“Перетин кордону та податки”: що потрібно знати українцям, які планують працювати в Естонії

21 жовтня 2021, 14:37

фото тематичне

Естонія з кожним роком стає все більш популярною серед українців, які приїжджають туди на роботу. За інформацією Податково-митного департаменту Естонії, нині в трудовому реєстрі країни зареєстровано 18 тисяч працівників з України. 

Оскільки багато українців їдуть до Естонії, інколи з цим виникають деякі проблеми. Адже в певних нюансах люди почуваються не досить вільно, або в них не достатньо знань у сфері оподаткування країни чи перетину митниці.

Для того, щоб неприємних ситуацій не виникало, потрібно розібратися з деякими питаннями

Митниця: що не можна ввозити та як уникнути проблем під час перетину кордону з Естонією 

Голова митної служби Естонії Ерік Хелдна розповідає, що найбільша проблема полягає в тому, що часто українці забувають про те, що жителям країн не Європейського Союзу не можна ввозити до Естонії молочні та м’ясні продукти. Через це виникають конфлікти ледь не щотижня. 

Ерік Хелдна

- З 1 грудня цього року в Естонії розпочинається велика кампанія “Відмовся від нелегального товару”. На митниці ми поставимо великі ящики разом з рекламою та банерами, щоб люди могли туди викинути заборонені речі чи продукти. Варто розуміти, що немає сенсу вступати в суперечку з митником, - зазначив Ерік Хелдна. 

Він пояснює, що заборона на ввезення молочних та м’ясних продуктів пов’язана із фітосанітарними рішеннями на рівні Європейської комісії. Така заборона стосується всіх країн, які не входять до Європейського Союзу. Так само існують обмеження на кількість ввезеного алкоголю і тютюнових виробів. 

Також, за словами Еріка Хелдни, багато українських громадян люблять привозити із собою холодну зброю, тобто різні ножі. Але естонські закони щодо холодної зброї доволі суворі, порівняно з іншими європейськими країнами, тому ці речі у вас неодмінно вилучать. 

Ерік наголошує, що подібні обмеження стосуються не лише жителів України. Такі сами правила, наприклад, з 1 січня набувають чинності і для громадян Великої Британії після Brexit. 

- Одним словом, перед тим, як сідати у літак та летіти в Таллінн, краще зайти на сайт emta.ee та подивитися, які існують правила щодо того, що можна, а що не можна ввозити. Ми на всіх чекаємо, але просимо дотримуватися наших законів, - додає голова митної служби.

Детальніша інформація про правила перетину кордону є на сайті https://www.emta.ee/ru.

Податки для іноземців, які працюють в Естонії

Про те, як працює система оподаткування, повинен знати кожен іноземець, який приїздить в Естонію на роботу, аби уникнути в подальшому проблем чи штрафних санкцій.

Одне із найважливіших понять - податкове резидентство. Часто іноземці не знають, що воно означає та не розуміють, які наслідки від такого незнання можуть бути. 

Спеціалістка Податково-митного департаменту Естонії Тетяна Клеттенберг розповідає, що податковий резидент - це та особа, у якої виникають податкові обов’язки: вона повинна платити податки із заробітної плати та декларувати всі свої доходи, отримані на території Естонії та за кордоном. 

Тетяна Клеттенберг

- Податковий резидент - це та особа, яка перебуває в Естонії не менше 183 днів протягом 12 послідовних календарних місяців, - говорить Тетяна Клеттенберг. 

Різниця між резидентом та нерезидентом:

- працівник резидент, який працює в Естонії: 

  • виплата соціального податку та податку на доходи; 
  • використання податкової пільги; 
  • річна декларація про доходи.

- працівник нерезидент, який працює в Естонії:

  • виплата соціального податку та податку на доходи.

Пані Тетяна пояснює, що податкове резидентство не виникає автоматично і його не визначає роботодавець.  Сам працівник повинен визначити, резидентом якої країни він є. Подвійного резидентства бути не може! 

- Працівник, який перебуває в Естонії більше 183 днів, повинен особисто звернутися до Податково-митного департаменту та заповнити форму “R”, яка є на нашому сайті (https://www.emta.ee/ru). Це потрібно для того, щоб стати податковим резидентом. Тоді в такого працівника вже буде зовсім інше оподаткування та право на податкові пільги, - додає Тетяна. 

*Податкова пільга - це дохід, який не обкладається податком. 

Що буде, якщо не платити податки із зароблених доходів та не подавати декларацію:

  • Податково-митний департамент може визначити до сплати податкову суму з силою зворотної дії протягом трьох років, а в разі навмисної несплати податкової суми - до п'яти років. Крім того, слід враховувати і те, що до несплачених податків додасться відсоток від несплаченої суми - близько 22% річних. 

  • Слід враховувати і те, що надання помилкових даних у податковій декларації є проступком, за який приватна особа може бути покарана грошовим штрафом в розмірі до 1200 євро.

Про що важливо знати, працюючи в Естонії:

  • про те, що якщо іноземець стає податковим резидентом Естонії, то у нього виникає обов'язок декларувати в Естонії всі свої доходи, тобто особа оподатковується за принципом “дохід у всьому світі”;

  • про те, що якщо іноземець вирішить покинути Естонію, то треба надати заяву про зміну податкового резидентства. Подвійного резидентства бути не повинно! Потрібно знову прийти в департамент та представити ту ж форму “R”, аби зняти з себе резидентство Естонії. Багато людей покидають країну, але в базі даних все одно залишаються резидентами Естонії. Це означає, що в них досі залишається обов’язок представляти річну декларацію і декларувати доходи на території Естонії;

  • про те, що іноді варто перевіряти сплату податків із заробітної плати. В Естонії соціальний податок за працівника сплачує роботодавець. Соц. податок = медичне страхування працівника. Адже може статися так, що соціальний податок роботодавець не задекларував. Тоді, коли знадобиться медична допомога, її не зможуть безкоштовно надати. 

Поїздка стала можливою завдяки Українському кризовому медіацентру та Естонському центру міжнародного розвитку

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору