«Бебі-бокс чи бебі-гроші»: що тепер отримуватимуть батьки новонароджених черкащан

05 серпня 2020, 20:02

Згідно з рішенням Кабміну з 29-го липня, українські породіллі можуть вирішувати, що отримати від держави - “пакунок маляти” чи кошти, які компенсують його вартість. 

Однак чи є в наявності у пологових будинках Черкас бебі-бокси і чи покриває сума компенсації витрати на дитячі речі дізнавалися журналісти “Про все”

Альона Добровольська

Черкащанка Альона Добровольська стала мамою у травні. Каже, що пакунок маляти повністю відповідає потребам родини на цілий рік.

- Від пакунка маляти я у захваті. Речі дуже якісні й за ціновою політикою - дорогі, - розповідає молода мама. - Памперсами, чоловічками, боді, повзунками, сорочками та іншими дитячими речами бокс забезпечує на рік точно. Більше того - сам пакунок, у якому знаходилися речі, можна використовувати перші декілька місяців замість ліжечка. У комплекті йде поролоновий матрац, який можна покласти у бокс. Я зазвичай годую у ньому дитину.  

Окрім дитячого одягу та памперсів у пакунку є речі для породіллі: післяпологові та гігієнічні прокладки, прокладки для лактації тощо.

- У бебі-бокс кладуть три ковдри для дитини, підковдри, іграшки, термометр, ножиці й гребінець. І це навіть не половина речей, які є в пакунку, які знадобляться малюку та мамі упродовж року. А враховуючи, що якість висока, то користуватися можна й довше, - розповідає черкащанка. 

За підрахунками Альони Добровольської, вартість бебі-боксу, якщо збирати його самостійно, складає близько 5 тисяч гривень. 

Володимир Зеленько

За словами головного лікаря КНП “Черкаський пологовий будинок “Центр матері та дитини” Володимира Зеленька, “пакунків маляти” у лікарні зараз немає. Коли з’являться - невідомо.

- Ми припинили видавати бебі-бокси, бо в закладі їх не лишилося. Завчасно подали заявку в Управління охорони здоров’я Черкаської ОДА на 1200 “пакунків”. Це щорічна заявка, яка розрахована на щомісячну кількість дітей. Сподіваюся, що заявку задовольнять, - розповідає очільник пологового будинку. 

СКІЛЬКИ КОШТІВ МОЖУТЬ ОТРИМАТИ БАТЬКИ ЗАМІСТЬ БЕБІ-БОКСУ?

5000 грн - таку вартість компенсації ухвалили в Кабміні. У постанові від 3-го березня 2020 року зазначено, що вартість одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка” становить не більше 5 тисяч гривень. На засіданні 29-го липня Кабмін погодив старт пілотного проєкту з монетизації одноразової допомоги. За його умовами, породіллі зможуть обрати або бебі-бокс, або кошти. 

Міністр соціальної політики Марина Лазебна на засіданні зазначила, що витратити 5 тисяч гривень можна буде лише у спеціалізованих магазинах. 

- Проєктом пропонується запровадити цільову грошову виплату замість сформованого пакунка маляти. Для цього громадянам, у яких народилась дитина, потрібно отримати соціальну картку зі спеціальним режимом використання. Грошове відшкодування батьки можуть отримати впродовж 12 місяців із моменту народження малюка. Однак витратити лише на товари для дитини, - розповіла міністерка. 

За словами Марини Лазебної, у магазинах розрахуватися карткою можна буде за дитячий одяг, взуття, засоби гігієни та догляду, текстиль, іграшки і засоби гігієни для породіль. Для цього Міністерство хоче заключити договори у закладах роздрібної торгівлі, аби там діяли умови використання соціальної картки. 

За словами майбутньої мами Наталії Красунько, замість виплат залюбки отримала б скомплектований бокс - це набагато зручніше та доцільніше для породіль. Однак їй народжувати лише через місяць, а це означає, що “бебі-боксів” може не залишитися до того часу.

- Ми з мамою придбали речі, які потрібні для немовляти у перші дні після виписки з пологового. Але декілька місяців точно я не зможу залишити доньку саму і піти в банк, щоб відкрити рахунок. Для цього мені потрібно домовитися з мамою, аби вона посиділа з дитиною після роботи. А що робити дівчатам, у яких немає рідних чи чоловіка? І що робити, якщо вони не мали змоги купити речі до народження дитини? - скаржиться пані Наталія.

Черкащанка впевнена: через нову ініціативу не всі батьки новонароджених отримають виплати - деякі не знайдуть час для банківських процедур.

ЯК ОТРИМАТИ ДЕРЖАВНУ ВИПЛАТУ ЗА “ПАКУНОК МАЛЮКА”?

У Департаменті соцзахисту населення Черкаської ОДА кажуть, що процедура отримання виплат однакова для мешканців міста та сіл. 

- Спершу треба звернутися у “Приват Банк” і укласти договір про відкриття рахунку зі спеціальним режимом використання та відкриття соціальної картки. Потім - звернутися до управління соцзахисту за місцем проживання чи перебування зі спеціальною заявою та пакетом документів. Зробити це потрібно протягом 12 місяців від дня народження дитини, - розповідають у Департаменті. 

У пакеті документів повинна бути:

- копія свідоцтва про народження дитини, 

- копія посвідки на постійне проживання,

- копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків. 

До теки документів за необхідності потрібно додати копію рішення про встановлення опіки над дитиною або про влаштування малюка у сім’ю патронатного вихователя.

- Останній документ повинні видать у пологовому будинку чи відділенні - довідку про неотримання “пакунку малюка”, якщо ви народили у 2020-му році, - кажуть у Департаменті. 

Після того, як молоді батьки оформлять заяву та передадуть пакет документів відповідальній особі, вона буде прийнята. Однак коли почнуть нараховувати кошти - поки невідомо. 

ЧЕРКАСЦІ БЕЗ ПАКУНКУ МАЛЮКА НЕ ЗАЛИШАТЬСЯ

Батьки новонародженої дитини протягом 9 місяців окрім державної виплати або “бебі-боксу” можуть отримати подарунковий пакет від Черкаської міської ради.

- Для цього одному з батьків, який зареєстрований у Черкасах та постійно проживає з дитиною, потрібно звернутися до департаменту соціальної політики Черкаської міської ради з пакетом документів, - зазначає заступник міського голови Ігор Волошин. 

У пакеті документів повинна бути заява на ім’я директора департаменту, оригінал і копія паспорта особи, яка звертається. Окрім цього потрібна довідка про присвоєння номера платників податків. Оригінал і копію свідоцтва про народження дитини також потрібно покласти до теки документів. 

- Щоб отримати міський бебі-бокс, записуватися на прийом і ставати в електронну чергу не потрібно. Потрібно лише прийти у Громадську приймальню департаменту соціальної політики та повідомити про бажання отримати «пакунок малюка». Це можна зробити одразу ж після подання всього пакету документів, - розповідає заступник міського голови Черкас.

Черкащанка Тамара Борисова каже, що державний “пакунок маляти” усе ж кращий, а деякі його позиції - якісніші. 

- Із досвіду мами трьох дітей хочу зауважити, що для того, щоб пакунок був корисним, потрібно змінити виробника деяких позицій або вміст боксу. Дитяча пірамідка у міському “пакунку маляти” непридатна до використання, а багаторазовий підгузок має гострі травматичні застібки. Найкориснішими речами виявились буклет, килимок і щітка для волосся, - каже Тамара Борисова.

ЯКА СИТУАЦІЯ З БЕБІ-БОКСАМИ В ОБЛАСТІ?

Жителька Сміли Сабіна народила декілька днів тому у 22-й районній лікарні. “Пакунків маляти” у пологовому відділенні їй та іншим породіллям не видали. 

- У лікарні сказали, що боксів немає - за них виплатять грошову компенсацію. Дали довідку, що я не отримувала “пакунок”. Але що з нею робити, куди йти і як отримати хоч щось - не розповіли, - бідкається молода мама. 

Головна лікарка Центральної районної лікарні ім. Софії Бобринської Зоя Зирянова розповідає, що у пологовому відділенні їхньої лікарні “пакунків малюка” не лишилося.

- Ми чекаємо наступної поставки боксів, видаємо породіллям довідки про те, що у нас їх немає. З цим документам батьки новонародженого повинні піти у Департамент соцзахисту населення і там їм допоможуть вирішити цю проблему, - розповідає очільниця ЦРЛ. 

Зоя Зирянова каже, що раніше траплялися перебої у поставці боксів, однак такої тривалої не було ніколи. 

- Бувало, що ми видавали “пакунки” по місцю проживання батьків новонародженого. Але зараз у відділенні чекають наступної поставки. Коли вона буде - невідомо. 

У Департаменті соціального захисту населення Черкаської ОДА кажуть, що в подальшому  бебі-бокси повернуться у лікарню і їх видаватимуть молодим мамам. 

- На сьогодні у Черкаській області залишилося менше 100 бебі-боксів. На часі проведення тендеру з масової закупівлі пакунків, однак поки що батькам компенсуватимуть їх вартість грошима. З’являться бебі-бокси у пологових відділеннях і лікарнях через декілька місяців, - каже Вікторія Журавльова, начальниця відділу фінансів та стаціонарних установ.

Ситуацію, чому виникла нестача “бебі-боксів”, пояснює колишня очільниця Міністерства охорони здоров’я Уляна Супрун

- Цього року бебі-бокси не закупили через проблеми з тендерами. Річ у тому, що уряд змінив механізм закупівлі бебі-боксів. У попередні роки їх закуповувала міжнародна організація, а з 2020-го Україна мала закуповувати пакунки власними силами. Утім, Мінсоцполітики тягнуло з тендерами, які мали пройти через Центральну закупівельну агенцію (ЦЗА). І в уряді довели ситуацію до безвиході. Тож тепер маємо рішення, яке повністю скасовує корисну ініціативу видачі “пакунку малюка”, - каже екс-міністерка.

Аліна Євич

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору