Шлях до “Шляху”: прокуратура зацікавилася шістьма черкащанами, які допомагали нелегально виїжджати за кордон

20 червня 2023, 22:35

На Черкащині прокуратура взялася розслідувати справи щодо незаконного перетину кордону, яким промишляли шестеро жителів області. Трьом з них вже вручили підозри. Вони переправляли охочих за кордон, користуючись системою "Шлях", при тому, що їхні клієнти - військовозобов'язані чоловіки - не мали на це законних підстав.

"На Черкащині прокурорами забезпечується процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях за ст. 332 ККУ, зокрема щодо безпідставного включення осіб до системи "Шлях" з метою виїзду за кордон. В одному з кримінальних проваджень трьом особам повідомлено про підозру. Ще у трьох - повідомлення про підозру не здійснювалося. Досудове розслідування триває, вживаються заходи щодо встановлення осіб, причетних до вчинення злочину", - розповіла у коментарі для Про все речниця Черкаської обласної прокуратури Богдана Кулик.

Водночас аналогічні справи розглядають у Печерському районному суді Києва. Столичним правоохоронцям відомо про трьох інших черкащан, які також за гроші допомагали нелегально виїжджати за кордон чоловікам, використовуючи систему "Шлях". За свої послуги вони брали по 1500 доларів з людини.

За інформацією із судового реєстру, всі троє ділків на момент вчинення злочину були військовими. Один з них нібито служив на керівній посаді у ТЦК. Водночас, як стало відомо журналістам Про все із власних джерел, цей чоловік на момент затримання вже не працював у ТЦК та, ймовірно, використав свої зв'язки задля внесення інформації про військовозобов'язаних до "Шляху".

"Хлопці, я до в'язниці не хочу, тому це питання не до мене"

Уманський волонтер В’ячеслав Зозуля розповідає, що до нього неодноразово зверталися ті, хто хотів втекти з України.

"До мене була купа "підкатів", мовляв, як би це виїхати за кордон, - розповідає Зозуля. - Я відповідав: "Хлопці, я до в'язниці не хочу, тому це питання не до мене". Такі охочі розповідали, що будуть привозити волонтерську допомогу, а потім зізнавалися, що просто хочуть втекти. Але найцікавіше, що ті, хто все ж якось виїжджає - не мають жодної відповідальності перед законом. Єдиний наслідок - голова РВА потім пише, що людина не повернулася. Були випадки, коли таких все ж повертали, тиснучи на родичів".

Шлях до "Шляху" у деяких випадках розпочинається в кабінеті голови районної адміністрації, який потім відправляє подання до Черкаської ОВА. В інших випадках - громадська організація може направляти лист самостійно напряму в ОВА.

"Щоб потрапити до "Шляху", треба, аби голова адміністрації подав Табурцю документи, що є ось така людина, ми його знаємо і їй потрібно виїхати, - говорить чоловік. - Або, якщо це, наприклад, спортсмен, то громадська організація відправляє лист. Серед моїх знайомих немає тих, хто якимось чином втік за кордон. А от депутат Уманської міської ради Котвіцький, колишній ОПЗЖшник, навіть займався усиновленням дитини, аби "звалити" за кордон. А коли стало зрозуміло, що це не дасть нічого, не закінчив процес. Наразі він чи то в Португалії, чи то в Іспанії. Тобто, знайшов якось спосіб виїхати".

В’ячеслав Зозуля каже, що для справжнього волонтера з гарною репутацією отримати дозвіл на виїзд за кордон не проблема.

"Все залежить від того, яка в людини репутація, - пояснює волонтер. - Для мене, якби потрібно було виїхати, це б не склало проблеми. Аби я хотів поїхати і не вернутися, давно так зробив би. Водночас людині з вулиці не дадуть такий дозвіл легко. Мій знайомий хотів з Німеччини привезти багато медикаментів і звернувся в райдержадміністрацію. Але працівниця почала відправляти його то у військкомат, то ще кудись. Оббив всі пороги, але так нічого в нього й не вийшло. Скажу так: кого треба - випустять, аж свисне. А кого ні - будуть ганяти повсюди. Охочі виїхати "по блату" шукають, на кого можна вийти, аби вирішити питання. І всі шляхи сходяться до чиновників".

Водночас Зозуля пояснює, що зараз волонтерам не обов'язково виїжджати за кордон, аби привезти необхідні речі. Це можуть зробити люди, які й так мають право на виїзд і хочуть допомогти. Чоловік підозрює, що багато з тих, хто подається на "Шлях" мають на меті зовсім інші інтереси, аніж волонтерство.

"У нас всі повертаються"

Голова Уманської РВА Ігор Миклащук запевняє, що всі чоловіки, які за поданням адміністрації виїжджали за кордон, поверталися назад.

"У нас всі повертаються, адже ми просимо, аби люди надали увесь пакет документів та рекомендації від тих, кому вони раніше привозили гуманітарну допомогу. Також обов'язково має бути документ із центру комплектування. Окрім цього регулюємо, що саме люди хочуть привезти. Наприклад, якщо заявляє людина, що привезе продукти харчування чи одяг, але не знає кому, то це підозріло. В мене ще не було випадку, щоб приходили й пропонували гроші за допомогу виїхати. Знають, що в нашому районі з цим все суворо".

У Єдиному реєстрі судових вироків немає жодної судової справи, яка б стосувалася незаконного внесення осіб до "Шляху" та відповідальних за це черкаських чиновників. Власне джерело, близьке до черкаських посадовців пояснює, що всі подібні справи "забирає" собі Київ.

"Шляхом", якщо це стосується нашої області, не буде займатися черкаський суд, - запевняє співрозмовник. - Виключно Київ береться за це. Люди, які починають відкривати провадження - не наші. Бо наші таким займатися не будуть".

Журналісти Про все спробували дізнатися у Черкаській ОВА, скільки осіб виїхали по базі "Шлях" та не повернулися, проте у пресслужбі на питання не відповіли й запропонували надіслати письмовий запит. Список запитань кореспонденти вже відправили та очікують на відповідь, аби висвітлити інформацію від військової адміністрації.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору