“Фантастика, що за таких обставин у нас зросли чемпіони”, – черкаський тренер із греко-римської боротьби про умови тренувань та ставлення влади

24 грудня 2020, 19:20

Старший тренер з греко-римської боротьби у Черкасах Фелікс Потанін уже близько 20 років навчає дітей цьому виду спорту. За його словами, в Черкасах всього 9 тренерів з греко-римської боротьби та близько 200 учнів. І тренуються вони всі в приміщеннях шкіл чи університетів, адже власного залу борці не мають. 

“Зазвичай проводимо тренування та змаганнях в маленьких шкільних спортзалах”

посередині - Фелікс Потанін

Фелікс Потанін говорить, що через відсутність власного залу виникає чимало проблем, одна із головних - неможливість проведення змагань на належному рівні.

- Зазвичай ми проводимо змагання у тих же шкільних спортзалах 10 на 10 метрів, і в яких стоїть дві лавки. А коли туди  приходить 60-70 дітей з батьками і родичами, то місця просто обмаль. Лише два роки тому, за допомогою президента нашої федерації Олексія Мельника, ми почали проводити турніри у СК “Будівельник”. Всі були просто в шоці, після тих умов, які були раніше. 

Спеціального обладнання в школах теж немає, все купуємо за свій рахунок. За 13 років мені вдалося добре обладнати тренувальний зал.  Але, знову ж таки, це заслуга батьків учнів. За рахунок міста за ці роки нам купили лише один “манекен”, два медбольні м’ячі та два шматки резини. Більше я нічого не отримав. А деякі не отримали й цього, - говорить тренер, - зараз вся надія на президента нашої федерації Олексія Мельника, сподіваємося, що він зрушить з місця це питання. 

“Із власним залом з’явилося б і більше можливостей”

Місце для майбутнього залу вже є - у приміщенні колишньої тютюнової фабрики. Міська влада і раніше обіцяла виділити його борцям, навіть готували та презентували проєкти, проте увесь час щось змінювалося. 

- Деякі види спорту вже зайняли там місця, але ми ніяк не “дійдемо”. Умов, звичайно, у тому приміщенні ніяких: це ж колишня фабрика, там просто “голі” цехи. Все потрібно заново облаштовувати, а на це теж потрібні немалі гроші, - каже пан Фелікс.

Зі своїм залом для греко-римської боротьби з’явилася б і можливість проведення міських, обласних та, навіть, всеукраїнських змагань. Також учні з різних шкіл могли б влаштовувати там спаринги між собою.

- В одного тренера в групі зазвичай не вистачає суперників, які підходили б один одному за критеріями. Наприклад, є один сильний учень, якому 10 років, а є один, якому 12. Але вони в різних категоріях, тому не можуть змагатися між собою. Повинен бути однаковий вік та вага. 

“Фантастика, що в таких умовах наші вихованці змогли стати майстрами спорту та чемпіонами”

вихованці Фелікса Потаніна

Фелікс Потанін розповідає, що незважаючи на відсутність гідних умов для занять, тренерам зараз все одно є ким пишатися зі своїх вихованців.

- Це і Артем Шевченко - чемпіон України з греко-римської боротьби та чемпіон Європи із сумо, і Олександр Примаченко - неодноразовий чемпіон України, учасник Чемпіонату Європи та Міжнародних турнірів; багаторазовий призер України Микита Боровик та майстер спорту з греко-римської боротьби Назар Шевченко. 

До цих хлопців у Черкасах років 20 не було майстрів спорту та чемпіонів України. Взагалі, це фантастика, що наші вихованці змогли досягти таких успіхів навчаючись у наших умовах, - говорить тренер. 

“Черкащина - батьківщина всесвітньо відомого борця Івана Піддубного, а виду спорту, який він представляв, тут не приділяють достатньої уваги”

- Я не розумію, чому на Черкащині так мало уваги приділяють такому виду спорту, як греко-римська боротьба. Адже саме на нашій землі народився Герой України Іван Піддубний. Це таке значиме ім’я не лише для нашої країни, а й всього світу. Він був борцем саме цього стилю, правда тоді він називався “французька боротьба”. 

Щороку на батьківщині Піддубного, у селі Красенівка Чорнобаївського району, проводять Всеукраїнське свято богатирської сили. Але цим все і обмежується. У нас є такий відомий земляк, а ми не розвиваємо цей вид спорту. Я не розумію. 

Наприклад, той самий Артем Шевченко. Він майстер спорту, чемпіон України та Європи. Закінчив університет на відмінно, а роботи знайти не може. Для чого тоді це все? - зазначає пан Фелікс.

“Зараз, аби записатися на боротьбу, вишиковується черга, проте місця - обмаль”

Сам тренер каже, що дуже любить дітей та свою роботу, тому тренування проводить навіть влітку. 

- Ми ходимо на пляж після занять, там я вчу дітей плавати. Зараз, щоб учням було цікавіше, купили Sup-борди і туристичні байдарки. Влітку тренуватися у рази складніше, але боротьби без зусиль немає. Хто витримає - досягне чогось, хто не витримає - покине цей спорт. 

Але головне те, що на наших тренуваннях ми зміцнюємо дитяче здоров’я. Навчаємо їх  підтягуватися, лазити по канату та різним гімнастичним вправам. У залі проводимо по сім годин на день. Зараз у школах не дають нічого з цього, діти там майже не розвиваються фізично. Тому батьки і приводят їх до нас. Зараз вже я не ходжу по класах із запрошеннями, як раніше, а до мене сама вишиковується черга. Проте, через відсутність достатнього місця, всіх дітей ми взяти не можемо, - каже Фелікс Потанін. 

Також тренер зазначає, що взагалі будь-який спорт корисний, особливо у дитячому віці.

- Спорт допомагає дитині вирости здоровою, красивою, розумною та впевненою в собі. Боротьба, наприклад, виховує працьовитість. Чим більше ти будеш трудитися, тим більшого зможеш досягти в житті, на будь-якій роботі, - говорить пан Фелікс.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору