На Шевченківські урочистості, присвячені 153-ій річниці від дня перепоховання Великого українського Пророка на Чернечій горі, на Черкащину з’їхалося понад 150 осіб, поміж яких представники з різних регіонів України та 10 країн світу, зокрема: Румунії, Польщі, США, Японії, Швеції та ін.
Про це іфнормує прес-служба ОДА.
У рік ювілею Кобзаря свято обіцяє бути цікавим, адже його організаторами є Черкаська облдержадміністрація та обласна рада, Черкаський Національний університет ім. Б Хмельницького, Міністерство культури України, Національна академія наук, Інститут літератури імені Т. Шевченка НАН України.
– Нині в державі складна суспільно-політична та економічна ситуація, – зазначає заступник голови – керівник апарату облдержадміністрації Віталій Коваль, – але навіть в цих умовах влада намагалась внести у святкування окраси народності, масовості, проте без примусовості, без пафосного офіціозу. Цього року при підготовці ми робили акцент на тому, що серед запрошених на заході можуть бути не обов’язково працівники апаратів адміністрацій, держслужбовці, а й інші люди, які вболівають за Україну, борються за неї, розуміють, що означає Шевченківське слово для держави й бажають відвідати Тарасові місця.
Сьогодні у приміщенні обласної філармонії відбулося пленарне засідання «Тарас Шевченко в національному та світовому вимірах», організованого Національною спілкою письменників України, Черкаською обласною організацією письменників, облдержадміністрацією та обласною радою. Окрім науковців Черкащини, сюди завітали визначні діячі, письменники з різних куточків світу, зокрема: Ярослав Лавський із Польщі, Катаока Хіросі з Японії, Ак-Вельпасар зі Швеції, Петро Фединський зі США, Лариса Скрипникова з Карелії, Іон Козмей з Румунії, а також з України Микола Дмитренко (Київ), Дмитро Іванов (Чернігів), Іван Кичинський (Херсон) та багато інших. Для них неабиякою цінністю є талант нашого великого українського поета й прозаїка, і протягом наступних трьох днів вони планують взяти участь у безлічі цікавих заходів та поспілкуватися із читачами в різних районах області.
– Черкащина – центр України, її ядро, а ювілейний рік 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка – це час розбудови нації і держави, – говорить доктор філологічних наук, професор, поет та вчений Микола Дмитренко. – Тарас Григорович є оберегом української мови, культури та національного духу, тож з його іменем Україна живе і пов’язує своє майбутнє. Його присутність відчувається в усьому: в піснях, книжках, літературі, портретах, і в пам’ятниках, яких в усьому світі найбільше встановлено саме нашому визначному письменнику, бо духом Тараса Шевченка дихає вся земля.
Академік Національної академії наук України Микола Жулинський нагадав про те, що місія Тараса Шевченка полягала в тому, щоб відродити українську національну свідомість, дати людям почуття гідності. Своїм першим Кобзарем він закликав народ йти в Україну, піднятися з рабства та побудувати свою національну країну. «Ми сьогодні перебуваємо на святій землі, – сказав Микола Григорович, – на землі Тараса Шевченка, зможемо «доторкнутися» до його простору, де він жив та який оспівував у своїх творах та картинах, та відчуємо Божу Благодать, яка дарувала нам Великого Генія».
Цього ж дня українські та зарубіжні письменники відвідали музей «Кобзаря». Інша частина делегації побувала в Золотоніському, Драбівському та Чорнобаївському районах.
Урочистості, присвячені пам’яті Пророка української нації Тарасу Шевченку, завершаться 22 травня на Тарасовій горі у Каневі, де прогресивна українська спільнота вшанує чергову річницю перепоховання поета. Там же, у музеї, відбудеться підсумкове пленарне засідання форуму «Тарас Шевченко в національному та світовому вимірах».
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram