Селяни зі Звенигородщини б’ють на сполох через вивезення відходів невідомого походження

10 листопада 2020, 17:24

У селі Водяники на Звенигородщині люди б’ють на сполох через відходи, які захоронені неподалік у полі. Селяни скаржаться на неприємний хімічний запах та можливу небезпеку забруднення підземних вод. Таємне вивезення непотребу почалося ще у вересні. За спостереженнями водяниківчан, всього в урочища було привезено близько 30-40 вантажівок матеріалу.

- Почалося це все на початку вересня, - розповідає мешканець села Віктор Коваль. – Завозилося, здебільшого, в темну пору доби, щоб менше люди бачили. Виявили ми випадково. Якби не помітили, то там би його й зарили землею з кінцями. Спочатку думали, що підприємство, яке орендує землі, готує платформи для бочок. Схоже на «мучку». Придивилися – не воно.

Коли селяни зрозуміли, що знайшли відходи, розповіли про це місцевій владі. Ті вже викликали поліцію та екологів. 

- Приїжджали правоохоронці та екологи, – продовжує чоловік.  – Робили заміри та взяли проби.  Є підозри, хто може звозити ці відходи. Думаємо на фабрику з виробництва паперу. Зараз є 4 закидані землею ями. Можливо їх ще більше, просто нам вдалося виявити лише ці. Три з них у Водяниках і одна у Чижівці. На «гарячому» не вдавалося піймати, коли вивантажували відходи. Але люди бачили, як ями вже загортав трактор. Плюс до цього, вирубали частину лісосмуги, бо заважала розвертатися вантажівкам. 

Минулої п’ятниці, 6 листопада, на місце захоронення повторно виїхали екологи. За тиждень будуть готові результати аналізів проб землі.

- Нами здійснено виїзд для обстеження чотирьох земельних ділянок, - коментує держінспектор з охорони навколишнього середовища Ірина Комісарова-Вовкодав. – Зі слів місцевих мешканців, у колишні силосні ями вивозяться відходи. Їхня глибина близько 3-ох метрів. Нібито повністю заповнені. Зараз вони загорнуті. Але все ж є ділянки з ознаками цих відходів. Ми б мали з допомогою екскаватора взяти проби з глибини 3-5 метрів. Втім, такого інструменту не маємо, тому взяли проби з відкритих ділянок. Буде зроблено аналіз на різні хімічні показники.

У лабораторії екологів вже лежать зразки від попереднього забору ґрунту та самого вивезеного матеріалу. Результатів поки немає.

- Є фермер, який почав завозити на свою територію відходи, - говорить Руслан Каюк. – Люди дізналися і написали звернення до нас. Ми створили комісію. На той момент цей фермер показав документи, що ці матеріали призначені для рекультивації земель. Згодом приїхали фахівці й взяли зразки. Нещодавно сталося масове завезення відходів у жомові ями, які є на полях. Люди й ми знову звернулися до правоохоронців. Фермер і цього разу показав документи, за якими вивезені речовини безпечні для екології.  Поки ми чекаємо результатів експертиз.

Ями, в які засипанні відходи, розташовані у верхніх точках села. В разі забруднення ґрунту, вода литиметься до низу й може дістатися до річки. Поліція вже відкрила кримінальне провадження за шкоду навколишньому середовищу. Якщо допустимий вміст хімічних речовин у ґрунті буде перевищено, винуватці змушені будуть заплатити чималу суму штрафу. Жителі Водяників вже направили звернення до голови Черкаської ОДА Сергія Сергійчука. Просять посприяти, аби винні були покарані, а непотріб прибрали.  Місцевого представника екологічної інспекції звинувачують у бездіяльності.

Підготував Сергій Радченко

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору