Подовживши дію спеціальних зобов'язань для "Нафтогазу" постачати блакитне паливо для потреб населення за зниженою ціною, Уряд до 1 вересня відтермінував підвищення тарифів на газ для населення.
З липня 2017 року Кабміну доводиться шукати вихід із непростої ситуації, в якій треба обирати між своїми фінансовими зобов’язаннями перед Міжнародним валютним фондом і загостренням соціально-економічної ситуації в країні, до якого можуть призвести нові газові тарифи.
Про те, що вибір потрібно зробити і якомога скоріше, Україні нагадали в червні 2018 року. Директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард визнала досягнення країни в зв’язку зі створенням антикорупційного суду, проте і наголосила, що вирішення питання ціни на газ є критично важливим для завершення поточного перегляду програми фінансової підтримки.
Без траншу МВФ Україна опиняється на межі дефолту – неспроможності платити по своїм зовнішнім зобов’язанням.
Генадій Ткачук, народний депутат:
«У 2019 році, аби розрахуватися з накопиченими за роки боргами, Україна має залучити $18 млрд. Зараз уряд вимушений звертатися за допомогою до МВФ, оскільки без цієї допомоги Україна не зможе погасити мільярдні борги, які були накопичені 2007-2014 роках (за 7 років - 45 млрд. доларів!). Якщо держава не зможе знайти грошей на розрахунки з кредиторами, змушена буде оголосити дефолт.
Що це означає? Гривня різко девальвує, долар стрибне до позначки щонайменше 50 грн/$. Держава змушена буде запровадити валютні обмеження, в т.ч. на купівлю валюти. Різке розкручування інфляції, стрімке подорожчання всіх товарів. Заморожування зарплат і пенсій. Зростання безробіття. Заморожування економічного зростання щонайменше на 10 років. Після оголошення дефолту з Україною і з українськими компаніями миттєво перестають співпрацювати всі кредитори і інвестори. Скорочення ділової активності призведе до зменшення надходжень до бюджету. Держава змушена буде скоротити соціальні програми.»
З іншого боку, при збільшенні ціни на газ до 10-11 тис. грн. за тисячу кубометрів, як це вимагають кредитори з МВФ- середня платіжка кожної черкаської родини зросте на 1000-1500 грн. Чи по кишені це пересічним громадянам? Різке підвищення тарифів може спровокувати наростання боргів за комунальні послуги, збільшити кількість субсидіантів мінімум на 1,5 млн. осіб, а також може означати початок політичної кризи.
Робити непростий вибір між поганим і ще гіршим вже незабаром доведеться українському уряду, який наразі намагається пропонувати міжнародним кредиторам компромісні варіанти виходу із ситуації, та наразі МВФ відхилив вже 8 пропозицій Кабміну.
Павло Кухта, заступник керівника Стратегічної групи радників з підтримки реформ (SAGSUR):
«Вимоги МВФ підняти ціну на газ до 10130 грн за тисячу кубометрів може призвести до непрогнозованих наслідків – як для економіки, так і для пересічних громадян. Відмова від програми МВФ означатиме дефолт для України. Тому уряд продовжує переговори, щоб знайти формулу підвищення ціни на газ, яка б не була критичною для економіки України і для соціального стану населення».
Експерти зазначають, наразі наша держава нарешті почала жити за коштами. Попри необхідність брати нові кредити, Україна поступово вилазить із тієї боргової ями, в яку її загнали уряди 2009-2013 років.
Сергій Фурса, спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів DragonCapital:
«Наше боргове навантаження і співвідношення боргу до ВВП в останні роки знижується. Якщо ми почали 2017 року на рівні 80% (відношення боргу країни до ВВП), то в 2018-й увійшли на рівні 73%, а до літа – взагалі дісталися рівня в 66%. І цей тренд необхідно продовжувати».
Тож питання підвищення тарифів на газ для населення не є питанням «бути чи не бути», а питанням, коли саме і наскільки зростуть ціни на блакитне паливо. Реформа газового ринку, в тому числі підвищення тарифів, назріла давно. Та чи вдасться Уряду знайти компромісне рішення, при якому країна уникне дефолту, отримає міжнародну фінансову підтримку і при цьому захистить гаманці своїх громадян - ми дізнаємось вже найближчим часом.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram