Стали відомі обставини знайдення людських решток у відвалах із котловану під будівництво церкви святої Параскеви в селі Антипівка Золотоніського району.
Як розповів начальник відділу охорони культурної спадщини та з питань релігій департаменту культури і зв’язків з громадськістю Черкаської ОДА Микола Суховий, кладовище, ймовірно, початку ХІХ століття.
– На цьому місці до пожежі 2014 року стояла дерев’яна церква, споруджена в 1840 році, – сказав Микола Олександрович. – У ті часи храми часто будували на кладовищах або поблизу них.
Після того, як 1 липня 2014 року в церкву влучила блискавка і вона вщент згоріла, місцеве ТОВ «Красногірське», яке належить депутату обласної ради Віктору Полозову, вирішило збудувати на цьому місці новий храм. Кілька років пішло на розчистку руїн старої церкви й проектні роботи.
– Звісно, церкву дуже шкода. Вона була одною з декількох в Україні, побудованих із дерева без жодного цвяха, – розповідає Віктор Полозов. – Але ми вирішили спорудити нову, ще кращу. Отримали благословення митрополита Черкаського і Канівського Софронія, підготували проект. Врахували й такий момент: земля під церквою свята, тож вирішили, копаючи котлован, вивозити її на територію Красногірського монастиря.
Як зазначив директор ТОВ «Красногірське» Владислав Шестопал, оскільки монастир прийняти землю зараз ще не готовий, черниці порадили поки що висипати її біля своїх воріт – із тим, щоб потім помалу забрати її.
Але, коли почали копати котлован і зняли старі фундаменти, то побачили під ними старовинні поховання.
– Археологічного значення вони не мають, але будь-які поховання охороняє закон, – розповів Микола Суховий. – З огляду на це, відповідно до виданих будівельникам містобудівних умов і обмежень, роботи було зупинено й про поховання повідомлено нам. Ми порадили місцевому священику звернутися до однієї з установ, яка має ліцензію на ексгумацію та перепоховання, щоб працівники пересіяли землю й рештки людей перепоховали в іншому місці.
Священик отець Анатолій Яковенко так і зробив. Але оскільки частину ґрунту вже було вивезено до входу в Красногірський монастир, він із сином та одною з черниць відразу почали збирати кістки, які лежали на поверхні земельних відвалів. Частину встигли зібрати, частину збиратиме спеціалізована організація.
– Усі знайдені людські рештки ми дбайливо зберігаємо й потім поховаємо в окремій могилі, – стверджує отець Анатолій. – Біля цієї могили завжди буде свята молитва...
Про знайдення людських решток священик повідомив також митрополитові Софронію, в поліцію та місцеву адміністрацію.
– Наразі роботи з будівництва церкви призупинено, – розповів Віктор Полозов. – Днями в Антипівку повинні прибути фахівці з проведення перепоховання. Коли вони зроблять свою роботу, ми будівництво церкви продовжимо. На моє переконання, це добра справа, адже не можна ж було просто залишити руїни старого храму. Парафія повинна жити й мати де помолитися й відправити службу Божу.
Читайте також: «Черепи і кістки у смітті»: на Черкащині розкопали 300-річне поховання, а останки померлих викинули до сміття.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram