народного Руху України, яка ставила за мету – досягнення незалежності України та розбудову демократичної держави.

У березні 1990 року – обраний головою Львівської обласної ради.

Восени 1991 – був кандидатом у Президенти України, посів друге місце (він набрав 23 % голосів виборців).

З квітня 1992-ого – депутат Верховної ради України, голова політичної партії «Народний рух України».

Один зі співавторів декларації про незалежність України.

25 березня 1999 року загинув за нез’ясованих обставин в автокатастрофі на шосе під Борисполем. Похований у Києві на Байковому кладовищі на центральній алеї.

За особистий внесок в національне відродження України, послідовне впровадження побудови української держави, активну громадську та політичну діяльність присвоєно звання йому «Героя України».

За повідомленням Черкаської міської ради.

 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору