Перша електрична лампочка в області засяяла в Черкасах

21 липня 2018, 23:22

На початку двадцятого століття Черкаської області не існувало, як територіальної одиниці, а переважна кількість її міст, сіл та регіонів, як, власне, і Черкаси, були підпорядковані Київській губернії.

Тоді, в Україні почали будувати перші електростанції. Електрична енергія прийшла в українські міста та з’явилося вуличне електричне освітлення. Першу електричну мережу на території нинішньої Черкащини почали будувати саме у місті Черкаси. На той час це було маленьке провінційне містечко, але із вельми прогресивною міською владою. Бо саме Черкаська міська дума 30 листопада 1912 року ухвалила рішення про будівництво електростанції постійного струму і освітлювальної мережі.

Про це, посилаючись на документи Державного архіву Черкаської області, повідомив автор унікальної книги "Становлення і розвиток електроенергетики Черкащини", колишній працівник ПАТ "Черкасиобленерго" Дмитро Нечипоренко.

Автору вдалося визначити дату заснування електроенергетики Черкащини, яка припадає на 22 грудня 1913 року. Впродовж цього року як раз і відбувалося будівництво електростанції та електромереж у Черкасах. Також міський технік Мізюков розробив проект та кошторис облаштування електричного освітлення.

Суми коштів витрачених містом на електрифікацію вказані у звіті Черкаської міської управи за 1913 рік:

- будівля центральної електричної станції - 34 975 рублів;

- дерев’яні опори на рейкових основах - 10 367 рублів;

На електростанції змонтовано два агрегати з дизель-моторів потужністю по 108 кВт кожний на напрузі 220 В і залишене місце для установки третього агрегату. Повністю завершено улаштування проводів.

Для вуличного освітлення установлені 7 електричних кіл дугових ліхтарів, по 11 ліхтарів в кожному колі, що дало можливість освітити 40 верст міських, тобто майже сорок три кілометри. В 1915 році споживання електроенергії у місті стрімко зросло та стало цілодобовим. Сформувалась абонентська мережа. За звітом Черкаської міської управи в 1916 році у Черкасах вже налічувалось 700 споживачів електроенергії, а її вартість становила 30 копійок за 1 кВт.

Користування міським електролічильником коштувало 9 рублів, приєднання електроустановки до електромережі – 35 рублів. Для порівняння, у 1914-1916 роках, 1 кг яловичини коштував 18 копійок, а вершкового масла – майже 60 копійок. Місячна заробітна плата вчителя початкової школи складала – 25 руб., фельдшера – 40 руб., а середня заробітна плата робітника фабрики – 37,5 руб.

Будівля першої електростанції на Черкащині збереглась і донині та знаходиться на території ПАТ "Черкасиобленерго". Наразі у ній розміщений електроремонтний цех.

Наступне місто Черкащини, куди прийшла електроенергія стала Умань, там у 1914 році спорудили дизельну електростанцію.

За інформацією прес-служби ПАТ "Черкасиобленерго"

Коментарі

МАРКІЗ сказав:

ВРАЖАЮТЬ ЦІНИ НА ПРОДУКТИ ТИХ ЧАСІВ….І ЗАРПЛАТИ…
КУДИ ЙДЕ ЦИВІЛІЗАЦІЯ???!!!!

Олександр сказав:

В 1912 році в Черкаси ходив поїзд Варшава-Сосновка, гарний відпочинок та низькі ціни приваблювали багаточисельне панство. Місто розвивалося в соціальному напрямку так стрімко, що в перспективі було безкоштовне навчання і медичне обслуговування. Все зруйнувала Перша Світова і лютневий переворот в Петербурзі. Жодна революція не твориться для блага народу. Та дурні не вчаться навіть на власних помилках.

Борис сказав:

прогрес в 1913? до комуністів? до перейменування царських вулиць? до пам’ятників леніну? Не вірю! Всі знають що до срср наші прапрадіди жили в копанках і виживали збираючи ягоди в лісі.

Олександр сказав:

В даній статті мова йде тільки про місто Черкаси, а не про сільську місцевість. Те що було реалізовано радянською владою, було заплановано ще царським урядом, (наприклад, лікбез до 1925 року), але без мільйонних жертв.

Вгору