«Пропав собака», «Допоможіть знайти домашнього улюбленця», - на подібні оголошення часто можна натрапити як в соціальних мережах, так і на вулицях міста. Майже щодня у Черкасах губляться коти та собаки. І часто в паніці господарі тварин не знають, куди бігти та що робити.
Така історія близько року тому трапилася із журналісткою «Про все» Ольгою Компанієць. У дівчини викрали домашнього улюбленця - лабрадора на прізвисько Сальвадор.
- Мама пішла до магазину, а собаку прив’язала до поручня. Коли повернулася, то побачила, що Сальвадора під магазином вже не було, - розповідає Ольга.
Господарка почала бити на сполох: розпитувала людей, які були поруч та навіть попросила показати відео з камер спостереження магазину. Й саме камери зафіксували, як до пса підійшов невідомий чоловік й повів лабрадора в невідомому напрямку.
Дзвінок в міліцію (тоді ще патрульної поліції не було – ред. ) не допоміг. Екіпаж на виклик приїхав більше ніж, через 5 годин. Так само успіхом не увінчалися й самостійні пошуки тварини.
- Наступного дня ми з рідними розклеїли по всьому району оголошення про нашого зниклого домашнього улюбленця. Таку ж інформацію поширили і по соціальних мережах. Підключалися й друзі, які робили максимальну кількість репостів і Вконтакті, і в Фейсбуці. І саме соціальні мережі допомогли повернути Сальвадора додому. Зовсім чужі люди зателефонували і повідомили, що в одному будинку на їхній вулиці несподівано з’явився дорослий пес і за описом він був схожий на мого Сальвадора,- пригадує черкащанка. - І саме за вказаною адресою ми знайшли свого Сальвадора.
Пригадує черкащанка і чималу кілька неприємних дзвінків, коли їй телефонували з невідомих номерів і казали, що її Сальвадор у них. За повернення вимагали – перерахувати кошти.
- Знайомі попередили мене, що можуть телефонувати шахраї, і я була готова до цього. Але саме ці дзвінки були найжахливішими. Телефонували чоловіки, які погрожували вбити чи продати собаку. Було дуже складно опанувати себе, адже ти розумієш, що це брехня, а серце розривається від думки, що раптом це не так. Я б радила тим, хто опинився у схожій ситуації, запитати у "викрадача", наприклад, якого кольору пляма на хвості у вашого собаки, і навіть якщо такої плями немає, впевнено стверджуйте, що вона є, і вони мають назвати колір. Так я і перевірила усіх шахраїв, які мені телефонували того дня, - зазначає Ольга.
Волонтери радять
- Проблема нашого міста в тому, що в нас немає бази тварин, за якою можна було б легко віднайти власника кота чи собаки. Так, наприклад, у багатьох країнах Європи тварин чіпують і вносять до спеціальної бази. Тож, якщо тварина опиняється на вулиці, то з її чіпа спеціальним пристроєм зчитується інформація і пропажу відразу повертають власнику. До речі, можуть ще й оштрафувати за недогляд, - говорить волонтерка міського товариства захисту тварин «Друг» Юлія Рекункова.
Волонтерка розповідає, що їм постійно повідомляють про зниклих або знайдених тварин.
- Було навіть таке, що синхронно надходило два повідомлення - одні загубили тварину, а інші її знайшли, - пригадує Юлія.
Від випадків, коли губиться тварина, не застрахований жоднен власник собаки чи кота. Тому головна порада волонтерів – придбати в зоомагазині адресник – невеликий кулон, який кріпиться до нашийника.
- На ньому можна розмістити контактні дані власника. І це найкраще, що може зробити господар, бо зазначена на кулоні інформація значно пришвидшує повернення собаки додому, - зазначає Юлія Рекункова. – Коштує такий кулон від 5 гривень.
Що робити, якщо зник домашній улюбленець:
1. Зателефонуйте на лінію 102, дайте патрульним фото тварини та точно опишіть, де та за яких умов вона зникла.
2. У мікрорайоні, де зникла тварина, розклейте оголошення із фото собаки/кота, зробіть його опис, зазначте прізвисько та власні контактні дані.
3. Роздайте такі ж оголошення всім собачникам, які вас знають. Вони як ніхто інший розуміють, яка це трагедія, коли зникає домашній улюбленець, тож стануть вам першими помічниками.
4. Поширте оголошення в інтернеті. Зокрема, на власних сторінках в соцмережах, в популярних групах та форумах. Також варто попросити друзів максимально поширити ваш допис. Чим більше інформації гулятиме інтернетом, тим більше шансів знайти собаку/кота.
5. Не піддавайтеся на дзвінки шахраїв. «Ваш собака у нас. Скиньте на картку гроші, інакше ми його вб’ємо» - такі слова у слухавці часто чують люди, у яких зник чотирилапий член родини. Та в такому випадку головне не піддаватися паніці і не вестися на шантаж. Варто обережно домовитися про зустріч, мовляв, гроші віддамо, лише коли побачимо собаку. Або ж попросити надіслати фото.
Групи в інтернеті, де можна розміщувати оголошення:
- Товариство захисту тварин "Друг" - Вконтакті та у Фейсбук. (також можна телефонувати за номерами 566-506 та (063)-37-69-126)
- Сабалдашино – притулок для бездомних тварин
- Допомога хвостатим - Вконтакті та у Фейсбук
Чи варто телефонувати у поліцію?
- Варто, - наголошує прес-офіцер патрульної поліції Черкас Зоя Вовк. - І чим швидше черкащани звернуться на лінію 102, тим більші шанси швидко відшукати загубленого улюбленця.
Та поки що до поліції у таких випадках телефонують нечасто. За словами Зої Вовк, наразі у патрульних було два такі випадки.
- Одного разу черкащани помітили загублену тварину і викликали поліцейських. А іншого разу патрульні самі побачили знервовану жінку на вулиці Б. Хмельницького. Вона розповіла, що в неї зник собака. Патрульні об’їздили територію, але згодом жінка зателефонувала і сказала, що пес знайшовся, - пригадує Зоя Вовк.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram