Салат «Швидкофіть», устриці і новорічні пельмені: що черкащани готують на свята

04 січня 2020, 14:00

Відомі черкащани розповіли, які страви вони будуть готувати на новорічне та різдвяне застілля.

Голова Черкаської ОДА Роман Боднар:

У саму новорічну ніч пишних столів не накриваємо. Але загалом готувати вмію і люблю. З того, що вдається найкраще, - червоний борщ із м’ясом. Улюбленою стравою можу назвати вареники за вінницьким рецептом: із солоним сиром та засмажкою із підсмаженої цибулі і шкварок. Для м’якого тіста треба сироватка, борошно і сіль. Для начинки - нежирний домашній сир, яйце та сіль. Далі смажаться невеликі шкварки із цибулею до золотавого кольору та рум'яного хрусту, додаються сіль та перець за смаком. Саме цю страву вважаю родинною.

Доцентка, кандидатка наук із соціальних комунікацій, очільниця Черкаського книжкового фестивалю, експертка Всеукраїнського рейтингу “Книжка року” Людмила Фіть:

Готувати я не люблю, бо роблю кілька справ одночасно і у мене то підгорає, то вилазить із каструлі. А отже я роблю те, що зіпсувати майже неможливо - салати. Мій улюблений - кальмари, пекінська капуста, яйця і сухарики. Кальмари варимо 2-3 хвилини, ріжемо свіжу капусту, яйця варимо, ну і сухарики готові купуємо у пачечках. От начиталась я Клопотенка і думаю, що майонез таки треба приготувати самій. Назви у салату не має, хоча можна назвати «Швидкофіть».

PR-менеджер ПриватБанку Черкаського та Вінницького регіонів Наталія Макаренко:

На Новий рік завжди готую традиційний новорічний торт під назвою «Графские развалины». Завжди роблю два торти: один мені, другий везу 1 січня найкращій подрузі.

Волонтерка Оксана Циганок:

Цьогоріч уперше готуватиму фінську закуску - рулетики з сиров'яленим м'ясом.

Інгредієнти: 1 лаваш; 50 г улюбленого сирокопченого в'яленого м'яса, порізати кубиками; 100 г вершкового сиру; 1/2 цибулини шалот (або 1/4 червоної цибулі), дрібно порізати; 1/2 гілочки розмарину, лише листя, дрібно посікти. Змастити лаваш вершковим сиром, викласти порізані кубиками інгредієнти, скрутити в рулет і нарізати шматочки завтовшки 2 см. Ось така оригінальна закуска.

А ще приготую м'ясо з чорносливом у пряному маринаді.

Інгредієнти: свинина (ошийок) - 1,8 кг сіль - 2 ч. л. (за смаком), чорний перець — за смаком, червоний гострий перець - 0,5 ч. л. (за смаком), приправа «Середземноморські трави» - 1 ч. л., гірчиця - 2 ст. л., мед — 2 ст. л., коньяк - 3 ст. л., часник - 10 зубчиків, чорнослив - 200 гр., волоський горіх - 10 четвертинок.

Приготування: Змішати сіль, чорний, гострий перець, приправу. У 10 шт. чорносливу покласти четвертинки горіха. Часник і чорнослив обваляти в приправах, зробити надрізи в м'ясі та нафарширувати його чорносливом і часником. У решту суміші приправ і солі, додати гірчицю, мед, коньяк. Змастити м'ясо маринадом. Викласти поруч чорнослив, який залишився. Упакувати м'ясо дуже добре в декілька шарів фольги, щоб маринад не витікав. Залишити маринуватися мінімум на 2 години, а краще на 12-24 години в холодильнику. Запікати м'ясо в духовці при температурі 180 градусів протягом 2 годин. Якщо проткнути м'ясо ножем, то повинен текти повністю прозорий сік. Розкрити м'ясо, змастити верх м'яса соком, що виділився. Температуру в духовці збільшити до 250 градусів і зарум'янити м'ясо протягом 5-10 хвилин.

Художниця Тетяна Черевань:

Найголовніші та найулюбленіші із святкових страв для мене - це крученики, олів’є та шуба. Крученики - це відбивні шматочки телятини, в середину яких закручується шматочки чорносливу, часнику, сала, солоного огірка, цибулі, волоського горіха. Все це міцно закручується в тоненький шматочок м’яса та тушкується хвилин 40. А ще, останнім часом, на Новий рік для себе, я купую вже більш екзотичні смаколики - устриці. Вони смакують найкраще з молодим ігристим вином Prosecco.

Ведуча та організаторка Ольга Касьянова:

На новий рік я нічого не готую. Мама приносить холодець для мене, олів'є для моїх дітей, чоловік купує червону рибу і мандарини, ми дістаємо все, що раптом залишилося в холодильнику, відкорковуємо шампанське - от і все. Рецепт: мати правильну родину і розуміти, що справа не в стравах.

Народна майстриня голова Черкаського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України Ольга Мартинова:

Я народилась на Тернопільщині, а в Західній Україні зустрічати Новий рік так, як його зустрічають тут, не прийнято. Натомість там святкують Різдво. Тож я поділюсь рецептом страви, яку я завжди готую до столу на Святвечір. Це страва пісна, тому що до Різдва триває піст.

Приготування вушок починається ще восени, з пошуку білих грибів у Чигиринських лісах. І навіть, коли грибів немає, мусите знайти хоч пару, бо як же ж свята без вушок. Ми цього року за три заїзди знайшли щось 11-13 білих грибів, висушили їх, тож можемо спокійно зустрічати свята.

Приготування: сушені гриби замочуємо у теплій воді на 3-4 години, а потім доводимо до кипіння та проварюємо на малому вогні до готовності близько однієї години. Начинку можна готувати і зі свіжих грибів і не обов’язково білих, але у нашій сім’ї для цієї страви завжди старалися здобути саме білі гриби.

Відварені грибочки дістаємо з юшки дрібно ріжемо та пасеруємо з цибулею, солимо і перчимо за смаком - це і є наша начинка. На чому обсмажуємо: олії чи вершковому маслі, залежить чи постують у сім’ї. Співвідношення цибулі та грибів залежить від смакових уподобань та кількості грибів, які є у розпорядженні господині. Якщо грибів зовсім мало, можна додати в начинку картопляне пюре. Узвар, який залишився після гибів, залишаємо для приготування підливи.

На тісто нам знадобиться борошно, сіль та тепла вода. До просіяного у миску борошна додаємо нагріту до 30 — 35°С воду, сіль і замішуємо тісто до однорідної конси¬стенції. Підготовлене тісто витримуємо 30 — 40 хв. для набухання клейковини і надання йому еластичності. Тонко розкатуємо тісто, чарочкою відтискаємо варениці і ліпимо варенички з приготованою завчасно начинкою. Кінчики готового вареника зліплюємо, аби він набув форми вушка (звичного для багатьох пельменя).

Тільки наші вушка мають бути значно менші за пельмені, раніше вважалося, що в гарної господині на ложці має поміститися не менше п‘яти вушок. Готові вушка відварюємо до готовності в окропі. Та заливаємо грибною підливкою. Для приготування підливи на олії підсмажуємо цибулю. На сухій пательні обсмажуємо борошно до ледь коричневого кольору, весь час помішуючи. Грибну юшку, яка залишилися від відварених грибів проціджуємо через сито чи у кілька шарів складену марлю. До обсмаженого борошна додаємо трохи грибної юшки, поки не отримаємо густу однорідну масу. При цьому борошно треба знову постійно помішувати-розтирати, щоб не утворилися грудки. В отриманий соус додаємо обсмажену цибулю і 200-400 млл грибної юшки рівними порціями, помішуючи підливу. Солимо і перчимо за смаком.

Депутат Черкаської міськради, засновник дитячого табору «Дахнівська січ», лідер байкерського руху Микола Мирза:

На новорічний стіл нічого не готую, бо мої улюблені страви – це борщ і пельмені. Остання страва – післяноворічносвяткова. Вона настільки добре смакує після новорічного святкування, що я завжди її готую вранці 1 січня. Тарілочка цієї страви бадьорить тіло й душу. Дія страви неймовірна. Вранці 1 січня вже нічого не хочеться, але ця страва знову повертає вас до активних веселощів. Після перших трьох-чотирьох ложок у роті пожежа і пітніє чоло, бо страва дуже гостра. Але азарт зростає і ти їси не зупиняючись, поки тарілка не спорожніє. Пройде ще з півгодинки, і диво, ти вже співаєш, танцюєш, жартуєш і готовий веселитись далі. Готую її я зазвичай у казані.

Рецептура проста, а інгредієнти підбираються за принципом італійської піци: що з продуктів у хаті залишилось те й використовується. Але зазвичай набір продуктів такий: картопля, морква, цибуля, три сосиски, а краще за них взяти копчені ковбаски, перець болгарський один або два (якщо є), лавровий лист, кріп, петрушка, грудка куряча, або реберця свинячі, одна-дві пригоршні італійської вермішелі (залежно від об’єму казана), пельмені магазинні (вибирати варто продукт перевіреного виробника) і головний інгредієнт – перець гострий, якого треба 2 стручки. Без перцю страва не матиме вищеописаного ефекту.

Приготування: у казан дуже дрібно кришу картоплю, дрібніше ніж на суп і зразу кладу м'ясо (грудка чи реберця), варю. У цей же час на пательні смажу нарізану цибулю, натерту моркву, а потім туди ж додаю нарізані сосиски, чи ковбаски. Коли м'ясо готове (картопля до того часу розварюється повністю) туди ж кладу вермішель, нарізаний перець болгарський, лавровий лист. Потім туди вкидаю пельмені, коли зваряться, вкидаю нарізані кріп і петрушку, а потім засмажку. Даю страві трохи помліти і настоятись.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору