Цивілізація і пошта: як на Черкащині модернізувалася робота поштарів

11 жовтня 2021, 16:07

"Цивілізована" пошта прийшла на Черкащину лише в 1960-х роках — тоді роботу поштарів значно полегшили поштові будиночки для газет, які встановлювали для зручності містян. До того поштарі працювали "за старинкою", як і десятиліття тому.

Черкаський краєзнавець Борис Юхно пригадує, що в райцентрі Черкаси поштарки працювали "за старинкою", часто лишаючи газети між штахетинами паркану, а в кого був – у поштовому ящику. А "зимові" поштарки були схожими на Сніговиків-Поштовиків зі старих радянських мультфільмів.

Наприкінці 1960-х прийшла цивілізація. В районах приватної забудови, а то майже всі Черкаси поза центром, почали встановлювати поштові секції: залізні будиночки для газет на два чи три боки. Вічка в них були невеличкі, десь на 3 – 4 газети та пару журналів, бо скільки й передплачувала середньостатистична сім’я. Кожному домовласникові видали персональний ключ, але “таємницю листування” ніхто не гарантував.

- Допомагали люди поштарям, адже лист в дім – то подія, а ось правильно писати індекси не хотіли. Та й не те щоб правильно, прямими лініями, а й просто не розуміли, “нашо та арихметика” коли й так все "понятно": місто, вулиця, будинок, "фамілія". Довелося черкаському Головпоштамту влітку 1971-го цілу інформаційну кампанію провести, ще й недешеву. В кожне домоволодіння або квартиру рознесли по кілька поштівок “Мій індекс”, вже з марками. Їх просили переслати тим, з ким найчастіше листуєшся. 100 тисяч роздали, трохи допомогло, утім до грамотної “індексації” населення було ще далеченько, — пригадує Борис Юхно.

На середину 1970-х Черкаси стали іншим хоча б тому, що нас тут було вже 200 тисяч, а це рівно удвічі більше, аніж 1965-го, у рік відкриття Головпоштамту (тобто його центральної і тоді єдиної частини на Свердлова). Відповідно – удвічі “збільшилося всього”.

За підсумками 1975-го, містяни передплачували 210 тисяч газет і журналів – орієнтовно по 3,5 видання на сім’ю, щодня відправляли та отримували близько 50 тисяч листів і 1300 телеграм.

20 грудня при Головпоштамті зі входом з вулиці Шевченка відкрили великий спеціалізований магазин “Союздруку”, який називався “Кругозір”. Торгували там сувенірами, канцтоварами, політичною і художньою літературою, конвертами та листівками, але головний асортимент “Кругозору” складали газети й журнали. Справжнє море періодики, “найглибше” на все місто, пропонував тоді жителям Черкас цей газетний магазин.

Читайте також: Піонери, фізкультурники та Сталін: які скульптури встановлювали у парках Черкас

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору