Олег Островський: Спланований саботаж чи прихований сепаратизм?

07 вересня 2016, 15:49

STF_6224_2-copy2Попри те, що декомунізація завершилася ще у травні, на Черкащині тільки 10% сільських та міських рад поміняли таблички з назвами вулиць та населених пунктів, перейменованих відповідно до закону про декомунізацію. Решта ж саботують цю вимогу, посилаючись на відсутність коштів у бюджеті.

– По закону декомунізацію ми мали закінчити ще три місяці тому, але через те, що більшість сільських і міських голів на місцях саботують це питання, ситуація затягнулася із травня до вересня. Попри те, що людям уже кілька місяців приходять платіжки за компослуги із новими назвами вулиць, у більшості сіл і міст таблички і досі не змінили.

Для прикладу я скажу про своє рідне село в Черкаському районі:

– Заїжджаєш у Червону Слободу - наче потрапляєш у Радянський Союз. А це найбільше село в області. Днями я своїм коштом виготовив таблички з назвою «вулиця Iллi Iделя» – героя, побратима з яким я воював. Він загинув в 2014р. і пішов одним із перших доброволецем в батальйон "Айдар". Раніше вона була - "Радянська", на якiй – батькiвська хата загиблого Героя. Не зважаючи на те, що вулиця вже досить давно перейменована, по всіх тинах і стінах будинків тут досі можна бачити таблички «Радянська». Так само, як і по всьому селу ще висять таблички зі старими назвами. Коли вже нарешті у Слободі на табличках буде Скіфська вулиця замість вулиці Павліка Морозова?! Коли буде Небесної Сотні – замість Леніна; прославленого на весь світ кінорежисера Олександра Довженка – замість організатора масових розстрілів чекіста Урицького; композитора Миколи Леонтовича – замість улюбленого німця комуністів Фрідріха Енгельса?! Я планую своїм коштом виготовити таблички, звісно, не на все село, але на основні вулиці зробимо і почепимо. Бо в селі бойкот.

А сама назва Червона Слобода, яку село отримало в 1923 році на честь Червоної Армії????

Топонімічна комісія при сільській раді ще в 2015 році винесла рішення повернути козацьку назву села, яка була 300 років тому і була просто - Слобода. Виконком підтримав пропозицію і потрібно було винести цю назву на сесію. Але пройшов рік, а це ніхто не хоче розглядати. Сільський голова просто це не виносить на сесію сільської ради....!!!!

Сільські і міські голови нарікають на нібито відсутність коштів у бюджеті, хоча одна табличка коштує не так і багато - від 70 до 170 грн залежно від розміру.

– Питання зовсім не в грошах. Ціна питання, щоб замінити всі таблички на вулицях, які після закону про декомунізацію отримали в Червоній Слободі нові назви – приблизно 30-50 тис. грн. Це "дуже велика" сума для бюджету сільської ради. Адже мільйони кидати на дороги, мільйони – на освітлення, ремонти – кошти є. Я не вірю, що вони не можуть їх знайти. Просто - немає бажання... У с.Вергуни десь "знайшли" кошти і вже виготовили всі таблички, за що я хочу подякувати сільському голові Тарасу Горбенку. Просто у більшості сільських голів немає бажання. Вони ніби чекають – а раптом все повернеться назад? Та вже не вернеться. Заміна табличок – це вимога закону. Якщо ви не бажаєте слухати Островського чи Ткаченка – просто виконайте закон. Хлопці на Майдані за що полягли, за що гинуть на війні? Щоб ми жили по закону. Ілля Ідель хотів змінити країну. Тому ми не маємо права дозволяти нерадивим керівникам паплюжити мрії цих Героїв і пам'ять про них.

Загалом на Черкащині перейменували більше десяти населених пунктів та понад три тисячі вулиць. Однак місцеві ради, здебільшого у селах, проігнорували декомунізацію і переклали роботу з перейменування на ОДА. Гальмується робота і по демонтажу пам’яток комуністичного минулого.

– Я звернувся до всіх: демонтуйте, але нічого не ламайте, не бийте, доставте у Черкаси. На базі краєзнавчого музею у нас заплановано зробити куточок декомунізації, де будуть зібрані всі ці скульптури і композиції. Біля скульптури чи композиції буде чітко вказано, де вона стояла, коли, хто її автор, буде коротка характеристика. Я за це чотири місяці б’юся, а з усієї області мені ще не прислали жодного експонату. Вони валяються десь по підворітнях, по сараях, за сільськими радами. Більше того, ми ж не просимо, щоб його нам подарували. Ми готові взяти його офіційно на правах оренди, і виставити як експонат. Якщо громада в майбутньому захоче повернути його, десь у себе поставити, будь ласка. Ми повинні зберегти і передати нащадкам правдиву історію, якою б вона гіркою не була. Її треба написати один раз, зберегти з фактами і доказами - потім вже ніхто не буде переписувати...

Олег Островський, начальник управління культури та зв'язків з громадськістю Черкаської ОДА

*пост на особистій сторінці у Facebook

Коментарі

Інна сказав:

“Багато галасу із нічого”-це про закон про декомунізацію. Скажіть, чим краще буде жити просто в Слободі, або на іншій вулиці? Ми почали з того, чим треба було закінчувати. Спочатку привести в порядок культуру іголови тих, хто цим займається, поліпшити життя в країні, щоб люди САМІ ЗАХОТІЛИ позбутися зайвого тягаря минулого, а не НАСИЛЬНО це робити. Цим кроком наша влада довела, що абсолютно нічим не відрізняється від тієї ж радянської.Все через насилля і примус.

Ніна сказав:

Текст коментаря Добродію, а скажіть будь ласка на скільки впливає переіменування населених пунктів на економіку країни. Не із того починаєте. Похваліться- зменшенням безробітних, новими виробничими потужностями, достатком простого народу, а не середньою заплатою більш ніж 4 тисячі, це ж де таку в Черкасах і хто отримує. А здіймати галас вслід за Київьскими депутатами за декомунізацію підлабузники це вміють. Зробіть щось реальне для країни і народу.

Коля сказав:

ТС популіст і псевдопатриот- такая декоммунизация в топку -народ не одобрям-с

Віктор сказав:

деградація головного мозку, І ТАКІ ДИБІЛИ ЗАРАЗ ПРАВЛЯТЬ КРАЇНОЮ

Василий сказав:

Текст коментаряЧервона Слобода => Слобода? Ви серйозно? Відколи це слово “червоний” стало лише про комунізм? “Красний” означає “красивий”. Якщо й перейменовувати, то в Красну Слободу, і нема чого всюди пхати свою “декомунізацію”. Ви, товаріщ, хворі на популізм і неробство. [UPD]

GDR сказав:

Звідки стільки зденаціоналізованих дурнів набігло?

Вгору